Infrea

Infrea P/CF

P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) yhtiöstä Infrea (INFREA.ST) 5.11.2026 päivämäärällä on 7,91. Edellisenä vuonna P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) oli 5,07 — muutos 56,03 % (korkeampi).

P/CF

7,91

YoY

56,03%

Viimeksi päivitetty:

P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) yhtiöstä Infrea on 2025 7,91 . P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) yhtiöstä Infrea oli 2024 5,07 . Se laskee 56,03% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Infrea P/CF historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

P/CF
Päivämäärä
P/CF
1.1.2018
11,06 SEK
1.1.2019
17,25 SEK
1.1.2020
6,56 SEK
1.1.2021
14,82 SEK
1.1.2022
3,74 SEK
1.1.2023
16,63 SEK
1.1.2024
5,07 SEK
1.1.2025
7,91 SEK
Infrea P/CF historia
VUOSIP/CFYoY
7,91+56,03%
5,07−69,51%
16,63+344,08%
3,74−74,74%
14,82+125,81%
6,56−61,95%
17,25+55,97%
11,060,00%
11,06−99,34%
1 684,95+1 207,48%
128,87—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Infrea Osakeanalyysi

Mitä Infrea tekee? Infrea AB saa tulonsa sijoitusportfolionsa pörssin ulkopuolella noteeraavista pohjoismaisista yrityksistä, joihin kuuluvat mm. asfaltointiin erikoistunut Asfaltsgruppen, BST Brandskyddsteamet AB (sumutus- ja palosuojausjärjestelmien toimittaja) sekä Cleanpipe (tarjoaa putkistojen kamerakatselusta, lietteen poistosta, korkeapainepestauksesta, kuivaimurista, langanpinnoituksesta ja vaarallisten jätteiden sekä jätevesien kuljetuksesta). Yritys keskittyy kehittämään ja hankkimaan yrityksiä maa- ja rakennustoiminnan, jätteenkäsittelyn, veden- ja viemäröinnin sekä palosuojausaloilla kohdistuen pohjoismaiseen markkina-alueeseen. Infrea AB:n portfolioyritykset palvelevat asiakkaitaan infrastruktuurin kehittämisessä, kiinteistöjen ylläpidossa ja ympäristöpalveluissa; niiden palveluita ostavat pääasiassa kuntahallinnot, rakennusyhtiöt ja teollisuusasiakkaat Ruotsissa ja muilla Pohjoismaissa. Infrea AB:n liiketoimintamalli perustuu strategisiin sijoituksiin tiettyjen teollisuuden alojen yrityksiin hyödyntäen niiden operatiivista asiantuntemusta arvon luomiseksi. Portfolioyritykset toimivat omilla brändinimillään tarjoten erikoistuneita palveluja kuten asfaltointia, palosuojausjärjestelmiä ja putkistojen huoltoa, joita tilaavat paikallisviranomaiset ja yksityisen sektorin toimijat. Tulot syntyvät palvelusopimuksista, laitemyynneistä ja projektityöstä rakennus- ja ympäristöaloilla, ja yritys keskittyy pitkän aikavälin kasvuun portfolion kehittämisen kautta eikä suorassa pörssikaupassa. Infrea on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Infrea osakkeesta

Yhtiön Infrea P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) on 7,91 vuonna 2025.

P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) yhtiöstä Infrea muuttui arvosta 5,07 arvoon 7,91, mikä edustaa 56,03 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) Infrea:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Hinta-kassavirta-suhde mittaa osakekurssia suhteessa operatiiviseen kassavirtaan per osake. Toisin kuin P/E-suhde, sitä on vaikeampi manipuloida, koska kassavirta on vähemmän altis kirjanpitomuutoksille.

P/CF = Osakekurssi / Operatiivinen kassavirta per osake

Arvioidakseen P/CF (Hinta-kassavirta-suhde):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja P/CF (Hinta-kassavirta-suhde):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata P/CF (Hinta-kassavirta-suhde):n Infrea alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Infrea

Kaikki tunnusluvut — Infrea