Safe Bulkers

Safe Bulkers ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Safe Bulkers (SB) 7.11.2026 päivämäärällä on 4,64 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 11,71 % — muutos −60,35 % (matalampi).

ROE

4,64 %

YoY

−60,35%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Safe Bulkers:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 4,64 %, mikä on nousua −60,35% verrattuna 11,71 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Safe Bulkers ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2018
5,73 USD
1.1.2019
3,27 USD
1.1.2020
−2,90 USD
1.1.2021
25,67 USD
1.1.2022
22,35 USD
1.1.2023
9,76 USD
1.1.2024
11,71 USD
1.1.2025
4,64 USD
Safe Bulkers ROE historia
VUOSIROEYoY
4,64 %−60,35%
11,71 %+19,97%
9,76 %−56,34%
22,35 %−12,91%
25,67 %−984,60%
−2,90 %−188,64%
3,27 %−42,91%
5,73 %−130,90%
−18,56 %+91,82%
−9,67 %+27,95%
−7,56 %−461,69%
2,09 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Safe Bulkers Osakeanalyysi

Mitä Safe Bulkers tekee? Safe Bulkers Inc. on Marshallsaarille rekisteröity kansainvälinen laivayhtiö, jolla on toimisto Ateenassa, Kreikassa. Yritys perustettiin vuonna 2007 ryhmästä tankkerialan asiantuntijoita, joilla on vuosikymmenien kokemus merenkulku-alasta. Safe Bulkers Inc.:n liiketoimintamalli keskittyy raaka-aineiden kuljetusratkaisuihin. Yritys omistaa ja operoi modernia kuivalastilaivastoa, jonka kapasiteetti vaihtelee yleensä 15 000 ja 92 000 tonnin välillä. Yrityksen painopiste on Ultramax- ja Kamsarmax-luokan aluksissa, jotka niiden koon ja suorituskyvyn ansiosta pystyvät operoimaan myös haastavissa satamissa. Safe Bulkers Inc.:n tuotevalikoima erikoistuu raaka-aineiden, kuten hiilen, rautamalmiin, vehnään, soijapavuihin, viljaan ja mineraaleihin, kuljetukseen. Yritys operoi globaalisti palvellen asiakkaita Euroopassa, Aasiassa, Etelä-Amerikassa, Pohjois-Amerikassa ja Lähi-idässä. Yrityksen eri segmentteihin liittyen Safe Bulkers Inc.:n alukset jaetaan kolmeen luokkaan: - Kamsarmax: 82 000–85 000 tonnin kapasiteetilla varustetut alukset, jotka on suunniteltu suurten määrän bulkki-tavaroita kuljetettavaksi. Näiden alusten pituus on noin 229 metriä, leveys 32,3 metriä ja syväys 20,1 metriä. - Ultramax: 60 000–64 000 tonnin kapasiteetilla varustetut alukset, jotka on suunniteltu raaka-aineiden, kuten hiilen, rautamalmiin ja viljan, kuljetukseen. Näiden alusten pituus on noin 199 metriä, leveys 32,3 metriä ja syväys 18,6 metriä. - Panamax: 74 000–92 000 tonnin kapasiteetilla varustetut alukset, jotka on suunniteltu suurten määrän bulkki-tavaroita kuljetettavaksi. Näiden alusten pituus on noin 225 metriä, leveys 32,3 metriä ja syväys 19,5 metriä. Safe Bulkers Inc.:llä on pitkä historia merenkulku-alalla. Yritys perustettiin vuonna 2007 ja on siitä lähtien kehittynyt johtavaksi laipalipalveluiden tarjoajaksi. Vuosien varrella yritys on laajentanut ja monipuolistanut laivastoaan tasaisesti. Nykyään Safe Bulkers Inc.:n laivasto koostuu 41 modernista aluksesta, jotka operoivat maailmanlaajuisesti. Safe Bulkers Inc.:n menestys perustuu sen kykyyn tarjota asiakkaille nopeita, luotettavia ja korkealaatuisia laipalipalveluita. Yritys nojaa moderniin teknologiaan ja korkeasti koulutettuun henkilökuntaan. Laajan kokemuksensa ja vuorovaikutussuhteidensa kautta hankitun tietämyksensä sekä asiakas- ja kumppaniverkostonsa avulla yritys pystyy tarjoamaan kattavia ratkaisuja. Yleisesti ottaen Safe Bulkers Inc. on johtava raaka-aineiden kuljetuspalveluiden tarjoaja. Yritys tarjoaa laajan valikoiman palveluita ja operoi globaalisti. Modernin laivastonsa ja korkeasti koulutetun henkilökuntansa ansiosta Safe Bulkers Inc. pystyy tarjoamaan asiakkailleen nopeita ja luotettavia kuljetusratkaisuja raaka-aineille. Safe Bulkers on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Safe Bulkers

Yrityksen Safe Bulkers oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Safe Bulkers:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Safe Bulkers ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Safe Bulkers ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Safe Bulkers osakkeesta

Yhtiön Safe Bulkers ROE (Return on Equity) on 4,64 % vuonna 2025.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Safe Bulkers muuttui arvosta 11,71 % arvoon 4,64 %, mikä edustaa −60,35 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Safe Bulkers:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Safe Bulkers alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Safe Bulkers

Kaikki tunnusluvut — Safe Bulkers