Cango

Cango ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Cango (CANG) 8.11.2026 päivämäärällä on 3,70 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 2,62 % — muutos 41,06 % (korkeampi).

ROCE

3,70 %

YoY

41,06%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Cango:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 3,70 %, mikä on kasvua 41,06% verrattuna 2,62 % edellisen vuoden ROCEen.

Cango ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2017
34,94 CNY
1.1.2018
5,26 CNY
1.1.2019
6,53 CNY
1.1.2020
3,83 CNY
1.1.2021
2,50 CNY
1.1.2022
−14,97 CNY
1.1.2023
2,62 CNY
1.1.2024
3,70 CNY
Cango ROCE historia
VUOSIROCEYoY
3,70 %+41,06%
2,62 %−117,50%
−14,97 %−699,50%
2,50 %−34,75%
3,83 %−41,36%
6,53 %+24,09%
5,26 %−84,94%
34,94 %−63,01%
94,44 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Cango Osakeanalyysi

Mitä Cango tekee? Cango, Inc. tuottaa tuloja automaakaupan palvelualustallaan, joka yhdistää autoliikkeet, rahoituslaitokset ja autonostajat. Yritys tarjoaa automurhan rahoituksen helpottamista, kaupan toteutuksen tukemista sekä jälkimarkkinapalveluiden helpottamista, mukaan lukien luotonannon aloittaminen, arviointi, hoito ja eräpäättyneiden varojen hallinta. Lisäksi yrityksen palveluihin kuuluvat auton hankinta, logistiikka, varastointituki autoliikkeille sekä autonostajien autostanhankinnan tukeminen. Yritys välittää myös jälkimarkkinapalveluja, kuten vakuutuspolitiikkojen myyntiä, henkilökohtaisia tapaturmavakuutuksia ja automobiilivakuutuksia alustansa kautta. Cangon ensisijaiset asiakkaat ovat autoliikkeet, rahoituslaitokset ja autonostajat, jotka käyttävät sen integroituja ratkaisuja automurhan rahoituskäsittelyihin ja ajoneuvon ostoihin. Autoliikkeet hyötyvät auton hankinnasta, logistiikasta ja varastointituesta, kun taas rahoituslaitokset käyttävät luoton arviointi- ja hoitopalveluita. Autonostajat pääsevät käsiksi rahoitusvaihtoehdoista ja vakuustuotteista alustan kautta, ja vakuutuspolitiikat hankitaan välittäjiltä tai yrityksiltä. Yrityksen tulovirrat sisältävät palkkioita automurhan kauppojen helpottamisesta, rahoituspalveluista ja jälkimarkkina-vakuutusten myynnistä. Autoliikkeet maksavat hankinta- ja logistiikkatuesta, rahoituslaitokset maksavat luoton arviointi- ja hoitopalveluista, ja autonostajat ostavat vakuustuotteita suoraan alustan kautta. Nämä palvelut toimitetaan Cangon integroidun alustan kautta, joka tukee automurhan rahoituskäsittelyn koko elinkaarta. Cango on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Cango

Yrityksen Cango sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Cango ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Cango ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Cango ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Cango osakkeesta

Yhtiön Cango ROCE (Return on Capital Employed) on 3,70 % vuonna 2024.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Cango muuttui arvosta 2,62 % arvoon 3,70 %, mikä edustaa 41,06 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Cango:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Cango alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Cango

Kaikki tunnusluvut — Cango