Neuca

Neuca Velat/EBITDA

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä Neuca (NEU.WA) 7.11.2026 päivämäärällä on 3,65. Edellisenä vuonna Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han oli 1,63 — muutos 123,74 % (korkeampi).

Velat/EBITDA

3,65

YoY

123,74%

Viimeksi päivitetty:

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä Neuca on 2025 3,65 . Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä Neuca oli 2024 1,63 . Se laskee 123,74% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Neuca Velat/EBITDA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velat/EBITDA
Päivämäärä
Velat/EBITDA
1.1.2018
1,74 PLN
1.1.2019
2,89 PLN
1.1.2020
0,82 PLN
1.1.2021
0,88 PLN
1.1.2022
1,57 PLN
1.1.2023
2,50 PLN
1.1.2024
1,63 PLN
1.1.2025
3,65 PLN
Neuca Velat/EBITDA historia
VUOSIVelat/EBITDAYoY
3,65+123,74%
1,63−34,76%
2,50+59,75%
1,57+78,81%
0,88+6,52%
0,82−71,54%
2,89+65,67%
1,74+137,23%
0,74−34,85%
1,13−27,44%
1,56−44,73%
2,81—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Neuca Osakeanalyysi

Mitä Neuca tekee? NEUCA SA tuottaa tuloja lääkevalmisteiden tukkukaupalla apteekkeihin hyödyntäen laajaa verkostoaan terveydenhuoltomarkkinoilla. Yritys valmistaa myös ja myy omia brändituotteitaan, kuten lääkkeitä, ravintolisiä ja kosmetiikkaa, sekä tarjoaa kliinisiä kokeita, telelääketieteen palveluita ja terveydenhuollon toimittajille räätälöityjä IT-ratkaisuja. Sen verkkokauppapalvelu tukee further terveydenhuoltoalaa mahdollistamalla digitaaliset kaupankäyntitoiminnat lääketieteellisille tuotteille ja palveluille. Pääasiakkaita ovat apteekit, terveydenhuollon laitokset ja kuluttajat, jotka hakevat terveyteen liittyviä tuotteita verkko-kanavien kautta. NEUCA SA:n liiketoimintamalli yhdistää useita tulovirtoja terveyssektorilla keskittyen sekä fyysiseen että digitaaliseen jakeluun. Yrityksen omia brändituotteita, kuten lääkkeitä ja kosmetiikkaa, myydään suoraan loppukäyttäjille ja vähittäiskumppaneille, kun taas sen IT-ratkaisut ja telelääketieteen palvelut kohdistuvat terveydenhuoltojärjestöihin. Kliiniset kokeet edustavat toista keskeistä segmenttiä, joka houkuttelee yhteistyökumppaneiksi tutkimuslaitoksia ja lääkeyhtiöitä. Yrityksen toiminta kattaa tuotannosta jakeluun, varmistaen kattavan lähestymistavan terveydenhuoltomarkkinoiden tarpeisiin. Yrityksen liikevaihtoa ajaa monipuolinen valikoima, mukaan lukien lääkkeiden jakelu, brändituotteiden myynti ja erikoispalvelut kuten telelääketiede ja kliiniset kokeet. Apteekit ovat edelleen ydinasiakassegmentti sen tukkutoiminnalle, kun taas verkkokauppa ja IT-ratkaisut palvelevat laajempaa yleisöä terveydenhuollon toimittajille ja kuluttajille. NEUCA SA:n strateginen asema terveydenhuoltomarkkinoilla mahdollistaa sen hyödyntävän useita kasvualoja ilman riippuvuutta yksittäisestä tulovirrasta. Neuca on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Neuca osakkeesta

Yhtiön Neuca Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han on 3,65 vuonna 2025.

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä Neuca muuttui arvosta 1,63 arvoon 3,65, mikä edustaa 123,74 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han Neuca:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velka/EBITDA mittaa kokonaisvelkaa suhteessa tulokseen ennen korkoja, veroja ja poistoja. Se osoittaa, kuinka monella vuodella kaikki velat voitaisiin maksaa takaisin EBITDA:sta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han:n Neuca alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Vipuvaikutus — Neuca

Kaikki tunnusluvut — Neuca