CVC

CVC ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä CVC (CVC.AX) 18.10.2026 päivämäärällä on 1,26 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 0,31 % — muutos 309,95 % (korkeampi).

ROE

1,26 %

YoY

309,95%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 CVC:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 1,26 %, mikä on nousua 309,95% verrattuna 0,31 % ROE:hen edellisenä vuonna.

CVC ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2019
−1,14 AUD
1.1.2020
−1,24 AUD
1.1.2021
10,69 AUD
1.1.2022
3,42 AUD
1.1.2023
7,40 AUD
1.1.2024
−1,45 AUD
1.1.2025
0,31 AUD
1.1.2026
1,26 AUD
CVC ROE historia
VUOSIROEYoY
1,26 %+309,95%
0,31 %−121,28%
−1,45 %−119,60%
7,40 %+116,29%
3,42 %−68,00%
10,69 %−964,30%
−1,24 %+8,08%
−1,14 %−110,32%
11,09 %−20,09%
13,88 %+102,39%
6,86 %−30,49%
9,87 %−24,15%
13,01 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

CVC Osakeanalyysi

Mitä CVC tekee? CVC Ltd on Luxemburgissa kotipaikkaansa pitävä kansainvälisesti toimiva yksityisomaisuusyhtiö (Private Equity). Yritys perustettiin vuonna 1981 kolmen Citicorp Venture Capitalista lähteneen entisen työntekijän toimesta, ja se on sittemmin kasvanut yhdeksi maailman suurimmista Private Equity -yrityksistä. CVC:n liiketoimintamalli perustuu institutionaalisten sijoittajien, kuten eläkerahastojen ja vakuutusyhtiöiden, keräämään pääomaan, jota sijoitetaan yrityksiin. CVC keskittyy vahvaan kasvupotentiaaliin tai muutosprosessissa oleviin yrityksiin. Se tekee tiivistä yhteistyötä näiden yritysten johdon kanssa ja tukee heitä strategisten päätöksentekoprosessien, uudelleenjärjestelyjen ja hankintojen yhteydessä. CVC toimii useilla eri aloilla, kuten vähittäiskauppa, rahoituspalvelut, terveydenhuolto, teknologia, telekommunikaatio, viihde ja urheilu. Yksi CVC:n tunnetuimmista sijoituksista oli Formula One -sarjan hankinta vuonna 2006. Sen jälkeen CVC on laajentanut liiketoimintaa ja myynyt 14,3 prosentin osuuden Liberty Medialle, Formula Onen uudelle omistajalle, yli 4 miljardilla dollarilla vuonna 2017. Muita merkittäviä CVC:n sijoituksia ovat tavarataloketju Galeria Kaufhof, elintarvikkeiden tukkukauppias Brenntag ja lääkeyhtiö Alvogen. CVC sijoittaa yleensä yrityksiin, joiden arvo vaihtelee 200 miljoonasta eurosta kahteen miljardiin euroon, ja suurin osa sen pääomasta on sijoitettu Eurooppaan ja Pohjois-Amerikkaan. Yksi CVC:n keskeisistä vahvuuksista on sen laaja verkosto. Yrityksellä on toimistot Euroopassa, Aasiassa ja Pohjois-Amerikassa, ja sillä on yli 300 työntekijää. CVC:n työntekijöillä on laaja-alainen asiantuntijuus ja kokemus, mikä mahdollistaa nopean reagoimisen uusiin sijoitusmahdollisuuksiin. CVC:llä on vaikuttava saavutushistoria, joka näkyy sen sijoittajille saavutetuissa korkeissa tuotoissa. Perustamisestaan lähtien CVC on tehnyt yli 440 sijoitusta ja menestyksekkäästi myynyt yli 140 yritystä. Yritys on saavuttanut keskimäärin yli 20 prosentin vuosituoton sijoittajilleen. Viime vuosina CVC on laajentanut liiketoimintansa uusiin alueisiin, kuten infrastruktuuriin ja lainatoimintaan. Yritys on luonut infrastruktuuritiimin, joka toimii energiasektorilla, hyödykepalveluissa ja liikenteessä. CVC on myös rakentanut lainatoimintansa, joka erikoistuu yrityslainoihin ja rakennettuun rahoitukseen. Kaiken kaikkiaan CVC on johtava Private Equity -yritys, jolla on laaja kokemus ja ammattilaisten laaja verkosto. Yrityksellä on vaikuttava saavutushistoria, ja se pystyy houkuttelemaan pääomaa täysin uusille aloille. Kokeneella johdolla ja laajalla liiketoimintasuhteiden verkostolla varustettuna CVC:n tulevaisuus näyttää erittäin lupaavalta. CVC on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä CVC

Yrityksen CVC oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla CVC:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen CVC ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen CVC ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset CVC osakkeesta

Yhtiön CVC ROE (Return on Equity) on 1,26 % vuonna 2026.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä CVC muuttui arvosta 0,31 % arvoon 1,26 %, mikä edustaa 309,95 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) CVC:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n CVC alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — CVC

Kaikki tunnusluvut — CVC