CVC

CVC Liikevaihto

Liikevaihto yhtiöstä CVC (CVC.AX) 18.10.2026 päivämäärällä on 204,94 M AUD. Edellisenä vuonna Liikevaihto oli 21,30 M AUD — muutos 862,05 % (korkeampi).

Liikevaihto

204,94 MAUD

YoY

862,05%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 CVC saavutti liikevaihdon 204,94 M AUD, mikä on 862,05% ero verrattuna edellisen vuoden liikevaihtoon 21,30 M AUD.

Viimeisten 19 vuoden aikana CVCn liikevaihto kasvoi 25,9 % vuodessa ja ylsi 204,94 M AUD:een.

CVC Liikevaihto historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
Päivämäärä
Liikevaihto
1.1.2019
58,09 M AUD
1.1.2020
18,71 M AUD
1.1.2021
61,68 M AUD
1.1.2022
70,53 M AUD
1.1.2023
93,13 M AUD
1.1.2024
17,10 M AUD
1.1.2025
21,30 M AUD
1.1.2026
204,94 M AUD
CVC Liikevaihto historia
VUOSILiikevaihtoYoY
204,94 MAUD+862,05%
21,30 MAUD+24,55%
17,10 MAUD−81,64%
93,13 MAUD+32,05%
70,53 MAUD+14,35%
61,68 MAUD+229,71%
18,71 MAUD−67,79%
58,09 MAUD+23,47%
47,04 MAUD+21,55%
38,70 MAUD−44,75%
70,05 MAUD−18,11%
85,54 MAUD−7,02%
92,00 MAUD−3,40%
95,24 MAUD+110,82%
45,18 MAUD+473,59%
7,88 MAUD−61,79%
20,61 MAUD+1,98%
20,21 MAUD+56,47%
12,92 MAUD+404,41%
2,56 MAUD—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

CVC Liikevaihto

CVC osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2019
58,09 M AUD
6,82 M AUD
−2,06 M AUD
1.1.2020
18,71 M AUD
10,57 M AUD
−2,07 M AUD
1.1.2021
61,68 M AUD
38,81 M AUD
19,49 M AUD
1.1.2022
70,53 M AUD
16,03 M AUD
6,11 M AUD
1.1.2023
93,13 M AUD
22,94 M AUD
13,42 M AUD
1.1.2024
17,10 M AUD
9,49 M AUD
−2,52 M AUD
1.1.2025
21,30 M AUD
2,57 M AUD
537 725,00 AUD
1.1.2026
204,94 M AUD
45,52 M AUD
2,16 M AUD

CVC Katteprosentit

CVC osakkeen marginaalit

CVC Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin CVC osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus CVC liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2019
35,67 %
11,74 %
−3,55 %
1.1.2020
93,38 %
56,50 %
−11,09 %
1.1.2021
75,98 %
62,92 %
31,60 %
1.1.2022
40,01 %
22,73 %
8,66 %
1.1.2023
32,62 %
24,63 %
14,41 %
1.1.2024
85,89 %
55,46 %
−14,71 %
1.1.2025
52,57 %
12,07 %
2,52 %
1.1.2026
27,40 %
22,21 %
1,05 %

