Infrea

Infrea Velat/EBITDA

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä Infrea (INFREA.ST) 5.11.2026 päivämäärällä on 2,39. Edellisenä vuonna Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han oli 4,40 — muutos −45,59 % (matalampi).

Velat/EBITDA

2,39

YoY

−45,59%

Viimeksi päivitetty:

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä Infrea on 2025 2,39 . Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä Infrea oli 2024 4,40 . Se laskee −45,59% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Infrea Velat/EBITDA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velat/EBITDA
Päivämäärä
Velat/EBITDA
1.1.2018
3,02 SEK
1.1.2019
5,63 SEK
1.1.2020
2,61 SEK
1.1.2021
4,12 SEK
1.1.2022
2,29 SEK
1.1.2023
4,12 SEK
1.1.2024
4,40 SEK
1.1.2025
2,39 SEK
Infrea Velat/EBITDA historia
VUOSIVelat/EBITDAYoY
2,39−45,59%
4,40+6,75%
4,12+80,22%
2,29−44,50%
4,12+57,62%
2,61−53,58%
5,63+86,23%
3,02−106,88%
−43,97—
0,00—
0,00—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Infrea Osakeanalyysi

Mitä Infrea tekee? Infrea AB saa tulonsa sijoitusportfolionsa pörssin ulkopuolella noteeraavista pohjoismaisista yrityksistä, joihin kuuluvat mm. asfaltointiin erikoistunut Asfaltsgruppen, BST Brandskyddsteamet AB (sumutus- ja palosuojausjärjestelmien toimittaja) sekä Cleanpipe (tarjoaa putkistojen kamerakatselusta, lietteen poistosta, korkeapainepestauksesta, kuivaimurista, langanpinnoituksesta ja vaarallisten jätteiden sekä jätevesien kuljetuksesta). Yritys keskittyy kehittämään ja hankkimaan yrityksiä maa- ja rakennustoiminnan, jätteenkäsittelyn, veden- ja viemäröinnin sekä palosuojausaloilla kohdistuen pohjoismaiseen markkina-alueeseen. Infrea AB:n portfolioyritykset palvelevat asiakkaitaan infrastruktuurin kehittämisessä, kiinteistöjen ylläpidossa ja ympäristöpalveluissa; niiden palveluita ostavat pääasiassa kuntahallinnot, rakennusyhtiöt ja teollisuusasiakkaat Ruotsissa ja muilla Pohjoismaissa. Infrea AB:n liiketoimintamalli perustuu strategisiin sijoituksiin tiettyjen teollisuuden alojen yrityksiin hyödyntäen niiden operatiivista asiantuntemusta arvon luomiseksi. Portfolioyritykset toimivat omilla brändinimillään tarjoten erikoistuneita palveluja kuten asfaltointia, palosuojausjärjestelmiä ja putkistojen huoltoa, joita tilaavat paikallisviranomaiset ja yksityisen sektorin toimijat. Tulot syntyvät palvelusopimuksista, laitemyynneistä ja projektityöstä rakennus- ja ympäristöaloilla, ja yritys keskittyy pitkän aikavälin kasvuun portfolion kehittämisen kautta eikä suorassa pörssikaupassa. Infrea on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Infrea osakkeesta

Yhtiön Infrea Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han on 2,39 vuonna 2025.

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä Infrea muuttui arvosta 4,40 arvoon 2,39, mikä edustaa −45,59 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han Infrea:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velka/EBITDA mittaa kokonaisvelkaa suhteessa tulokseen ennen korkoja, veroja ja poistoja. Se osoittaa, kuinka monella vuodella kaikki velat voitaisiin maksaa takaisin EBITDA:sta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han:n Infrea alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Vipuvaikutus — Infrea

Kaikki tunnusluvut — Infrea