Coherent

Coherent ROIC

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Coherent (COHR) 5.11.2026 päivämäärällä on 2,19 %. Edellisenä vuonna Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) oli 0,42 % — muutos 425,29 % (korkeampi).

ROIC

2,19 %

YoY

425,29%

Viimeksi päivitetty:

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Coherent on 2026 2,19 % . Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Coherent oli 2025 0,42 % . Se laskee 425,29% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Coherent ROIC historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROIC
Päivämäärä
ROIC
1.1.2019
6,62 USD
1.1.2020
−1,54 USD
1.1.2021
5,38 USD
1.1.2022
3,50 USD
1.1.2023
−2,24 USD
1.1.2024
−1,34 USD
1.1.2025
0,42 USD
1.1.2026
2,19 USD
Coherent ROIC historia
VUOSIROICYoY
2,19 %+425,29%
0,42 %−131,24%
−1,34 %−40,51%
−2,24 %−164,11%
3,50 %−34,93%
5,38 %−449,70%
−1,54 %−123,25%
6,62 %+11,95%
5,91 %−21,33%
7,52 %+16,77%
6,44 %−11,69%
7,29 %+76,13%
4,14 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Coherent Osakeanalyysi

Mitä Coherent tekee? Coherent, Inc. tuottaa tuloa suunnittelemalla, valmistamalla ja huoltamalla laserlaitteita sekä niihin liittyviä lisävarusteita Specialty Lasers and Systems (SLS)- ja Commercial Lasers and Components (CLC)-segmenteissään. SLS-segmentti kohdistaa konfiguroitavia tuotteitaan mikrosähkötekniikkaan, tieteelliseen tutkimukseen, hallitusohjelmiin sekä alkuperäislaitteiden (OEM) komponenttien ja mittauslaitteiden markkinoille. CLC-segmentti keskittyy suurempien volyymien set-konfiguraatiotuotteisiin, joita käytetään materiaalinkäsittelyssä, OEM-komponenteissa ja mittauslaitteissa, korostaen edistyneitä vaihtopalveluita ja depothuoltoa. Molemmat segmentit palvelevat teollisia ja tieteellisiä sovelluksia, ja CLC:n tuotteet on suunniteltu helppoon vaihtamiseen käyttöpaikassa palvelun ja korjausten tehokkuuden varmistamiseksi. Coherentin asiakkaita ovat toimijat mikrosähkötekniikassa, tieteellisessä tutkimuksessa, hallitusohjelmissa, materiaalinkäsittelyssä ja OEM-markkinoilla. Yrityksen CLC-segmentin tuotearkkitehtuuri mahdollistaa tehokkaan huollon edistyneiden vaihto- ja depothuoltopalveluiden kautta, mikä vähentää lopullisten käyttäjien seisokkiaikoja. SLS tarjoaa räätälöityjä ratkaisuja erikoissovelluksiin, kun taas CLC toimittaa standardoituja tuotteita laajempaan teolliseen käyttöön, varmistaen johdonmukaiset tulovirrat molemmissa segmenteissä. Yrityksen tulomalli perustuu laserlaitteiden ja lisävarusteiden myyntiin kahden erillisen segmentin kautta: SLS korkeakonfiguroituja ja erikoistuneita markkinoita varten ja CLC suurivolumaisia ja standardisoituja markkinoita varten. SLS palvelee mikrosähkötekniikkaa, tieteellistä tutkimusta, hallitusohjelmia ja OEM-komponentteja, kun taas CLC kohdistaa tuotteensa materiaalinkäsittelyyn, OEM-komponentteihin ja mittauslaitteisiin. Molemmat segmentit hyödyntävät yrityksen asiantuntijuutta laser-teknologiassa vastataksensa moninaisiin teollisiin ja tieteellisiin tarpeisiin. Coherent on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Coherent osakkeesta

Yhtiön Coherent Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) on 2,19 % vuonna 2026.

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Coherent muuttui arvosta 0,42 % arvoon 2,19 %, mikä edustaa 425,29 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) Coherent:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROIC mittaa, kuinka tehokkaasti yritys käyttää sijoitettua pääomaansa voittojen tuottamiseen. ROIC, joka ylittää pääoman kustannukset, luo osakkeenomistajille arvoa.

ROIC = NOPAT / Sijoitettu pääoma

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n Coherent alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Coherent

Kaikki tunnusluvut — Coherent