Pendal Group

Pendal Group ROE

Delisted·26.1.2023

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Pendal Group (PDL.AX) 17.10.2026 päivämäärällä on 8,54 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 11,90 % — muutos −28,21 % (matalampi).

ROE

8,54 %

YoY

−28,21%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2022 Pendal Group:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 8,54 %, mikä on nousua −28,21% verrattuna 11,90 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Pendal Group ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2015
16,59 AUD
1.1.2016
19,09 AUD
1.1.2017
18,53 AUD
1.1.2018
22,60 AUD
1.1.2019
16,96 AUD
1.1.2020
12,99 AUD
1.1.2021
11,90 AUD
1.1.2022
8,54 AUD
Pendal Group ROE historia
VUOSIROEYoY
8,54 %−28,21%
11,90 %−8,42%
12,99 %−23,40%
16,96 %−24,95%
22,60 %+21,97%
18,53 %−2,95%
19,09 %+15,07%
16,59 %−12,17%
18,89 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Pendal Group Osakeanalyysi

Mitä Pendal Group tekee? Pendal Group Ltd on australialainen sijoitusrahastoyhtiö, jonka pääkonttori sijaitsee Sydneyssä. Yritys, joka tunnotti aiemmin nimellä BT Investment Management Ltd, perustettiin vuonna 1998 ja on sittemmin kehittynyt kansainväliseksi varojenhallintapalveluiden tarjoajaksi. Pendal Groupin liiketoimintamalli perustuu asiakkaiden varojen hallinnointiin niille, jotka haluavat monipuolistaa sijoituksiaan eri tavoin. Yritys tarjoaa laajaa valikoimaa sijoitusinstrumentteja ja -strategioita, jotka on räätälöity asiakkaiden yksilöllisten tarpeiden ja riskiprofiilien mukaisesti. Tarjolla olevat sijoitusstrategiat sisältävät globaaleja osake- ja joukkolainastrategioita, moni-omaisuusluokkien portfoliota sekä vaihtoehtoisia sijoituksia, kuten hedge-fondeja ja yksityistä pääomaa. Pendal Groupilla on useita tytäryhtiöitä, jotka erikoistuvat eri sijoitusstrategioihin ja asiakasryhmiin. Esimerkiksi vuonna 2014 hankittu JOHCM keskittyy aktiiviseen arvopaperivalintaan ja tarjoaa laajan valikoiman globaaleja osakestrategioita. Toisaalta Regnan-tytäryhtiö erikoistuu ESG-sijoituksiin (ympäristö, yhteiskunta ja yritysvastuu) ja tarjoaa asiakkaille mahdollisuuden sijoittaa yrityksiin, jotka täyttävät korkeat ESG-standardit. Toinen tärkeä osa Pendalin liiketoimintamallia on tiivis yhteistyö asiakkaiden ja muiden sidosryhmien kanssa varmistaakseen, että yrityksen sijoitusstrategiat vastaavat heidän tarpeitaan ja tavoitteitaan. Pendal osallistuu myös vastuullisen sijoittamisen standardien kehittämiseen ja ESG-käytäntöjen edistämiseen globaalissa rahoitusalan toiminnassa. Pendal Group tarjoaa laajan valikoiman sijoitustuotteita institutionaalisten ja yksityisten asiakkaiden tarpeisiin. Näihin kuuluvat UCITS-direktiivin mukaiset rahastot, laivausrahastot, infrastruktuurirahastot ja pörssikvanttiosuudet (ETF:t). Yritys tarjoaa myös räätälöityjä sijoitustuotteita, jotka on suunniteltu erityisesti asiakkaiden yksilöllisiä vaatimuksia varten. Pendal Groupin historiaa leimaavat merkittävä kasvu ja laajeneminen. Viime vuosina yritys on tehnyt useita strategisia hankintoja vahvistaakseen läsnäoloaan keskeisissä finanssikeskuksissa maailmanlaajuisesti ja laajentaakseen tuotevalikoimaansa. Vuonna 2016 Pendal hankki Barclays Bankin entisen yksityisen pääoman osaston, joka tunnetaan nykyään nimellä Quay Partners. Hankinta avasi Pendalille pääsyn laajempaan valikoimaan vaihtoehtoisia sijoitusstrategioita. Yhteenvetona Pendal Group on vakiintunut johtavaksi sijoitusrahastoyhtiöksi, joka tarjoaa asiakkailleen korkealaatuisia sijoitustuotteita ja palveluita. Vahvan globaalin läsnäolon ja laajan sijoitusstrategiavalikoiman ansiosta Pendal Group on hyvässä asemassa jatkuvaa kasvua ja pitkän aikavälin menestystä varten. Pendal Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Pendal Group

Yrityksen Pendal Group oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Pendal Group:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Pendal Group ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Pendal Group ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Pendal Group osakkeesta

Yhtiön Pendal Group ROE (Return on Equity) on 8,54 % vuonna 2022.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Pendal Group muuttui arvosta 11,90 % arvoon 8,54 %, mikä edustaa −28,21 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Pendal Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Pendal Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Pendal Group

Kaikki tunnusluvut — Pendal Group