CVC Osakeanalyysi

Mitä CVC tekee? CVC Ltd on Luxemburgissa kotipaikkaansa pitävä kansainvälisesti toimiva yksityisomaisuusyhtiö (Private Equity). Yritys perustettiin vuonna 1981 kolmen Citicorp Venture Capitalista lähteneen entisen työntekijän toimesta, ja se on sittemmin kasvanut yhdeksi maailman suurimmista Private Equity -yrityksistä. CVC:n liiketoimintamalli perustuu institutionaalisten sijoittajien, kuten eläkerahastojen ja vakuutusyhtiöiden, keräämään pääomaan, jota sijoitetaan yrityksiin. CVC keskittyy vahvaan kasvupotentiaaliin tai muutosprosessissa oleviin yrityksiin. Se tekee tiivistä yhteistyötä näiden yritysten johdon kanssa ja tukee heitä strategisten päätöksentekoprosessien, uudelleenjärjestelyjen ja hankintojen yhteydessä. CVC toimii useilla eri aloilla, kuten vähittäiskauppa, rahoituspalvelut, terveydenhuolto, teknologia, telekommunikaatio, viihde ja urheilu. Yksi CVC:n tunnetuimmista sijoituksista oli Formula One -sarjan hankinta vuonna 2006. Sen jälkeen CVC on laajentanut liiketoimintaa ja myynyt 14,3 prosentin osuuden Liberty Medialle, Formula Onen uudelle omistajalle, yli 4 miljardilla dollarilla vuonna 2017. Muita merkittäviä CVC:n sijoituksia ovat tavarataloketju Galeria Kaufhof, elintarvikkeiden tukkukauppias Brenntag ja lääkeyhtiö Alvogen. CVC sijoittaa yleensä yrityksiin, joiden arvo vaihtelee 200 miljoonasta eurosta kahteen miljardiin euroon, ja suurin osa sen pääomasta on sijoitettu Eurooppaan ja Pohjois-Amerikkaan. Yksi CVC:n keskeisistä vahvuuksista on sen laaja verkosto. Yrityksellä on toimistot Euroopassa, Aasiassa ja Pohjois-Amerikassa, ja sillä on yli 300 työntekijää. CVC:n työntekijöillä on laaja-alainen asiantuntijuus ja kokemus, mikä mahdollistaa nopean reagoimisen uusiin sijoitusmahdollisuuksiin. CVC:llä on vaikuttava saavutushistoria, joka näkyy sen sijoittajille saavutetuissa korkeissa tuotoissa. Perustamisestaan lähtien CVC on tehnyt yli 440 sijoitusta ja menestyksekkäästi myynyt yli 140 yritystä. Yritys on saavuttanut keskimäärin yli 20 prosentin vuosituoton sijoittajilleen. Viime vuosina CVC on laajentanut liiketoimintansa uusiin alueisiin, kuten infrastruktuuriin ja lainatoimintaan. Yritys on luonut infrastruktuuritiimin, joka toimii energiasektorilla, hyödykepalveluissa ja liikenteessä. CVC on myös rakentanut lainatoimintansa, joka erikoistuu yrityslainoihin ja rakennettuun rahoitukseen. Kaiken kaikkiaan CVC on johtava Private Equity -yritys, jolla on laaja kokemus ja ammattilaisten laaja verkosto. Yrityksellä on vaikuttava saavutushistoria, ja se pystyy houkuttelemaan pääomaa täysin uusille aloille. Kokeneella johdolla ja laajalla liiketoimintasuhteiden verkostolla varustettuna CVC:n tulevaisuus näyttää erittäin lupaavalta. CVC on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Liikevaihto yksityiskohtaisesti

Ymmärrys CVC:n liikevaihdosta

CVC myyntiluvut koostuvat kokonaisliikevaihdosta, joka on saatu tietyllä ajanjaksolla tavaroita myymällä tai palveluita tarjoamalla. Nämä luvut ovat suora heijastus yrityksen kyvystä muuntaa tuotteensa tai palvelunsa liikevaihdoksi ja osoittavat kysyntää ja markkinapresenssiä.

Vuosi-vuodelta vertailu

Analysoidessa CVC vuosittaisia myyntilukuja voidaan saada käsitys yrityksen kasvusta ja vakauden. Myyntilukujen nousu viittaa kasvavaan kysyntään sen tarjouksille, tehokkaaseen markkinointiin tai laajentumiseen uusille markkinoille. Lasku voi kuitenkin viitata markkinoiden kyllästymiseen, lisääntyneen kilpailun tai vähemmän tehokkaiden strategioiden olemassaoloon.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat tutkivat usein CVC myyntidataa arvioidakseen yrityksen taloudellista terveyttä ja kasvunäkymiä. Jatkuva myynnin kasvu voi olla lupaava indikaattori yrityksen kannattavuudelle ja potentiaaliselle pääoman tuotolle, mikä vaikuttaa osakekursseihin ja sijoittajien luottamukseen.

Myyntivaihteluiden tulkinta

CVC:n myyntilukujen kasvu viittaa markkinoiden kasvuun, innovaatioihin tai tehokkaaseen markkinointiin ja johtaa usein osakekurssien nousuun. Lasku taas voi viitata haasteisiin, jotka vaativat strategisia muutoksia, jotta voidaan lisätä markkinaosuutta ja kannattavuutta.

Usein kysytyt kysymykset CVC osakkeesta

Yhtiön CVC Liikevaihto on 204,94 M AUD vuonna 2026.

Liikevaihto yhtiöstä CVC muuttui arvosta 21,30 M AUD arvoon 204,94 M AUD, mikä edustaa 862,05 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Liikevaihto CVC:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Liikevaihto on kaikkien tietyn ajanjakson aikana myytyjen tuotteiden kokonaisarvo. Jokaisen tuotteen kohdalla kerrotaan siis myytyjen tuotteiden lukumäärä myyntihinnalla. Liikevaihdosta ei ole vähennetty kuluja (materiaali-, henkilöstökulut jne.), kun taas nettotuottoon on vähennetty vain myyntiin liittyvät tuottojen vähennykset (alennukset jne.).

