Neuca

Neuca ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Neuca (NEU.WA) 5.11.2026 päivämäärällä on 18,40 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 19,46 % — muutos −5,44 % (matalampi).

ROCE

18,40 %

YoY

−5,44%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Neuca:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 18,40 %, mikä on kasvua −5,44% verrattuna 19,46 % edellisen vuoden ROCEen.

Neuca ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
19,39 PLN
1.1.2019
24,34 PLN
1.1.2020
27,38 PLN
1.1.2021
22,78 PLN
1.1.2022
25,93 PLN
1.1.2023
25,07 PLN
1.1.2024
19,46 PLN
1.1.2025
18,40 PLN
Neuca ROCE historia
VUOSIROCEYoY
18,40 %−5,44%
19,46 %−22,39%
25,07 %−3,32%
25,93 %+13,85%
22,78 %−16,79%
27,38 %+12,45%
24,34 %+25,53%
19,39 %+3,82%
18,68 %−21,09%
23,67 %+4,74%
22,60 %+37,91%
16,39 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Neuca Osakeanalyysi

Mitä Neuca tekee? NEUCA SA tuottaa tuloja lääkevalmisteiden tukkukaupalla apteekkeihin hyödyntäen laajaa verkostoaan terveydenhuoltomarkkinoilla. Yritys valmistaa myös ja myy omia brändituotteitaan, kuten lääkkeitä, ravintolisiä ja kosmetiikkaa, sekä tarjoaa kliinisiä kokeita, telelääketieteen palveluita ja terveydenhuollon toimittajille räätälöityjä IT-ratkaisuja. Sen verkkokauppapalvelu tukee further terveydenhuoltoalaa mahdollistamalla digitaaliset kaupankäyntitoiminnat lääketieteellisille tuotteille ja palveluille. Pääasiakkaita ovat apteekit, terveydenhuollon laitokset ja kuluttajat, jotka hakevat terveyteen liittyviä tuotteita verkko-kanavien kautta. NEUCA SA:n liiketoimintamalli yhdistää useita tulovirtoja terveyssektorilla keskittyen sekä fyysiseen että digitaaliseen jakeluun. Yrityksen omia brändituotteita, kuten lääkkeitä ja kosmetiikkaa, myydään suoraan loppukäyttäjille ja vähittäiskumppaneille, kun taas sen IT-ratkaisut ja telelääketieteen palvelut kohdistuvat terveydenhuoltojärjestöihin. Kliiniset kokeet edustavat toista keskeistä segmenttiä, joka houkuttelee yhteistyökumppaneiksi tutkimuslaitoksia ja lääkeyhtiöitä. Yrityksen toiminta kattaa tuotannosta jakeluun, varmistaen kattavan lähestymistavan terveydenhuoltomarkkinoiden tarpeisiin. Yrityksen liikevaihtoa ajaa monipuolinen valikoima, mukaan lukien lääkkeiden jakelu, brändituotteiden myynti ja erikoispalvelut kuten telelääketiede ja kliiniset kokeet. Apteekit ovat edelleen ydinasiakassegmentti sen tukkutoiminnalle, kun taas verkkokauppa ja IT-ratkaisut palvelevat laajempaa yleisöä terveydenhuollon toimittajille ja kuluttajille. NEUCA SA:n strateginen asema terveydenhuoltomarkkinoilla mahdollistaa sen hyödyntävän useita kasvualoja ilman riippuvuutta yksittäisestä tulovirrasta. Neuca on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Neuca

Yrityksen Neuca sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Neuca ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Neuca ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Neuca ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Neuca osakkeesta

Yhtiön Neuca ROCE (Return on Capital Employed) on 18,40 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Neuca muuttui arvosta 19,46 % arvoon 18,40 %, mikä edustaa −5,44 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Neuca:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Neuca alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Neuca

Kaikki tunnusluvut — Neuca