Coherent

Coherent ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Coherent (COHR) 5.11.2026 päivämäärällä on 1,31 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 0,33 % — muutos 296,97 % (korkeampi).

ROA

1,31 %

YoY

296,97%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Coherent:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 1,31 %, mikä on 296,97% kasvu verrattuna 0,33 % ROA:han edellisenä vuonna.

Coherent ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
5,50 USD
1.1.2020
−1,28 USD
1.1.2021
4,57 USD
1.1.2022
2,99 USD
1.1.2023
−1,89 USD
1.1.2024
−1,08 USD
1.1.2025
0,33 USD
1.1.2026
1,31 USD
Coherent ROA historia
VUOSIROAYoY
1,31 %+296,97%
0,33 %−130,72%
−1,08 %−43,04%
−1,89 %−163,23%
2,99 %−34,50%
4,57 %−456,81%
−1,28 %−123,27%
5,50 %+10,16%
5,00 %−22,54%
6,45 %+19,36%
5,40 %−13,34%
6,23 %+73,82%
3,59 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Coherent Osakeanalyysi

Mitä Coherent tekee? Coherent, Inc. tuottaa tuloa suunnittelemalla, valmistamalla ja huoltamalla laserlaitteita sekä niihin liittyviä lisävarusteita Specialty Lasers and Systems (SLS)- ja Commercial Lasers and Components (CLC)-segmenteissään. SLS-segmentti kohdistaa konfiguroitavia tuotteitaan mikrosähkötekniikkaan, tieteelliseen tutkimukseen, hallitusohjelmiin sekä alkuperäislaitteiden (OEM) komponenttien ja mittauslaitteiden markkinoille. CLC-segmentti keskittyy suurempien volyymien set-konfiguraatiotuotteisiin, joita käytetään materiaalinkäsittelyssä, OEM-komponenteissa ja mittauslaitteissa, korostaen edistyneitä vaihtopalveluita ja depothuoltoa. Molemmat segmentit palvelevat teollisia ja tieteellisiä sovelluksia, ja CLC:n tuotteet on suunniteltu helppoon vaihtamiseen käyttöpaikassa palvelun ja korjausten tehokkuuden varmistamiseksi. Coherentin asiakkaita ovat toimijat mikrosähkötekniikassa, tieteellisessä tutkimuksessa, hallitusohjelmissa, materiaalinkäsittelyssä ja OEM-markkinoilla. Yrityksen CLC-segmentin tuotearkkitehtuuri mahdollistaa tehokkaan huollon edistyneiden vaihto- ja depothuoltopalveluiden kautta, mikä vähentää lopullisten käyttäjien seisokkiaikoja. SLS tarjoaa räätälöityjä ratkaisuja erikoissovelluksiin, kun taas CLC toimittaa standardoituja tuotteita laajempaan teolliseen käyttöön, varmistaen johdonmukaiset tulovirrat molemmissa segmenteissä. Yrityksen tulomalli perustuu laserlaitteiden ja lisävarusteiden myyntiin kahden erillisen segmentin kautta: SLS korkeakonfiguroituja ja erikoistuneita markkinoita varten ja CLC suurivolumaisia ja standardisoituja markkinoita varten. SLS palvelee mikrosähkötekniikkaa, tieteellistä tutkimusta, hallitusohjelmia ja OEM-komponentteja, kun taas CLC kohdistaa tuotteensa materiaalinkäsittelyyn, OEM-komponentteihin ja mittauslaitteisiin. Molemmat segmentit hyödyntävät yrityksen asiantuntijuutta laser-teknologiassa vastataksensa moninaisiin teollisiin ja tieteellisiin tarpeisiin. Coherent on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Coherent pääoman tuottoa (ROA)

Coherent pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Coherent ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Coherent ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Coherent ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Coherent osakkeesta

Yhtiön Coherent ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 1,31 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Coherent muuttui arvosta 0,33 % arvoon 1,31 %, mikä edustaa 296,97 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Coherent:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Coherent alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Coherent

Kaikki tunnusluvut — Coherent