Covenant Logistics Group

Covenant Logistics Group ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Covenant Logistics Group (CVLG) 2.11.2026 päivämäärällä on 0,69 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 3,60 % — muutos −80,77 % (matalampi).

ROA

0,69 %

YoY

−80,77%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Covenant Logistics Group:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 0,69 %, mikä on −80,77% kasvu verrattuna 3,60 % ROA:han edellisenä vuonna.

Covenant Logistics Group ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
5,49 USD
1.1.2019
0,96 USD
1.1.2020
−6,31 USD
1.1.2021
9,32 USD
1.1.2022
13,64 USD
1.1.2023
5,79 USD
1.1.2024
3,60 USD
1.1.2025
0,69 USD
Covenant Logistics Group ROA historia
VUOSIROAYoY
0,69 %−80,77%
3,60 %−37,77%
5,79 %−57,58%
13,64 %+46,39%
9,32 %−247,63%
−6,31 %−756,68%
0,96 %−82,51%
5,49 %−35,61%
8,53 %+214,16%
2,72 %−58,28%
6,51 %+102,46%
3,22 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Covenant Logistics Group Osakeanalyysi

Mitä Covenant Logistics Group tekee? Covenant Logistics Group Inc on vuonna 1986 perustettu yhdysvaltalainen yritys, josta on kehittynyt yksi Pohjois-Amerikan johtavista logistiikkayrityksistä. Yhtiö on noteerattu NASDAQ-pörssissä tunnuksella "CVLG", ja sillä on työntekijöitä eri logistiikan aloilla. Yritys tarjoaa asiakkailaan laajan valikoiman kuljetus- ja logistiikkapalveluita. Tarjontaan kuuluu varastointi ja jakelu sekä erikoispalvelut, kuten kemikaalien, vaarallisten aineiden ja elintarvikkeiden kuljetus. Yrityksen eri toimialat on organisoitu eri brändien alle, kuten "Southern Refrigerated Transport" elintarvikkeiden kuljetusta varten tai "Landair Transport" kaikenlaisten tavaroiden kuljetusta varten. Yritys luottaa moderniin ja tehokkaaseen kalustojärjestelmään, joka koostuu yli 2 500 kuorma-autosta ja 7 000 perävaunusta. Kalusto on varustettu edistyneellä teknologialla kuljetusten turvallisuuden ja luotettavuuden varmistamiseksi. Covenant Logistics Group Inc:n liiketoimintamalli perustuu vahvaan asiakaslähtöisyyteen. Yritys näkee itsensä asiakkaidensa kumppanina ja tekee kaikkensa täyttääkseen heidän vaatimuksensa ja odotuksensa. Tavoitteena ei ole ainoastaan tavaroiden kuljettaminen paikasta toiseen, vaan tarjotaan myös kattavaa konsultointia ja tukea asiakkaiden logistiikkaprosessien optimoimiseksi ja yksinkertaistamiseksi. Tämän kysynnän täyttämiseksi yritys noudattaa korkeita laatua ja turvallisuutta koskevia standardeja. Se on sertifioitu ISO 9001 -standardin mukaisesti, ja sen toiminta noudattaa ympäristöjärjestelmästandardin ISO 14001 vaatimuksia. Toinen Covenant Logistics Group Inc:n vahvuus on työntekijöidensä tuki ja koulutus. Yritys kiinnittää suurta huomiota työntekijöidensä koulutukseen ja kehittämiseen sekä tarjoaa niille monipuolisia koulutus- ja jatkokoulutusmahdollisuuksia. Kokonaisuudessaan Covenant Logistics Group Inc on yritys, joka erottuu vuosikymmenien kokemuksellaan ja laajalla logistiikkapalveluvalikoimallaan. Se luottaa moderniin kalustonhallintaan, vahvaan asiakaslähtöisyyteen ja korkeisiin laatuvaatimuksiin. Covenant Logistics Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Covenant Logistics Group pääoman tuottoa (ROA)

Covenant Logistics Group pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Covenant Logistics Group ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Covenant Logistics Group ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Covenant Logistics Group ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Covenant Logistics Group osakkeesta

Yhtiön Covenant Logistics Group ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 0,69 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Covenant Logistics Group muuttui arvosta 3,60 % arvoon 0,69 %, mikä edustaa −80,77 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Covenant Logistics Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Covenant Logistics Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Covenant Logistics Group

Kaikki tunnusluvut — Covenant Logistics Group