HighCom

HighCom EBIT

EBIT yhtiöstä HighCom (HCL.AX) 2.11.2026 päivämäärällä on −7,71 M AUD. Edellisenä vuonna EBIT oli −1,21 M AUD — muutos 539,68 % (matalampi).

EBIT

−7,71 MAUD

YoY

539,68%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 HighCom:n EBIT oli −7,71 M AUD, joka on 539,68% nousu edellisen vuoden −1,21 M AUD EBIT-suhteeseen verrattuna.

HighCom EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT
Päivämäärä
EBIT
1.1.2021
−4,23 M AUD
1.1.2022
7,17 M AUD
1.1.2023
8,91 M AUD
1.1.2024
−11,58 M AUD
1.1.2025
−1,21 M AUD
1.1.2026
−7,71 M AUD
1.1.2027 (e)
7,58 M AUD
1.1.2028 (e)
11,92 M AUD
HighCom EBIT historia
VUOSIEBITYoY
est11,92 MAUD+57,33%
est7,58 MAUD−198,19%
−7,71 MAUD+539,68%
−1,21 MAUD−89,58%
−11,58 MAUD−229,95%
8,91 MAUD+24,33%
7,17 MAUD−269,25%
−4,23 MAUD−1 498,52%
302 700,00AUD+79,75%
168 400,00AUD+17,68%
143 100,00AUD+24,22%
115 200,00AUD−107,56%
−1,52 MAUD−671,36%
266 800,00AUD−433,50%
−80 000,00AUD−89,19%
−740 000,00AUD−29,52%
−1,05 MAUD+36,36%
−770 000,00AUD−41,67%
−1,32 MAUD−283,33%
720 000,00AUD−135,29%
−2,04 MAUD+12,71%
−1,81 MAUD—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

HighCom Liikevaihto

HighCom osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2021
28,23 M AUD
−4,23 M AUD
−3,97 M AUD
1.1.2022
58,63 M AUD
7,17 M AUD
5,74 M AUD
1.1.2023
89,52 M AUD
8,91 M AUD
6,09 M AUD
1.1.2024
45,50 M AUD
−11,58 M AUD
−12,02 M AUD
1.1.2025
48,30 M AUD
−1,21 M AUD
−1,19 M AUD
1.1.2026
29,59 M AUD
−7,71 M AUD
−8,88 M AUD
1.1.2027 (e)
62,80 M AUD
7,58 M AUD
5,65 M AUD
1.1.2028 (e)
72,32 M AUD
11,92 M AUD
8,92 M AUD

HighCom Katteprosentit

HighCom osakkeen marginaalit

HighCom Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin HighCom osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus HighCom liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2021
28,42 %
−15,00 %
−14,08 %
1.1.2022
47,57 %
12,22 %
9,79 %
1.1.2023
37,77 %
9,95 %
6,81 %
1.1.2024
29,87 %
−25,44 %
−26,41 %
1.1.2025
23,13 %
−2,50 %
−2,46 %
1.1.2026
18,41 %
−26,08 %
−30,01 %
1.1.2027 (e)
18,41 %
12,06 %
8,99 %
1.1.2028 (e)
18,41 %
16,48 %
12,33 %

