Core & Main

Core & Main EBIT-marginaali

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Core & Main (CNM) 6.11.2026 päivämäärällä on 9,52 %. Edellisenä vuonna EBIT-kate (operatiivinen kate) oli 9,66 % — muutos −1,48 % (matalampi).

EBIT-marginaali

9,52 %

YoY

−1,48%

Viimeksi päivitetty:

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Core & Main on 2026 9,52 % . EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Core & Main oli 2025 9,66 % . Se laskee −1,48% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Core & Mainn liikevoittomarginaali (EBIT) 9,5 % on noussut verrattuna 8,5 %:iin muutama vuosi sitten.

Core & Main EBIT-marginaali historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT-marginaali
Päivämäärä
EBIT-marginaali
1.1.2019
4,32 USD
1.1.2020
4,57 USD
1.1.2021
5,08 USD
1.1.2022
8,49 USD
1.1.2023
11,65 USD
1.1.2024
11,04 USD
1.1.2025
9,66 USD
1.1.2026
9,52 USD
Core & Main EBIT-marginaali historia
VUOSIEBIT-marginaaliYoY
9,52 %−1,48%
9,66 %−12,49%
11,04 %−5,24%
11,65 %+37,20%
8,49 %+67,20%
5,08 %+11,06%
4,57 %+5,80%
4,32 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Core & Main Osakeanalyysi

Mitä Core & Main tekee? Core & Main, Inc. tuottaa tuloja jakamalla vesi-, jätevesi- ja salaojitusjärjestelmiä sekä palosuojaustuotteita noin 320 toimipisteen valtakunnallisen verkostonsa kautta. Yritys palvelee kuntia, yksityisiä vesiyhtiöitä ja ammattirakentajia kunnan, ei-asuin- ja asuinloppumarkkinoilla. Tuotevalikoimaan kuuluvat putket, venttiilit, liitososat, salaojitusjärjestelmät, palosuojavarusteet, valmistuspalvelut, älykkäät mittauslaitteet sekä geokomposiitit eroosion torjuntaan. Asiakat ostavat näitä tuotteita ja palveluita tukemaan infrastruktuurihankkeita, jotka vaativat luotettavaa paikallista asiantuntemusta ja valtakunnallista toimitusketjun tehokkuutta. Yrityksen liiketoimintamalli keskittyy erikoistuneeseen jakeluun paikallisen palvelu lähestymistavan avulla hyödyntäen 320 toimipistettä tarjoten räätälöityjä ratkaisuja kunnan, ei-asuin- ja asuinsektoreille. Yhdistämällä paikallista markkinatietoa valtakunnallisiin toimitusketjukapasiteetteihin Core & Main varmistaa johdonmukaisen tuotteen saatavuuden ja teknisen tuen asiakkailleen. Tämä malli mahdollistaa yritykselle monipuolisten loppumarkkinoiden palvelemisen samalla kun se ylläpitää vahvoja suhteita keskeisiin asiakkaisiin vesijärjestelmien hallinnassa. Core & Mainin tulovirta koostuu fyysisten tuotteiden kuten putkien, venttiilien ja palosuojausjärjestelmien myynnistä sekä lisäarvopalveluista kuten valmistuksesta ja älykkäistä mittauslaitteista. Yrityksen tarjonta kohdistuu infrastruktuurihankkeisiin, jotka tarvitsevat vesi- ja paloturvallisuusratkaisuja, ja asiakkaina ovat kunnat, yksityiset vesiyhtiöt ja rakentajat. Tämä erikoistuminen infrastruktuurituotteisiin sijoittaa Core & Mainin kriittiseksi toimittajaksi vesi- ja palosuojaussektoreilla. Core & Main on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Core & Main osakkeesta

Yhtiön Core & Main EBIT-kate (operatiivinen kate) on 9,52 % vuonna 2026.

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Core & Main muuttui arvosta 9,66 % arvoon 9,52 %, mikä edustaa −1,48 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT-kate (operatiivinen kate) Core & Main:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EBIT-kate mittaa operatiivisen kannattavuuden prosenttiosuutena liikevaihdosta. Se osoittaa, kuinka paljon voittoa yritys saa liiketoiminnastaan ennen korkoja ja veroja.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EBIT-kate (operatiivinen kate):n Core & Main alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen EBIT-kate (operatiivinen kate):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EBIT-kate (operatiivinen kate):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Katteprosentit — Core & Main

Kaikki tunnusluvut — Core & Main