Arsenal slavi u Severno-Londonskom derbiju protiv Tottenham Hotspura

• Arsenal brani vođstvo i impresionira uprkos izostancima.
  • Arsenal pobeđuje u severnolondonskom derbiju protiv Totenhema uprkos problemima sa igračkim kadrom.

Eulerpool News·

Prošle nedelje je desetkovani tim Arsenala ostvario odlučujuću pobedu protiv Totenhem Hotspura. Prvu polovinu meča obeležili su intenzivni dueli i ukupno sedam žutih kartona, što je izjednačilo rekord Premijer lige za prvo poluvreme. Gabrijel Martineli je imao najbolju priliku za Arsenal, ali nije uspeo da savlada nesigurnog golmana Totenhema, Guljelma Vikarija. Sredinom drugog poluvremena Totenhem je popustio, i Gabrijel je neometano pogodio glavom sa četiri metra za vođstvo Arsenala od 1:0. Uprkos kasnijem pritisku Sparsa, ekipa Mikela Artete odbranila je svoju prednost do poslednjeg zvižduka, osiguravši tri važna boda i treću uzastopnu pobedu na stadionu ljutog rivala. S obzirom na predstojeći meč protiv Mančester sitija, ova pobeda je za Arsenal imala ogroman značaj, jer bi poraz povećao zaostatak na sedam bodova – značajnu udaljenost u trci za vrh tabele. Posebno je bila impresivna otpornost tima, koji je uspeo da se odbrani od napada Totenhema i pokaže snažnu igru uprkos nedostatku ključnih igrača na sredini terena. Totenhem, s druge strane, izgubio je zamah sredinom prvog poluvremena i nikad ga nije povratio. Manir igre Sparsa ostao je bezidejan, što su ilustrovali i očajnički centaršutevi Džejmsa Medisona. Nažalost, ponovo su slabosti u odbrani kod prekida dovele do poraza, posebno zbog greške Kristijana Romea. Pod vođstvom trenera Anđa Postekoglua, Totenhem se doduše poboljšao, ali tim je posle ovog meča ostvario samo četiri boda iz poslednje četiri utakmice. Porazi od Njukasla i Arsenala pokazuju da Sparsi još uvek imaju prostora za napredak ako žele da pariraju vodećim timovima. Ostaje nada da će Postekogluov mladi tim naučiti iz ovih teških lekcija. Izvori tvrde da je Real Madrid poslao skauta da proceni učinak Kristijana Romea i Vilijama Salibe. Dok je Saliba igrao čvrsto, Romero je ponovo pokazao slabosti. To bi na kraju moglo dovesti do toga da Totenhem profitira prilikom potencijalnog transfera u Real Madrid. Bilo je jasno da će meč biti napet, a Žurijen Timber igrao je ključnu ulogu u tome. Već u prvim minutama sukobio se sa Brenanom Džonsonom, a kasnije je izazvao masovnu tuču nakon što su ga Kristijan Romero i njegov sopstveni saigrač Dejan Kuluševski oborili. Meč je, dakle, ponovo ponudio tipičnu dramatiku derbija severnog Londona. Takođe, taktička disciplina Arsenala bila je impresivna. Sa sistemom 4-4-2, uspevali su da neutrališu dinamične napade Totenhema i zatvore prostor. David Raja je samo jednom ozbiljno reagovao, čuvajući tako mrežu u burnoj drugoj polovini meča. Arsenal je na taj način postavio sportski uzvičnik i ulazi u sledeći susret protiv Mančester sitija ojačan.