Core & Main

Core & Main EBITDA-marginaali

EBITDA-kate yhtiöstä Core & Main (CNM) 6.11.2026 päivämäärällä on 9,52 %. Edellisenä vuonna EBITDA-kate oli 12,12 % — muutos −21,46 % (matalampi).

EBITDA-marginaali

9,52 %

YoY

−21,46%

Viimeksi päivitetty:

EBITDA-kate yhtiöstä Core & Main on 2026 9,52 % . EBITDA-kate yhtiöstä Core & Main oli 2025 12,12 % . Se laskee −21,46% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Core & Main EBITDA-marginaali historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBITDA-marginaali
Päivämäärä
EBITDA-marginaali
1.1.2019
7,82 USD
1.1.2020
8,27 USD
1.1.2021
8,85 USD
1.1.2022
11,25 USD
1.1.2023
13,76 USD
1.1.2024
13,23 USD
1.1.2025
12,12 USD
1.1.2026
9,52 USD
Core & Main EBITDA-marginaali historia
VUOSIEBITDA-marginaaliYoY
9,52 %−21,46%
12,12 %−8,41%
13,23 %−3,80%
13,76 %+22,28%
11,25 %+27,14%
8,85 %+6,96%
8,27 %+5,79%
7,82 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Core & Main Osakeanalyysi

Mitä Core & Main tekee? Core & Main, Inc. tuottaa tuloja jakamalla vesi-, jätevesi- ja salaojitusjärjestelmiä sekä palosuojaustuotteita noin 320 toimipisteen valtakunnallisen verkostonsa kautta. Yritys palvelee kuntia, yksityisiä vesiyhtiöitä ja ammattirakentajia kunnan, ei-asuin- ja asuinloppumarkkinoilla. Tuotevalikoimaan kuuluvat putket, venttiilit, liitososat, salaojitusjärjestelmät, palosuojavarusteet, valmistuspalvelut, älykkäät mittauslaitteet sekä geokomposiitit eroosion torjuntaan. Asiakat ostavat näitä tuotteita ja palveluita tukemaan infrastruktuurihankkeita, jotka vaativat luotettavaa paikallista asiantuntemusta ja valtakunnallista toimitusketjun tehokkuutta. Yrityksen liiketoimintamalli keskittyy erikoistuneeseen jakeluun paikallisen palvelu lähestymistavan avulla hyödyntäen 320 toimipistettä tarjoten räätälöityjä ratkaisuja kunnan, ei-asuin- ja asuinsektoreille. Yhdistämällä paikallista markkinatietoa valtakunnallisiin toimitusketjukapasiteetteihin Core & Main varmistaa johdonmukaisen tuotteen saatavuuden ja teknisen tuen asiakkailleen. Tämä malli mahdollistaa yritykselle monipuolisten loppumarkkinoiden palvelemisen samalla kun se ylläpitää vahvoja suhteita keskeisiin asiakkaisiin vesijärjestelmien hallinnassa. Core & Mainin tulovirta koostuu fyysisten tuotteiden kuten putkien, venttiilien ja palosuojausjärjestelmien myynnistä sekä lisäarvopalveluista kuten valmistuksesta ja älykkäistä mittauslaitteista. Yrityksen tarjonta kohdistuu infrastruktuurihankkeisiin, jotka tarvitsevat vesi- ja paloturvallisuusratkaisuja, ja asiakkaina ovat kunnat, yksityiset vesiyhtiöt ja rakentajat. Tämä erikoistuminen infrastruktuurituotteisiin sijoittaa Core & Mainin kriittiseksi toimittajaksi vesi- ja palosuojaussektoreilla. Core & Main on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Core & Main osakkeesta

Yhtiön Core & Main EBITDA-kate on 9,52 % vuonna 2026.

EBITDA-kate yhtiöstä Core & Main muuttui arvosta 12,12 % arvoon 9,52 %, mikä edustaa −21,46 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBITDA-kate Core & Main:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EBITDA-kate osoittaa, kuinka suuri prosenttiosuus liikevaihdosta muuntuu EBITDAKSI. Se normalisoi poistot ja pääomarakenteen erot.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EBITDA-kate:n Core & Main alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen EBITDA-kate:n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EBITDA-kate:lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Katteprosentit — Core & Main

Kaikki tunnusluvut — Core & Main