IMS

IMS Velka

Velkaantuneisuus yhtiöstä IMS (IMS.WA) 4.11.2026 päivämäärällä on 33,81 M PLN. Edellisenä vuonna Velkaantuneisuus oli 25,76 M PLN — muutos 31,24 % (korkeampi).

Velka

33,81 MPLN

YoY

31,24%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 oli IMS velka 33,81 M PLN, muutos 31,24% verrattuna 25,76 M PLN kokonaisvelkaan edellisenä vuonna.

IMS Velka historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velka
Päivämäärä
Velka
1.1.2018
11,64 M PLN
1.1.2019
15,57 M PLN
1.1.2020
14,68 M PLN
1.1.2021
12,33 M PLN
1.1.2022
17,94 M PLN
1.1.2023
24,08 M PLN
1.1.2024
25,76 M PLN
1.1.2025
33,81 M PLN
IMS Velka historia
VUOSIVelkaYoY
33,81 MPLN+31,24%
25,76 MPLN+7,01%
24,08 MPLN+34,19%
17,94 MPLN+45,48%
12,33 MPLN−15,96%
14,68 MPLN−5,72%
15,57 MPLN+33,73%
11,64 MPLN+52,68%
7,62 MPLN+6,75%
7,14 MPLN+37,06%
5,21 MPLN+10,15%
4,73 MPLN—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

IMS Osakeanalyysi

Mitä IMS tekee? IMS SA tuottaa tuloja aistimarkkinointipalveluista, keskittyen äänimarkkinointiin, digitaaliseen mainontaan ja aromamarkkinointiin. Sen äänimarkkinointipalveluihin kuuluvat musiikkimuotojen ja äänimainosten tuottaminen sekä lähettäminen, kun taas digitaalinen mainonta käsittää visuaalisen sisällön luomisen plasma-näyttöjä varten. Aromamarkkinointi valmistaa brändin imagon ja myyntipisteen erityispiirteisiin sopivia räätälöityjä aroma-hankkeita. Yritys palvelee vähittäiskaupan ja majoitusalan sektoreita liikehuoneistomainontaratkaisuilla, kuten liikehuoneiston televisioinnilla, radiolla ja POS-TV:llä, hyödyntäen tytäryhtiöitään Mood Factory, Tech Cave Sp z oo, Videotronic Media Solutions Sp z o o ja Entertainment Group Sp z o o tarjotakseen integroituja aistikokemuksia. Yrityksen ensisijaisia asiakkaita ovat yritykset, jotka pyrkivät parantamaan asiakaskohtaamista moniaististen ympäristöjen avulla. Vähittäiskauppaketjut ja majoituspalveluntarjoajat käyttävät IMS SA:n ääni- ja visuaalista sisältöä luodakseen houkuttelevia ilmapiirejä, kun taas aromamarkkinointiratkaisut kohdistavat brändejä, jotka haluavat vahvistaa identiteettiään fyysisissä paikoissa. Mood Factory -tytäryhtiö erikoistuu äänimarkkinointiin, Tech Cave digitaalisen mainonnan tuotantoon ja Videotronic Media Solutions mainossisältöön, mikä mahdollistaa IMS SA:n tarjota kattavia aistimarkkinointipaketteja useiden kosketuspisteiden kautta. IMS SA:n tulovirta koostuu palvelusopimuksista asiakkaiden kanssa eri toimialoilla. Äänimarkkinointipalveluita myydään yrityksille, jotka tarvitsevat tiloihinsa räätälöityjä äänimaailmoita, digitaaliset mainosratkaisut kohdistavat paikkoja, jotka tarvitsevat dynaamisia visuaalisia näyttöjä, ja aromamarkkinointihankkeet palvelevat brändejä, jotka haluavat vahvistaa imageaan hajun avulla. Yrityksen tytäryhtiöt toimivat erikoistuneina yksikköinä laajemmassa aistimarkkinoinnin ekosysteemissä, varmistaen jokaiselle asiakassegmentille räätälöidyt ratkaisut ilman suoraa kilpailua niiden välillä. IMS on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Velka yksityiskohtaisesti

Ymmärrys IMS:n velkarakenteesta

IMS:n kokonaisvelka viittaa kumulatiivisiin rahoitusvelvoitteisiin, joita yritys on velkaa ulkopuolisille tahoille. Tämä voi sisältää sekä lyhyt- että pitkäaikaiset lainat, joukkovelkakirjalainat, luotot ja muut rahoitusinstrumentit. Yrityksen velan arviointi on ratkaisevan tärkeää sen taloudellisen terveyden, riskiprofiilin ja kyvyn rahoittaa toimintaa ja laajentumista arvioimiseksi.

Vuosi-vuodelta vertailu

IMS:n velkarakenteen analysointi vuosien mittaan tarjoaa näkemyksiä yrityksen rahoitusstrategiasta ja vakauden tasosta. Velan vähentäminen voi viitata taloudelliseen voimaan ja toiminnalliseen tehokkuuteen, kun taas velan kasvattaminen voi viitata kasvuinvestointeihin tai mahdollisiin taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset investointeihin

Sijoittajat kiinnittävät tarkkaa huomiota IMS:n velkaantumiseen, sillä se voi vaikuttaa yrityksen riski- ja tuottoprofiiliin. Liiallinen velkaantuminen voi johtaa taloudelliseen rasitukseen, kun taas kohtuullinen ja hyvin hallittu velkaantuminen voi olla katalysaattori kasvulle ja laajentumiselle. Tämä tekee siitä kriittisen näkökohdan sijoitusarvioinneissa.

Velkaantumisen vaihteluiden tulkinta

IMS:n velkatason muutokset voivat johtua erilaisista operatiivisista ja strategisista tekijöistä. Velan lisääntyminen voi olla suunnattu rahoittamaan laajennusprojekteja tai kasvattamaan operatiivista kapasiteettia, kun taas velan väheneminen voi viitata voittojen realisoitumiseen tai lähestymistapaan minimoida taloudellista riskiä ja vipuvaikutusta.

Usein kysytyt kysymykset IMS osakkeesta

Yhtiön IMS Velkaantuneisuus on 33,81 M PLN vuonna 2025.

Velkaantuneisuus yhtiöstä IMS muuttui arvosta 25,76 M PLN arvoon 33,81 M PLN, mikä edustaa 31,24 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Velkaantuneisuus IMS:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velkaantuneisuus:n PLN on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Velkaantuneisuus:n IMS historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tase — IMS

Kaikki tunnusluvut — IMS