Arcoma

Arcoma Velka

Velkaantuneisuus yhtiöstä Arcoma (ARCOMA.ST) 3.11.2026 päivämäärällä on 90 000,00 SEK. Edellisenä vuonna Velkaantuneisuus oli 59 000,00 SEK — muutos 52,54 % (korkeampi).

Velka

90 000,00SEK

YoY

52,54%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 oli Arcoma velka 90 000,00 SEK, muutos 52,54% verrattuna 59 000,00 SEK kokonaisvelkaan edellisenä vuonna.

Arcoma Velka historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velka
Päivämäärä
Velka
1.1.2018
13,35 M SEK
1.1.2019
7,27 M SEK
1.1.2020
17,01 M SEK
1.1.2021
16,61 M SEK
1.1.2022
25,09 M SEK
1.1.2023
3,87 M SEK
1.1.2024
59 000,00 SEK
1.1.2025
90 000,00 SEK
Arcoma Velka historia
VUOSIVelkaYoY
90 000,00SEK+52,54%
59 000,00SEK−98,48%
3,87 MSEK−84,56%
25,09 MSEK+51,07%
16,61 MSEK−2,33%
17,01 MSEK+133,81%
7,27 MSEK−45,51%
13,35 MSEK+644,98%
1,79 MSEK−89,00%
16,29 MSEK+24,08%
13,13 MSEK+4,54%
12,56 MSEK—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arcoma Osakeanalyysi

Mitä Arcoma tekee? Arcoma AB saa tuloja digitaalisten röntgenjärjestelmiensä myynnistä. Järjestelmiin kuuluvat kattokiskojen ja lattiakiinnitteisten yksiköiden kaltaiset kokonaisratkaisut sekä detektorit ja komponentit, kuten yläpuoliset putkikannattimet ja röntgenpöydät. Yritys markkinoi tuotteitaan IMIX-brändin kautta, yksityisillä merkeillä toimivien jälleenmyyjien välityksellä sekä alkuperäisen laitevalmistajan (OEM) ratkaisuina. Sen ensisijaisia asiakkaita ovat sairaalat, klinikat, kuvantamiskeskukset ja yksityiset vastaanotot, jotka hakevat edistynyttä mobiiliasentointimahdollisuutta tarjoavaa digitaalista kuvantamisteknologiaa. Precision- ja Elite-sarjan mobiilit röntgenpöydät ovat yrityksen tuotevalikoiman keskeisiä osia. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu IMIX-brändin järjestelmien suoramyyntiin terveydenhuollon laitoksille sekä komponenttojen toimittamiseen yksityisillä merkeillä toimiville jälleenmyyjille ja OEM-kumppaneille. Nämä kanavat mahdollistavat Arcoman tavoittaa laajan valikoiman terveydenhuollon toimijoita eri sektoreilla. Yrityksen tuotevalikoima on suunnattu laitoksille, jotka tarvitsevat joustavia ja mobiileja kuvantamisratkaisuja diagnoosimenettelyihin. Arcoma AB:n tulovirrat tulevat kokonaisten röntgenjärjestelmien, järjestelmäkomponenttien ja mobiilien röntgenpöytien myynnistä, jotka on suunniteltu terveydenhuoltoympäristöjä varten. IMIX-brändi edustaa yrityksen suoraa asiakasrajapintaa, kun taas yksityisten merkkien ja OEM-ratkaisut tarjoavat lisäjakaumakanavia. Precision- ja Elite-sarjat vastaivat erityisesti sellaisten lääkäriasemien tarpeisiin, jotka tarvitsevat mobiilia diagnostiikkalaitteistoa. Arcoma on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Velka yksityiskohtaisesti

Ymmärrys Arcoma:n velkarakenteesta

Arcoma:n kokonaisvelka viittaa kumulatiivisiin rahoitusvelvoitteisiin, joita yritys on velkaa ulkopuolisille tahoille. Tämä voi sisältää sekä lyhyt- että pitkäaikaiset lainat, joukkovelkakirjalainat, luotot ja muut rahoitusinstrumentit. Yrityksen velan arviointi on ratkaisevan tärkeää sen taloudellisen terveyden, riskiprofiilin ja kyvyn rahoittaa toimintaa ja laajentumista arvioimiseksi.

Vuosi-vuodelta vertailu

Arcoma:n velkarakenteen analysointi vuosien mittaan tarjoaa näkemyksiä yrityksen rahoitusstrategiasta ja vakauden tasosta. Velan vähentäminen voi viitata taloudelliseen voimaan ja toiminnalliseen tehokkuuteen, kun taas velan kasvattaminen voi viitata kasvuinvestointeihin tai mahdollisiin taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset investointeihin

Sijoittajat kiinnittävät tarkkaa huomiota Arcoma:n velkaantumiseen, sillä se voi vaikuttaa yrityksen riski- ja tuottoprofiiliin. Liiallinen velkaantuminen voi johtaa taloudelliseen rasitukseen, kun taas kohtuullinen ja hyvin hallittu velkaantuminen voi olla katalysaattori kasvulle ja laajentumiselle. Tämä tekee siitä kriittisen näkökohdan sijoitusarvioinneissa.

Velkaantumisen vaihteluiden tulkinta

Arcoma:n velkatason muutokset voivat johtua erilaisista operatiivisista ja strategisista tekijöistä. Velan lisääntyminen voi olla suunnattu rahoittamaan laajennusprojekteja tai kasvattamaan operatiivista kapasiteettia, kun taas velan väheneminen voi viitata voittojen realisoitumiseen tai lähestymistapaan minimoida taloudellista riskiä ja vipuvaikutusta.

Usein kysytyt kysymykset Arcoma osakkeesta

Yhtiön Arcoma Velkaantuneisuus on 90 000,00 SEK vuonna 2025.

Velkaantuneisuus yhtiöstä Arcoma muuttui arvosta 59 000,00 SEK arvoon 90 000,00 SEK, mikä edustaa 52,54 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Velkaantuneisuus Arcoma:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velkaantuneisuus:n SEK on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Velkaantuneisuus:n Arcoma historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tase — Arcoma

Kaikki tunnusluvut — Arcoma