Infrea

Infrea EV/EBITDA

EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN) yhtiöstä Infrea (INFREA.ST) 5.11.2026 päivämäärällä on 5,59. Edellisenä vuonna EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN) oli 8,67 — muutos −35,54 % (matalampi).

EV/EBITDA

5,59

YoY

−35,54%

Viimeksi päivitetty:

EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN) yhtiöstä Infrea on 2025 5,59 . EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN) yhtiöstä Infrea oli 2024 8,67 . Se laskee −35,54% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Infrea EV/EBITDA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EV/EBITDA
Päivämäärä
EV/EBITDA
1.1.2018
11,53 SEK
1.1.2019
11,52 SEK
1.1.2020
6,66 SEK
1.1.2021
9,01 SEK
1.1.2022
4,60 SEK
1.1.2023
8,63 SEK
1.1.2024
8,67 SEK
1.1.2025
5,59 SEK
Infrea EV/EBITDA historia
VUOSIEV/EBITDAYoY
5,59−35,54%
8,67+0,52%
8,63+87,55%
4,60−48,95%
9,01+35,35%
6,66−42,23%
11,52−0,04%
11,53−106,10%
−188,93+27,94%
−147,67−60,35%
−372,46—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Infrea Osakeanalyysi

Mitä Infrea tekee? Infrea AB saa tulonsa sijoitusportfolionsa pörssin ulkopuolella noteeraavista pohjoismaisista yrityksistä, joihin kuuluvat mm. asfaltointiin erikoistunut Asfaltsgruppen, BST Brandskyddsteamet AB (sumutus- ja palosuojausjärjestelmien toimittaja) sekä Cleanpipe (tarjoaa putkistojen kamerakatselusta, lietteen poistosta, korkeapainepestauksesta, kuivaimurista, langanpinnoituksesta ja vaarallisten jätteiden sekä jätevesien kuljetuksesta). Yritys keskittyy kehittämään ja hankkimaan yrityksiä maa- ja rakennustoiminnan, jätteenkäsittelyn, veden- ja viemäröinnin sekä palosuojausaloilla kohdistuen pohjoismaiseen markkina-alueeseen. Infrea AB:n portfolioyritykset palvelevat asiakkaitaan infrastruktuurin kehittämisessä, kiinteistöjen ylläpidossa ja ympäristöpalveluissa; niiden palveluita ostavat pääasiassa kuntahallinnot, rakennusyhtiöt ja teollisuusasiakkaat Ruotsissa ja muilla Pohjoismaissa. Infrea AB:n liiketoimintamalli perustuu strategisiin sijoituksiin tiettyjen teollisuuden alojen yrityksiin hyödyntäen niiden operatiivista asiantuntemusta arvon luomiseksi. Portfolioyritykset toimivat omilla brändinimillään tarjoten erikoistuneita palveluja kuten asfaltointia, palosuojausjärjestelmiä ja putkistojen huoltoa, joita tilaavat paikallisviranomaiset ja yksityisen sektorin toimijat. Tulot syntyvät palvelusopimuksista, laitemyynneistä ja projektityöstä rakennus- ja ympäristöaloilla, ja yritys keskittyy pitkän aikavälin kasvuun portfolion kehittämisen kautta eikä suorassa pörssikaupassa. Infrea on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Infrea osakkeesta

Yhtiön Infrea EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN) on 5,59 vuonna 2025.

EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN) yhtiöstä Infrea muuttui arvosta 8,67 arvoon 5,59, mikä edustaa −35,54 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN) Infrea:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EV/EBITDA-suhde on laajalti käytetty arvostuskennusluku, joka vertaa yrityksen arvoa sen EBITDAAN. Se normalisoi erot pääomarakenteessa, verotuksessa ja poistopolitiikassa.

Arvioidakseen EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EV/EBITDA (Yrityksen arvo suhteessa EBITDAAN):n Infrea alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Infrea

Kaikki tunnusluvut — Infrea