JCU

JCU EBITDA

EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger) for JCU (4975.T) pr. 5. nov. 2026 er 12,16 Mrd. JPY. I foregående år var EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger) 11,12 Mrd. JPY — en ændring på 9,35 % (højere).

EBITDA

12,16 Mrd.JPY

YoY

9,35%

Senest opdateret:

EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger) for JCU er 2026 12,16 Mrd. JPY. EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger) for JCU var 2025 11,12 Mrd. JPY. Det falder dermed med 9,35% højere sammenlignet med året før.

JCU EBITDA historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Maks

EBITDA
Dato
EBITDA
1. jan. 2019
7,46 Mrd. JPY
1. jan. 2020
6,70 Mrd. JPY
1. jan. 2021
7,29 Mrd. JPY
1. jan. 2022
9,39 Mrd. JPY
1. jan. 2023
9,73 Mrd. JPY
1. jan. 2024
8,57 Mrd. JPY
1. jan. 2025
11,12 Mrd. JPY
1. jan. 2026
12,16 Mrd. JPY
JCU EBITDA historik
ÅREBITDAYoY
12,16 Mrd.JPY+9,35%
11,12 Mrd.JPY+29,70%
8,57 Mrd.JPY-11,87%
9,73 Mrd.JPY+3,63%
9,39 Mrd.JPY+28,79%
7,29 Mrd.JPY+8,69%
6,70 Mrd.JPY-10,16%
7,46 Mrd.JPY+1,81%
7,33 Mrd.JPY+24,86%
5,87 Mrd.JPY+12,23%
5,23 Mrd.JPY+7,07%
4,89 Mrd.JPY+63,13%
3,00 Mrd.JPY—

Hent disse data via Eulerpool API

100.000 requests/md. gratis · intet kreditkort

JCU Aktieanalyse

Hvad laver JCU? JCU Corp genererer indtjening gennem tre forretningsområder. Agents-segmentet sælger dekorative og rustbeskyttende belægningsmidler til bilkomponenter, vandhaner og byggematerialer samt belægningsmidler til PCB'er, elektroniske komponenter og halvledere. Equipment-segmentet tilbyder automatiseret overfladebehandlingsudstyr og filtreringsmaskineri til bil- og PCB-industrien. New Business-segmentet fokuserer på plasma-baseret etsnings- og rengøringsudstyr til PCB'er, solcelleanlæg og relaterede produkter. Disse produkter købes af bilproducenter, elektronikvirksomheder og byggefirmaer. Agents-segmentet henvender sig til bil- og byggeindustrien med belægningsløsninger, mens Equipment-segmentet betjener bil- og elektronikproducenter, der kræver overfladebehandlingssystemer. New Business-segmentet betjener elektronik- og vedvarende energisektorerne gennem udstyr baseret på plasmateknologi og solcelleanlæg. Alle segmenter leverer produkter til industrielle kunder i Japan og internationalt. JCU Corps indtægtsstrømme omfatter salg af belægningsmidler, overfladebehandlingsmaskineri og plasma-baseret PCB-udstyr. Virksomhedens kunder inkluderer producenter af bilkomponenter, PCB-producenter og leverandører af byggematerialer. Salg af solcelleanlæg repræsenterer en voksende del af New Business-divisionen. JCU er et af de mest populære virksomheder på Eulerpool.com.

Hyppigt stillede spørgsmål om JCU aktie

EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger) for JCU er 12,16 Mrd. JPY i 2026.

EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger) for JCU ændrede sig fra 11,12 Mrd. JPY til 12,16 Mrd. JPY, hvilket repræsenterer en ændring på 9,35 %. Værdien er højere end i foregående år.

På Eulerpool kan du finde den fuldstændige historiske udvikling af EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger) JCU siden 2006 – med årlige værdier, diagrammer og detaljeret analyse.

EBITDA måler driftsresultatet før virkningen af finansieringsstruktur, skattesystem og ikke-kontante afskrivninger.

EBITDA = EBIT + Af- og nedskrivninger

EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger)s JPY er en vigtig faktor for investorer. Ændringer i denne nøgletal kan signalere forbedrede eller forværrede fundamentale forhold, hvilket kan påvirke aktiekursen. På Eulerpool kan du følge EBITDA (Indtjening før renter, skatter, af- og nedskrivninger)s JCU historisk.

Hent disse data via Eulerpool API

100.000 requests/md. gratis · intet kreditkort

Resultatopgørelse — JCU

Alle nøgletal — JCU