HighCom Osakeanalyysi

Mitä HighCom tekee? HighCom Ltd toimii kahdella liiketoiminta-alueella: HighCom Armor ja HighCom Technology. HighCom Armor suunnittelee, valmistaa ja toimittaa NIJ-standardien mukaisia ballistisia tuotteita, kuten suojaliivejä, kypäriä ja komposiittilevyjä, globaaleille sotilas-, poliisi- ja ensivastuujärjestöjen asiakkaille. HighCom Technology tarjoaa pieniä miehittämättömiä ilmajärjestelmiä (SUAS) ja anturikuormia Australian puolustus- ja turvallisuusvirastoille sekä huippuluokan ylläpito- ja tukipalveluita. Columbus Manufacturing Centre (CMC) on 35 000 neliöjalan kokoinen tila ballististen tuotteiden valmistusta ja jakelua varten. HighCom Armor kohdistaa NIJ-standardien mukaiset tuotteensa sotilas-, poliisi- ja ensivastuujärjestöihin, kun taas HighCom Technology keskittyy Australian puolustus- ja turvallisuusvirastoihin SUAS- ja anturiratkaisujen osalta. Yrityksen tulot syntyvät näiden erikoistuneiden puolustustuotteiden ja palveluiden suoramyynnistä hallituksille ja turvallisuusviranomaisille. CMC tukee molempien liiketoiminta-alueiden tuotantoa ja jakelua varmistamalla huippuluokkaisen ballistisen ja lentotekniikan tehokkaan toimituksen. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu edistyneiden puolustusratkaisujen toimittamiseen sen kahden keskeisen liiketoiminta-alueen kautta. HighCom Armorin tuotteita myydään maailmanlaajuisesti turvallisuuteen keskittyville organisaatioille, ja HighCom Technologyn SUAS-järjestelmät räätälöidään Australian puolustustarpeisiin. Molemmat liiketoiminta-alueet hyödyntävät CMC:tä valmistuksessa; HighCom Armor korostaa NIJ-yhteensopivuutta ja HighCom Technology painottaa paikallista ylläpitopalvelua Australian virastoille. HighCom on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

EBIT yksityiskohtaisesti

Analyysi kohteen HighCom EBIT:stä

Kohteen HighCom EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) edustaa yrityksen operatiivista voittoa. Se lasketaan vähentämällä kaikki liiketoiminnan kulut, myytyjen tavaroiden kustannukset (COGS) ja operatiiviset menot, kokonaisliikevaihdosta, mutta jättämällä huomioimatta korot ja verot. Se tarjoaa näkemyksiä yrityksen operatiivisesta kannattavuudesta ottamatta huomioon rahoituksen ja verorakenteiden vaikutuksia.

Vuosi-vuosi -vertailu

Vuotuinen EBIT:n vertailu kohteelle HighCom voi osoittaa suuntauksia yrityksen operatiivisessa tehokkuudessa ja kannattavuudessa. EBIT:n kasvu vuosien mittaan voi viitata parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai liikevaihdon kasvuun, kun taas lasku saattaa herättää huolta kasvaneista operatiivisista kustannuksista tai laskevista liikevaihdoista.

Vaikutukset sijoituksiin

Kohteen HighCom EBIT on tärkeä mittari sijoittajille. Positiivinen EBIT viittaa siihen, että yritys tuottaa tarpeeksi liikevaihtoa kattamaan sen operatiiviset kulut, mikä on olennainen seikka yrityksen taloudellisen terveyden ja vakauden arvioinnissa. Sijoittajat seuraavat EBIT:tä tarkasti arvioidakseen yrityksen kannattavuutta ja potentiaalia tulevalle kasvulle.

EBIT-vaihteluiden tulkinta

Vaihtelut kohteen HighCom EBIT:ssä voivat johtua muutoksista tuloissa, liiketoiminnan kuluissa tai molemmissa. Nouseva EBIT viittaa parantuneeseen operatiiviseen suorituskykyyn tai kasvaneisiin myynteihin, kun taas laskeva EBIT voi viitata nousseisiin operatiivisiin kustannuksiin tai vähentyneisiin tuloihin, mikä saattaa vaatia strategisia säätöjä.

Usein kysytyt kysymykset HighCom osakkeesta

Yhtiön HighCom EBIT on −7,71 M AUD vuonna 2026.

EBIT yhtiöstä HighCom muuttui arvosta −1,21 M AUD arvoon −7,71 M AUD, mikä edustaa 539,68 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT HighCom:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Earnings before interest and taxes", lyhennetty EBIT, jota kutsutaan myös yrityksen käyttötulokseksi. Se on keskeinen luku, jonka avulla voitto voidaan arvioida tietyltä ajanjaksolta, yleensä tilikaudelta. Verot ja korko ei vähennetä EBIT:sta, joten se sopii kansainvälisiin eri yritysten vertailuihin.

