Container Store Group

Container Store Group EBITDA-marginaali

Delisted·28.1.2025

EBITDA-kate yhtiöstä Container Store Group (TCSGQ) 8.11.2026 päivämäärällä on 5,22 %. Edellisenä vuonna EBITDA-kate oli 10,46 % — muutos −50,08 % (matalampi).

EBITDA-marginaali

5,22 %

YoY

−50,08%

Viimeksi päivitetty:

EBITDA-kate yhtiöstä Container Store Group on 2024 5,22 % . EBITDA-kate yhtiöstä Container Store Group oli 2023 10,46 % . Se laskee −50,08% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Container Store Group EBITDA-marginaali historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBITDA-marginaali
Päivämäärä
EBITDA-marginaali
1.1.2017
9,54 USD
1.1.2018
8,42 USD
1.1.2019
9,78 USD
1.1.2020
8,88 USD
1.1.2021
13,50 USD
1.1.2022
14,61 USD
1.1.2023
10,46 USD
1.1.2024
5,22 USD
Container Store Group EBITDA-marginaali historia
VUOSIEBITDA-marginaaliYoY
5,22 %−50,08%
10,46 %−28,41%
14,61 %+8,16%
13,50 %+52,14%
8,88 %−9,21%
9,78 %+16,06%
8,42 %−11,69%
9,54 %+28,02%
7,45 %−21,81%
9,53 %+14,66%
8,31 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Container Store Group Osakeanalyysi

Mitä Container Store Group tekee? The Container Store Group Inc saa pääasiallisen tuottonsa TCS-segmentistään, joka toimii vähittäisliikkeiden, verkkosivuston ja call centerin kautta tarjoamalla säilytys- ja järjestelytuotteita sekä ratkaisuja. Yritys myy yli 11 000 tuotetta elämäntyylin osastoilla, kuten kylpyhuone, keittiö ja toimisto, ja tarjoaa asennus- ja järjestelypalveluita lisäpalveluina. Elfa-segmentti valmistaa elfa-brändin tuotteita, jotka on tehty Elfa International AB:n toimesta, ja ne myydään yksinomaan TCS-liikkeissä ja verkossa kohdistaen kotimaiseen ja eurooppalaiseen markkinaan. Corporate/Other vastaa hallinnollisista tehtävistä ja tukee molempia segmenttejä. Elfa International AB, ruotsalainen tytäryhtiö, suunnittelee ja valmistaa komponenttipohjaisia hylly- ja laatikkorakenteita sekä räätälöityjä liukuvia ovia elfa-brändin alla. Nämä tuotteet jakellaan yksinomaan The Container Storen vähittäiskanavien kautta ilman ulkoisia myyntiä. TCS-segmentin elfatuotteiden verkkomyynti ja myymälämyynti sekä laajempi tuotevalikoima muodostavat yrityksen tulonlähteet. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu suoramyyntiin kuluttajille fyysisten myymälöiden, verkkosivuston ja call centerin kautta, eikä elfatuotteilla ole kolmansia osapuolia tai ulkoisia jakelukanavia. Yrityksen tulonlähteisiin kuuluvat suoramyynti kuluttajille säilytysratkaisuista, asennuspalvelut ja elfa-brändin tuotteiden yksinomaiset myynnit. TCS-segmentti vastaa suurimmasta osasta myyntiä hyödyntäen yli 11 000 tuotteen valikoimaa elämäntyylin osastoilla. Elfän valmistus ja yksinomainen jakelu TCS:n kautta varmistavat johdonmukaisen tuotteen saatavuuden ja brändin yhtenäisyyden, tukien yrityksen keskittymistä järjestely- ja säilytysratkaisuihin. Container Store Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Container Store Group osakkeesta

Yhtiön Container Store Group EBITDA-kate on 5,22 % vuonna 2024.

EBITDA-kate yhtiöstä Container Store Group muuttui arvosta 10,46 % arvoon 5,22 %, mikä edustaa −50,08 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBITDA-kate Container Store Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EBITDA-kate osoittaa, kuinka suuri prosenttiosuus liikevaihdosta muuntuu EBITDAKSI. Se normalisoi poistot ja pääomarakenteen erot.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EBITDA-kate:n Container Store Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen EBITDA-kate:n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EBITDA-kate:lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Katteprosentit — Container Store Group

Kaikki tunnusluvut — Container Store Group