HighCom

HighCom EV/EBIT

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä HighCom (HCL.AX) 2.11.2026 päivämäärällä on −3,24. Edellisenä vuonna EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) oli −20,75 — muutos −84,37 % (korkeampi).

EV/EBIT

−3,24

YoY

−84,37%

Viimeksi päivitetty:

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä HighCom on 2026 −3,24 . EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä HighCom oli 2025 −20,75 . Se laskee −84,37% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

HighCom EV/EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EV/EBIT
Päivämäärä
EV/EBIT
1.1.2019
148,63 AUD
1.1.2020
82,69 AUD
1.1.2021
−5,91 AUD
1.1.2022
3,49 AUD
1.1.2023
2,81 AUD
1.1.2024
−2,16 AUD
1.1.2025
−20,75 AUD
1.1.2026
−3,24 AUD
HighCom EV/EBIT historia
VUOSIEV/EBITYoY
−3,24−84,37%
−20,75+859,89%
−2,16−176,95%
2,81−19,57%
3,49−159,08%
−5,91−107,15%
82,69−44,37%
148,63−15,02%
174,90−19,50%
217,26−1 423,26%
−16,42−117,50%
93,81−129,99%
−312,86+5 998,66%
−5,13+132,13%
−2,21−9,80%
−2,45+126,85%
−1,08−136,99%
2,92−1 560,00%
−0,20−33,33%
−0,30—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

HighCom Arvostus

Tiedot

Historiallisia arvostusmultiplikaattoreita

ⓘ

Hinta-tulosuhde (P/E)

P/E-suhde jakaa HighCom:n osakekurssin sen osakekohtaisella tuloksella. Se kertoo, kuinka monta vuotta nykyistä tulosta maksat osakkeen ostamisella. P/E 20 tarkoittaa, että maksat 20 dollaria jokaista ansaitun dollarin osalta vuodessa. S&P 500 on historiallisesti vaihtunut keskimäärin noin 15–17:n P/E:llä. Merkittävästi sitä korkeampi P/E voi viitata korkeisiin kasvuodotuksiin; alhaisempi voi viitata aliarvostukseen — tai heikkenevään liiketoiminnan laatuun.

Hinta-liikevaihto-suhde (P/S)

P/S-suhde jakaa markkina-arvon kokonaisliikevaihdolla. Toisin kuin P/E-suhde, se toimii myös yrityksille, joita ei ole vielä kannattava, mikä tekee siitä välttämättömän nopeasti kasvavien yritysten arvioimiseksi. P/S alle 1,0 voi viitata aliarvostukseen, kun taas suhteet yli 10 on tyypillisesti varattu nopeasti kasvavissa teknologia- tai SaaS-yrityksissä, joilla on korkeat odotetut tulevat marginaalit.

Hinta-EBIT-suhde

Tämä suhde liittää HighCom:n markkinahinnan sen liikevoittoihin, poissulkien velkarakenteen ja verotusjurisdiktion vaikutukset. Se on erityisen hyödyllinen eri maissa tai eri velkaottoasteilla olevien yritysten vertailussa, koska se keskittyy puhtaasti operatiiviseen kannattavuuteen. Alhaisemmat arvot viittaavat halvempiin operatiivisiin tuloihin.

Kuinka käyttää tätä kaaviota

Tämä kaavio kuvaa HighCom:n arvostuksen kerrannaisia ajan kuluessa. Vertaa nykyistä P/E-, P/S- ja P/EBIT-suhdetta niiden omiin historiallisiin keskiarvoihin — jos nykyinen suhde on selvästi alle monivuotisen keskiarvon, osake saattaa olla suhteellisen halpa verrattuna omaan track recordiin. Yhdistä tämä toimialaa koskeviin vertailuihin: P/E, joka näyttää korkealta absoluuttisesti, voi olla perusteltu, jos HighCom kasvattaa tuloja nopeammin kuin sen kilpailijat.

HighCom Osakeanalyysi

Mitä HighCom tekee? HighCom Ltd toimii kahdella liiketoiminta-alueella: HighCom Armor ja HighCom Technology. HighCom Armor suunnittelee, valmistaa ja toimittaa NIJ-standardien mukaisia ballistisia tuotteita, kuten suojaliivejä, kypäriä ja komposiittilevyjä, globaaleille sotilas-, poliisi- ja ensivastuujärjestöjen asiakkaille. HighCom Technology tarjoaa pieniä miehittämättömiä ilmajärjestelmiä (SUAS) ja anturikuormia Australian puolustus- ja turvallisuusvirastoille sekä huippuluokan ylläpito- ja tukipalveluita. Columbus Manufacturing Centre (CMC) on 35 000 neliöjalan kokoinen tila ballististen tuotteiden valmistusta ja jakelua varten. HighCom Armor kohdistaa NIJ-standardien mukaiset tuotteensa sotilas-, poliisi- ja ensivastuujärjestöihin, kun taas HighCom Technology keskittyy Australian puolustus- ja turvallisuusvirastoihin SUAS- ja anturiratkaisujen osalta. Yrityksen tulot syntyvät näiden erikoistuneiden puolustustuotteiden ja palveluiden suoramyynnistä hallituksille ja turvallisuusviranomaisille. CMC tukee molempien liiketoiminta-alueiden tuotantoa ja jakelua varmistamalla huippuluokkaisen ballistisen ja lentotekniikan tehokkaan toimituksen. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu edistyneiden puolustusratkaisujen toimittamiseen sen kahden keskeisen liiketoiminta-alueen kautta. HighCom Armorin tuotteita myydään maailmanlaajuisesti turvallisuuteen keskittyville organisaatioille, ja HighCom Technologyn SUAS-järjestelmät räätälöidään Australian puolustustarpeisiin. Molemmat liiketoiminta-alueet hyödyntävät CMC:tä valmistuksessa; HighCom Armor korostaa NIJ-yhteensopivuutta ja HighCom Technology painottaa paikallista ylläpitopalvelua Australian virastoille. HighCom on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset HighCom osakkeesta

Yhtiön HighCom EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) on −3,24 vuonna 2026.

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä HighCom muuttui arvosta −20,75 arvoon −3,24, mikä edustaa −84,37 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) HighCom:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EV/EBIT-suhde mittaa yrityksen arvoa suhteessa sen liikevoittoon. Se huomioi velan, mikä tekee siitä käyttökelpoisen yritysten vertailuun, joilla on erilainen pääomarakenne.

EV/EBIT = Yrityksen arvo / Liikevoitto ennen korkoja ja veroja

Arvioidakseen EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n HighCom alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — HighCom

Kaikki tunnusluvut — HighCom