HighCom

HighCom ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä HighCom (HCL.AX) 2.11.2026 päivämäärällä on −21,49 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli −2,94 % — muutos 630,76 % (matalampi).

ROA

−21,49 %

YoY

630,76%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 HighCom:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli −21,49 %, mikä on 630,76% kasvu verrattuna −2,94 % ROA:han edellisenä vuonna.

HighCom ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
0,55 AUD
1.1.2020
0,86 AUD
1.1.2021
−8,79 AUD
1.1.2022
7,31 AUD
1.1.2023
8,01 AUD
1.1.2024
−30,25 AUD
1.1.2025
−2,94 AUD
1.1.2026
−21,49 AUD
HighCom ROA historia
VUOSIROAYoY
−21,49 %+630,76%
−2,94 %−90,28%
−30,25 %−477,87%
8,01 %+9,47%
7,31 %−183,16%
−8,79 %−1 126,14%
0,86 %+54,76%
0,55 %−42,92%
0,97 %+16,21%
0,83 %−101,33%
−62,71 %−1 027,59%
6,76 %−189,42%
−7,56 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

HighCom Osakeanalyysi

Mitä HighCom tekee? HighCom Ltd toimii kahdella liiketoiminta-alueella: HighCom Armor ja HighCom Technology. HighCom Armor suunnittelee, valmistaa ja toimittaa NIJ-standardien mukaisia ballistisia tuotteita, kuten suojaliivejä, kypäriä ja komposiittilevyjä, globaaleille sotilas-, poliisi- ja ensivastuujärjestöjen asiakkaille. HighCom Technology tarjoaa pieniä miehittämättömiä ilmajärjestelmiä (SUAS) ja anturikuormia Australian puolustus- ja turvallisuusvirastoille sekä huippuluokan ylläpito- ja tukipalveluita. Columbus Manufacturing Centre (CMC) on 35 000 neliöjalan kokoinen tila ballististen tuotteiden valmistusta ja jakelua varten. HighCom Armor kohdistaa NIJ-standardien mukaiset tuotteensa sotilas-, poliisi- ja ensivastuujärjestöihin, kun taas HighCom Technology keskittyy Australian puolustus- ja turvallisuusvirastoihin SUAS- ja anturiratkaisujen osalta. Yrityksen tulot syntyvät näiden erikoistuneiden puolustustuotteiden ja palveluiden suoramyynnistä hallituksille ja turvallisuusviranomaisille. CMC tukee molempien liiketoiminta-alueiden tuotantoa ja jakelua varmistamalla huippuluokkaisen ballistisen ja lentotekniikan tehokkaan toimituksen. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu edistyneiden puolustusratkaisujen toimittamiseen sen kahden keskeisen liiketoiminta-alueen kautta. HighCom Armorin tuotteita myydään maailmanlaajuisesti turvallisuuteen keskittyville organisaatioille, ja HighCom Technologyn SUAS-järjestelmät räätälöidään Australian puolustustarpeisiin. Molemmat liiketoiminta-alueet hyödyntävät CMC:tä valmistuksessa; HighCom Armor korostaa NIJ-yhteensopivuutta ja HighCom Technology painottaa paikallista ylläpitopalvelua Australian virastoille. HighCom on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen HighCom pääoman tuottoa (ROA)

HighCom pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

HighCom ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät HighCom ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

HighCom ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset HighCom osakkeesta

Yhtiön HighCom ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on −21,49 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä HighCom muuttui arvosta −2,94 % arvoon −21,49 %, mikä edustaa 630,76 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) HighCom:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n HighCom alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — HighCom

Kaikki tunnusluvut — HighCom