Container Store Group

Container Store Group ROA

Delisted·28.1.2025

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Container Store Group (TCSGQ) 8.11.2026 päivämäärällä on −11,03 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli −16,13 % — muutos −31,61 % (korkeampi).

ROA

−11,03 %

YoY

−31,61%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Container Store Group:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli −11,03 %, mikä on −31,61% kasvu verrattuna −16,13 % ROA:han edellisenä vuonna.

Container Store Group ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2017
1,97 USD
1.1.2018
2,59 USD
1.1.2019
2,90 USD
1.1.2020
1,24 USD
1.1.2021
5,41 USD
1.1.2022
6,82 USD
1.1.2023
−16,13 USD
1.1.2024
−11,03 USD
Container Store Group ROA historia
VUOSIROAYoY
−11,03 %−31,61%
−16,13 %−336,42%
6,82 %+26,20%
5,41 %+334,99%
1,24 %−57,12%
2,90 %+11,96%
2,59 %+31,47%
1,97 %+192,69%
0,67 %−77,21%
2,95 %−144,79%
−6,59 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Container Store Group Osakeanalyysi

Mitä Container Store Group tekee? The Container Store Group Inc saa pääasiallisen tuottonsa TCS-segmentistään, joka toimii vähittäisliikkeiden, verkkosivuston ja call centerin kautta tarjoamalla säilytys- ja järjestelytuotteita sekä ratkaisuja. Yritys myy yli 11 000 tuotetta elämäntyylin osastoilla, kuten kylpyhuone, keittiö ja toimisto, ja tarjoaa asennus- ja järjestelypalveluita lisäpalveluina. Elfa-segmentti valmistaa elfa-brändin tuotteita, jotka on tehty Elfa International AB:n toimesta, ja ne myydään yksinomaan TCS-liikkeissä ja verkossa kohdistaen kotimaiseen ja eurooppalaiseen markkinaan. Corporate/Other vastaa hallinnollisista tehtävistä ja tukee molempia segmenttejä. Elfa International AB, ruotsalainen tytäryhtiö, suunnittelee ja valmistaa komponenttipohjaisia hylly- ja laatikkorakenteita sekä räätälöityjä liukuvia ovia elfa-brändin alla. Nämä tuotteet jakellaan yksinomaan The Container Storen vähittäiskanavien kautta ilman ulkoisia myyntiä. TCS-segmentin elfatuotteiden verkkomyynti ja myymälämyynti sekä laajempi tuotevalikoima muodostavat yrityksen tulonlähteet. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu suoramyyntiin kuluttajille fyysisten myymälöiden, verkkosivuston ja call centerin kautta, eikä elfatuotteilla ole kolmansia osapuolia tai ulkoisia jakelukanavia. Yrityksen tulonlähteisiin kuuluvat suoramyynti kuluttajille säilytysratkaisuista, asennuspalvelut ja elfa-brändin tuotteiden yksinomaiset myynnit. TCS-segmentti vastaa suurimmasta osasta myyntiä hyödyntäen yli 11 000 tuotteen valikoimaa elämäntyylin osastoilla. Elfän valmistus ja yksinomainen jakelu TCS:n kautta varmistavat johdonmukaisen tuotteen saatavuuden ja brändin yhtenäisyyden, tukien yrityksen keskittymistä järjestely- ja säilytysratkaisuihin. Container Store Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Container Store Group pääoman tuottoa (ROA)

Container Store Group pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Container Store Group ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Container Store Group ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Container Store Group ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Container Store Group osakkeesta

Yhtiön Container Store Group ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on −11,03 % vuonna 2024.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Container Store Group muuttui arvosta −16,13 % arvoon −11,03 %, mikä edustaa −31,61 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Container Store Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Container Store Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Container Store Group

Kaikki tunnusluvut — Container Store Group