Chuo Spring Co

Chuo Spring Co PEG

PEG-tal (P/E till vinsttillväxt) för Chuo Spring Co (5992.T) per 3 nov. 2026 är 0,04. Föregående år var PEG-tal (P/E till vinsttillväxt) 0,24 — en förändring på −85,06 % (lägre).

PEG

0,04

YoY

−85,06%

Senast uppdaterad:

PEG-tal (P/E till vinsttillväxt) för Chuo Spring Co är 2026 0,04 . PEG-tal (P/E till vinsttillväxt) för Chuo Spring Co var 2025 0,24 . Det minskar därmed med −85,06% lägre jämfört med året innan.

Chuo Spring Co PEG Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

PEG
Datum
PEG
1 jan. 2019
0,25 JPY
1 jan. 2020
0,28 JPY
1 jan. 2021
0,36 JPY
1 jan. 2022
0,25 JPY
1 jan. 2023
0,94 JPY
1 jan. 2024
0,23 JPY
1 jan. 2025
0,24 JPY
1 jan. 2026
0,04 JPY
Chuo Spring Co PEG Historik
ÅRPEGYoY
0,04−85,06%
0,24+7,29%
0,23−75,79%
0,94+273,78%
0,25−30,68%
0,36+31,33%
0,28+8,88%
0,25+17,03%
0,22+0,98%
0,21−79,44%
1,04+273,25%
0,28−49,94%
0,56—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Chuo Spring Co Aktieanalys

Vad gör Chuo Spring Co? Chuo Spring Co., Ltd. genererar intäkter genom tillverkning och försäljning av fjädrar, styrkablar och bilresurser över fyra geografiska segment. Japansegmentet fokuserar på chassifjädrar, precisionsfjädrar, kablar, design och utveckling av bildelar, tillverkning av relaterad utrustning, bearbetning av byggmaterialutrustning, spolekonstruktion, pläteringsbearbetning och transporttjänster. Nordamerika- och Kinasegmenten specialiserar sig på precisionsfjädrar och kablar, medan Asiasegmentet utvecklar och säljer precisionsfjädrar, kablar samt design och utrustning för bildelar. Kunderna inkluderar biltillverkare och industriella kunder som kräver precisionskomponenter och fordonstillbehör. Företagets produkter riktar sig mot fordons- och industrimarknader, med Japan som den primära inhemska marknaden och Nordamerika, Kina och Asien som viktiga internationella segment. Intäktsströmmarna härrör från komponenttillverkning för fordonssystem, inklusive suspensionsdelar som chassifjädrar och precisionskablar som används i bilproduktion. Företagets diversifierade produktportfölj över segmenten säkerställer stabil efterfrågan från billeverantörer och utrustningstillverkare. Chuo Springs operativa modell betonar lokaliserad produktion och försäljning inom varje segment, där Japan hanterar omfattande utveckling och tillverkning av bildelar, medan Nordamerika, Kina och Asien koncentrerar sig på produktion av precisionsfjädrar och kablar. Denna struktur gör det möjligt för företaget att möta de regionala behoven inom bilindustrin utan direkt konkurrens på överlappande marknader. Chuo Spring Co är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Chuo Spring Co-aktien

PEG-tal (P/E till vinsttillväxt) för Chuo Spring Co är 0,04 år 2026.

PEG-tal (P/E till vinsttillväxt) för Chuo Spring Co förändrades från 0,24 till 0,04, vilket motsvarar en förändring på −85,06 %. Värdet är lägre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av PEG-tal (P/E till vinsttillväxt) Chuo Spring Co sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

PEG-kvoten justerar P/E-kvoten för den förväntade vinsttillväxten. En PEG under 1 kan indikera en undervärderad aktie i förhållande till dess tillväxtpotential.

PEG = P/E-kvot / Förväntad årlig EPS-tillväxttal

För att utvärdera PEG-tal (P/E till vinsttillväxt)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för PEG-tal (P/E till vinsttillväxt).

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra PEG-tal (P/E till vinsttillväxt)s Chuo Spring Co med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Värdering — Chuo Spring Co

Alla nyckeltal — Chuo Spring Co