Liikevaihto:n AUD on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Liikevaihto:n CVC historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto osakkeen arvioimisessa

Liikevaihto on tärkeä rahoitusmitta, jota käytetään osakkeiden arvostuksessa. Se on mittari yrityksen taloudellisesta toiminnasta ja voi toimia indikaattorina yrityksen menestyksestä. Liikevaihtoa pidetään yhtenä tärkeimmistä tekijöistä osakkeiden arvostuksessa. Lisäksi liikevaihtoa voidaan käyttää myös muiden rahoitusmuuttujien, kuten osakekohtaisen voiton ja hinta-tulossuhteen, laskemiseen.

Liikevaihdon historia ja hyödyntäminen

Liikevaihtoa on pitkään pidetty yhtenä tärkeimmistä rahoitusindikaattoreista. Sitä käytettiin 1800-luvulla yhtenä ensimmäisistä rahoitusindikaattoreista yrityksen taloudellisen toiminnan mittaamiseen. Siitä lähtien liikevaihtoa on säännöllisesti käytetty yritysten arvioimiseen.

Liikevaihto lasketaan yleensä prosentteina yrityksen omasta pääomasta. Sitä voidaan myös käyttää yrityksen kokonaiskannattavuuden määrittämiseen. Liikevaihtoon voidaan käyttää monenlaisesti erilaisia mittareita yrityksen taloudellisen toiminnan mittaamiseen, kuten bruttoliikevaihto, nettoliikevaihto ja kansainvälisestä liiketoiminnasta saatava liikevaihto.

Liikevaihtoa voidaan myös käyttää osakkeiden arvostamiseen. Esimerkiksi yrityksen liikevaihto voidaan käyttää yrityksen menestyksen arvioimiseen. Jos yrityksen liikevaihto on korkea, se tarkoittaa, että se on kannattava yritys, koska sen tuotteille tai palveluille on korkea kysyntä.

Liikevaihdon laskeminen ja soveltaminen

Yrityksen liikevaihdon laskemiseksi yrityksen tulot on vähennettävä sen kuluista. Tulot voivat tulla monista lähteistä, kuten myynnistä, lisenssimaksuista, palveluista jne. Kulut voivat sisältää tuotanto-, hankinta-, varastointiskuluja sekä myynti- ja hallintokuluista aiheutuvia kuluja.

Liikevaihtoa voidaan sitten käyttää erilaisten rahoitussuhteiden laskemiseen. Esimerkiksi liikevaihtoa voidaan käyttää yrityksen hinta-tulossuhteen (P/E-suhde) laskemiseen. Tämä on mittari yrityksen kannattavuudesta, joka lasketaan ottamalla osakekurssin ja osakekohtaisen voiton suhde.

Liikevaihtoa voidaan myös käyttää yrityksen osakekohtaisen voiton (EPS) laskemiseen. Tämä on mittari yrityksen voitosta osakkeen kohden. EPS lasketaan jakamalla voitto liikkeeseen laskujen osakkeiden lukumäärällä.

Liikevaihdon käyttö sijoittajien toimesta

Sijoittajat käyttävät liikevaihtoa osakkeiden arvioimiseen, koska liikevaihto on indikaattori yrityksen menestyksestä. Esimerkiksi sijoittaja voi verrata yrityksen liikevaihtoa nähdäkseen, kuinka menestynyt se on. Sijoittaja voi myös käyttää yrityksen liikevaihtoa hinta-tulossuhteensa ja osakekohtaisen voittonsa laskemiseen.

Esimerkki: Sijoittaja katsoo yritystä, jonka liikevaihto on 25 miljoonaa euroa. Hän vertaa tätä liikevaihtoa kilpailijaan, jonka liikevaihto on 35 miljoonaa euroa. Sijoittaja voi sitten nähdä, että yritys, jonka liikevaihto on 25 miljoonaa euroa, on vähemmän menestynyt kuin yritys, jonka liikevaihto on 35 miljoonaa euroa.

Liikevaihdon edut ja haitat.

Liikevaihto on erittäin hyödyllinen työkalu osakkeiden arvostuksessa, koska se mittaa yrityksen taloudellista toimintaa. Liikevaihtoa voidaan myös käyttää muiden rahoitussuhteiden, kuten hinta-tulossuhteen ja osakekohtaisen voiton, laskemiseen.

Haittapuoli on kuitenkin se, että pelkästään liikevaihto ei ole merkityksellinen indikaattori yrityksen menestyksestä. On tärkeää tarkastella liikevaihtoa muihin rahoitusmittareihin, kuten osakekohtaiseen voittoon ja hinta-tulossuhteeseen, verrattuna saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — CVC

Kaikki tunnusluvut — CVC