Arcoma

Arcoma Velat

Velat yhtiöstä Arcoma (ARCOMA.ST) 2.11.2026 päivämäärällä on 21,92 M SEK. Edellisenä vuonna Velat oli 21,13 M SEK — muutos 3,76 % (korkeampi).

Velat

21,92 MSEK

YoY

3,76%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Arcoma:n velat olivat 21,92 M SEK, mikä on 3,76% ero verrattuna 21,13 M SEK velkoihin edellisenä vuonna.

Arcoma Velat historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velat
Päivämäärä
Velat
1.1.2018
37,24 M SEK
1.1.2019
38,14 M SEK
1.1.2020
45,50 M SEK
1.1.2021
35,23 M SEK
1.1.2022
54,46 M SEK
1.1.2023
33,31 M SEK
1.1.2024
21,13 M SEK
1.1.2025
21,92 M SEK
Arcoma Velat historia
VUOSIVelatYoY
21,92 MSEK+3,76%
21,13 MSEK−36,56%
33,31 MSEK−38,84%
54,46 MSEK+54,57%
35,23 MSEK−22,57%
45,50 MSEK+19,28%
38,14 MSEK+2,43%
37,24 MSEK+36,52%
27,28 MSEK−19,55%
33,90 MSEK−1,26%
34,34 MSEK−8,40%
37,48 MSEK—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arcoma Osakeanalyysi

Mitä Arcoma tekee? Arcoma AB saa tuloja digitaalisten röntgenjärjestelmiensä myynnistä. Järjestelmiin kuuluvat kattokiskojen ja lattiakiinnitteisten yksiköiden kaltaiset kokonaisratkaisut sekä detektorit ja komponentit, kuten yläpuoliset putkikannattimet ja röntgenpöydät. Yritys markkinoi tuotteitaan IMIX-brändin kautta, yksityisillä merkeillä toimivien jälleenmyyjien välityksellä sekä alkuperäisen laitevalmistajan (OEM) ratkaisuina. Sen ensisijaisia asiakkaita ovat sairaalat, klinikat, kuvantamiskeskukset ja yksityiset vastaanotot, jotka hakevat edistynyttä mobiiliasentointimahdollisuutta tarjoavaa digitaalista kuvantamisteknologiaa. Precision- ja Elite-sarjan mobiilit röntgenpöydät ovat yrityksen tuotevalikoiman keskeisiä osia. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu IMIX-brändin järjestelmien suoramyyntiin terveydenhuollon laitoksille sekä komponenttojen toimittamiseen yksityisillä merkeillä toimiville jälleenmyyjille ja OEM-kumppaneille. Nämä kanavat mahdollistavat Arcoman tavoittaa laajan valikoiman terveydenhuollon toimijoita eri sektoreilla. Yrityksen tuotevalikoima on suunnattu laitoksille, jotka tarvitsevat joustavia ja mobiileja kuvantamisratkaisuja diagnoosimenettelyihin. Arcoma AB:n tulovirrat tulevat kokonaisten röntgenjärjestelmien, järjestelmäkomponenttien ja mobiilien röntgenpöytien myynnistä, jotka on suunniteltu terveydenhuoltoympäristöjä varten. IMIX-brändi edustaa yrityksen suoraa asiakasrajapintaa, kun taas yksityisten merkkien ja OEM-ratkaisut tarjoavat lisäjakaumakanavia. Precision- ja Elite-sarjat vastaivat erityisesti sellaisten lääkäriasemien tarpeisiin, jotka tarvitsevat mobiilia diagnostiikkalaitteistoa. Arcoma on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Velat yksityiskohtaisesti

Arcoma:n velvoitteiden arviointi

Arcoma:n velvoitteet koostuvat yrityksen ulkopuolisille osapuolille ja sidosryhmille olevista rahoitusvelvoitteista ja veloista. Ne jaetaan lyhytaikaisiin velvoitteisiin, jotka erääntyvät vuoden sisällä, ja pitkäaikaisiin velvoitteisiin, jotka erääntyvät pidemmän aikavälin kuluessa. Näiden velvoitteiden yksityiskohtainen arviointi on kriittistä Arcoma:n taloudellisen vakauden, operatiivisen tehokkuuden ja pitkän aikavälin kestävyyden arvioimiseksi.

Vuoden-vuodelta vertailu

Arcoma:n velvoitteiden vertaileminen vuosittain voi auttaa sijoittajia tunnistamaan trendit, muutokset ja poikkeavuudet yrityksen taloudellisessa asemassa. Velvoitteiden kokonaismäärän väheneminen viittaa usein taloudelliseen vahvistumiseen, kun taas kasvu voi viitata lisääntyneisiin investointeihin, yritysostoihin tai mahdollisiin taloudellisiin rasitteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Arcoma:n kokonaisvelvoitteet ovat merkittävässä roolissa yrityksen vipuvaikutuksen ja riskiprofiilin määritelmässä. Sijoittajat ja analyytikot tutkivat tätä aspektia tarkasti yrityksen taloudellisten velvoitteiden täyttämiskyvyn määrittämiseksi, mikä vaikuttaa sijoitusten houkuttelevuuteen ja luottoluokitukseen.

Velvoitteiden vaihteluiden tulkinta

Arcoma:n velvoitteiden rakenteen muutokset osoittavat muutoksia sen taloudellisessa johtamisessa ja strategiassa. Velvoitteiden vähentyminen heijastaa tehokasta taloudenpitoa tai velkojen maksua, kun taas niiden kasvu voi viitata laajentumiseen, yritysostotoimintaan tai kertyneisiin toimintakustannuksiin, joilla kaikilla voi olla erilaisia vaikutuksia sijoittajiin.

Usein kysytyt kysymykset Arcoma osakkeesta

Yhtiön Arcoma Velat on 21,92 M SEK vuonna 2025.

Velat yhtiöstä Arcoma muuttui arvosta 21,13 M SEK arvoon 21,92 M SEK, mikä edustaa 3,76 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Velat Arcoma:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velat:n SEK on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Velat:n Arcoma historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tase — Arcoma

Kaikki tunnusluvut — Arcoma