Nettotulo
+ Verokulut
+ Korkokulut ja muut rahoituskulut
- Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
= EBIT (käyttötulos)

EBIT:n AUD on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata EBIT:n HighCom historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto on tärkeä osakkeen arvioinnissa.

EBIT on lyhenne sanoista "Earnings Before Interest and Tax" (voitto ennen korkoja ja veroja) ja edustaa yrityksen bruttovoittoa ennen veroja ja korkoja vähennetään. EBIT-summaa käytetään usein mittarina yrityksen arviointiin.

Historia

EBIT otettiin alun perin käyttöön 1940-luvulla, kun Yhdysvaltojen veroviranomaiset (IRS) hyväksyivät uuden verolain. Tämä laki vaati yrityksiä laskemaan voittonsa ennen veroja ja lainakorkoja (tai "korkoja ja veroja") vähentämistä. Siitä lähtien EBITia on käytetty yhtenä tärkeimmistä rahoitumindikaattoreista yrityksen arviointiin.

Käyttö

EBITia voidaan käyttää yrityksen arvioimiseen vertaamalla sen rahoitustuloksia vertailuarvoon tai vertailuarvoon. EBITia käytetään myös määrittämään, kuinka paljon yrityksen osakkeenomistajat saavat sen liiketuloksesta.

Laskeminen

EBIT lasketaan vähentämällä yrityksen nettovoitosta verot ja lainakorkot. Tämän summan voidaan laskea eri tavoin, mutta yleisin menetelmä on seuraava:

EBIT = Nettotulos + korot ja verot

Esimerkki:
XYZ Co:n nettotulos = 1 000 000 €
Korot ja verot = 500 000 €
XYZ Co:n EBIT = 1 500 000 €

Soveltaminen

EBIT-arvoa käytetään usein yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen ja arvioimiseen. EBIT-arvoa voidaan myös käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi käyttää sijoituksiin tai osinkeihin.

EBITin käyttö osakesinvestoinneissa

Sijoittajat käyttävät EBITia määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu. Jos yrityksen EBIT-arvo on korkea, se voi osoittaa, että sen osake on yliarvostettu, koska sen tuottama voitto voi olla pienempi kuin voitto, jonka se tuottaisi eri osakkeella.

EBITin edut

EBIT on hyödyllinen mittari yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen. EBITin käytöllä liittyy useita etuja, kuten:
- EBIT eliminoi rahoituksen vaikutuksen yrityksen tuottoon.
- Se on hyödyllinen mittari määritettäessä voittoja, jotka yritys voi jakaa osakkeenomistajille.
- Sitä voidaan käyttää määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu.

EBITin haitat

EBITin käytöllä on myös joitakin haittoja, kuten:
- EBITia ei voida käyttää ainoana mittarina yrityksen arvioimiseen, koska se ei heijasta yrityksen kokonaisvoittoa.
- EBITia voivat vaikuttaa odottamattomat tapahtumat, kuten verojen nousu.
- EBIT ei aina ole luotettava indikaattori yrityksen tulevalle voittojen kehitykselle.

Johtopäätös

EBIT on tärkeä mittari, jota käytetään yrityksen arvioimiseen. Sitä voidaan käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi tuottaa liiketoimintansa tuloksista ja onko osake yli- vai aliarvostettu. EBITilla on kuitenkin myös joitain haittoja, koska se ei heijasta yrityksen kokonaiskannattavuutta ja voi vaikuttaa odottamattomat tapahtumat. Siksi on tärkeää tarkastella EBITia yhdessä muiden rahoitusindikaattoreiden kanssa saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — HighCom

Kaikki tunnusluvut — HighCom