IMS

IMS ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä IMS (IMS.WA) 4.11.2026 päivämäärällä on 9,23 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 12,24 % — muutos −24,56 % (matalampi).

ROA

9,23 %

YoY

−24,56%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 IMS:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 9,23 %, mikä on −24,56% kasvu verrattuna 12,24 % ROA:han edellisenä vuonna.

IMS ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
19,15 PLN
1.1.2019
17,90 PLN
1.1.2020
6,75 PLN
1.1.2021
12,04 PLN
1.1.2022
9,59 PLN
1.1.2023
9,72 PLN
1.1.2024
12,24 PLN
1.1.2025
9,23 PLN
IMS ROA historia
VUOSIROAYoY
9,23 %−24,56%
12,24 %+25,95%
9,72 %+1,36%
9,59 %−20,37%
12,04 %+78,41%
6,75 %−62,29%
17,90 %−6,57%
19,15 %−7,78%
20,77 %+21,10%
17,15 %−24,58%
22,74 %+22,89%
18,51 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

IMS Osakeanalyysi

Mitä IMS tekee? IMS SA tuottaa tuloja aistimarkkinointipalveluista, keskittyen äänimarkkinointiin, digitaaliseen mainontaan ja aromamarkkinointiin. Sen äänimarkkinointipalveluihin kuuluvat musiikkimuotojen ja äänimainosten tuottaminen sekä lähettäminen, kun taas digitaalinen mainonta käsittää visuaalisen sisällön luomisen plasma-näyttöjä varten. Aromamarkkinointi valmistaa brändin imagon ja myyntipisteen erityispiirteisiin sopivia räätälöityjä aroma-hankkeita. Yritys palvelee vähittäiskaupan ja majoitusalan sektoreita liikehuoneistomainontaratkaisuilla, kuten liikehuoneiston televisioinnilla, radiolla ja POS-TV:llä, hyödyntäen tytäryhtiöitään Mood Factory, Tech Cave Sp z oo, Videotronic Media Solutions Sp z o o ja Entertainment Group Sp z o o tarjotakseen integroituja aistikokemuksia. Yrityksen ensisijaisia asiakkaita ovat yritykset, jotka pyrkivät parantamaan asiakaskohtaamista moniaististen ympäristöjen avulla. Vähittäiskauppaketjut ja majoituspalveluntarjoajat käyttävät IMS SA:n ääni- ja visuaalista sisältöä luodakseen houkuttelevia ilmapiirejä, kun taas aromamarkkinointiratkaisut kohdistavat brändejä, jotka haluavat vahvistaa identiteettiään fyysisissä paikoissa. Mood Factory -tytäryhtiö erikoistuu äänimarkkinointiin, Tech Cave digitaalisen mainonnan tuotantoon ja Videotronic Media Solutions mainossisältöön, mikä mahdollistaa IMS SA:n tarjota kattavia aistimarkkinointipaketteja useiden kosketuspisteiden kautta. IMS SA:n tulovirta koostuu palvelusopimuksista asiakkaiden kanssa eri toimialoilla. Äänimarkkinointipalveluita myydään yrityksille, jotka tarvitsevat tiloihinsa räätälöityjä äänimaailmoita, digitaaliset mainosratkaisut kohdistavat paikkoja, jotka tarvitsevat dynaamisia visuaalisia näyttöjä, ja aromamarkkinointihankkeet palvelevat brändejä, jotka haluavat vahvistaa imageaan hajun avulla. Yrityksen tytäryhtiöt toimivat erikoistuneina yksikköinä laajemmassa aistimarkkinoinnin ekosysteemissä, varmistaen jokaiselle asiakassegmentille räätälöidyt ratkaisut ilman suoraa kilpailua niiden välillä. IMS on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen IMS pääoman tuottoa (ROA)

IMS pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

IMS ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät IMS ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

IMS ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset IMS osakkeesta

Yhtiön IMS ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 9,23 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä IMS muuttui arvosta 12,24 % arvoon 9,23 %, mikä edustaa −24,56 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) IMS:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n IMS alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — IMS

Kaikki tunnusluvut — IMS