Chuo Spring Co

Chuo Spring Co P/B

P/B (pris till bokfört värde) för Chuo Spring Co (5992.T) per 4 nov. 2026 är 1,01. Föregående år var P/B (pris till bokfört värde) 1,15 — en förändring på −12,52 % (lägre).

P/B

1,01

YoY

−12,52%

Senast uppdaterad:

P/B (pris till bokfört värde) för Chuo Spring Co är 2026 1,01 . P/B (pris till bokfört värde) för Chuo Spring Co var 2025 1,15 . Det minskar därmed med −12,52% lägre jämfört med året innan.

Chuo Spring Co P/B Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

P/B
Datum
P/B
1 jan. 2019
1,62 JPY
1 jan. 2020
1,64 JPY
1 jan. 2021
1,46 JPY
1 jan. 2022
1,32 JPY
1 jan. 2023
1,38 JPY
1 jan. 2024
1,01 JPY
1 jan. 2025
1,15 JPY
1 jan. 2026
1,01 JPY
Chuo Spring Co P/B Historik
ÅRP/BYoY
1,01−12,52%
1,15+14,54%
1,01−26,93%
1,38+4,46%
1,32−9,77%
1,46−10,95%
1,64+1,02%
1,62+0,48%
1,62−6,05%
1,72−3,61%
1,78+12,79%
1,58−15,97%
1,88—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Chuo Spring Co Aktieanalys

Vad gör Chuo Spring Co? Chuo Spring Co., Ltd. genererar intäkter genom tillverkning och försäljning av fjädrar, styrkablar och bilresurser över fyra geografiska segment. Japansegmentet fokuserar på chassifjädrar, precisionsfjädrar, kablar, design och utveckling av bildelar, tillverkning av relaterad utrustning, bearbetning av byggmaterialutrustning, spolekonstruktion, pläteringsbearbetning och transporttjänster. Nordamerika- och Kinasegmenten specialiserar sig på precisionsfjädrar och kablar, medan Asiasegmentet utvecklar och säljer precisionsfjädrar, kablar samt design och utrustning för bildelar. Kunderna inkluderar biltillverkare och industriella kunder som kräver precisionskomponenter och fordonstillbehör. Företagets produkter riktar sig mot fordons- och industrimarknader, med Japan som den primära inhemska marknaden och Nordamerika, Kina och Asien som viktiga internationella segment. Intäktsströmmarna härrör från komponenttillverkning för fordonssystem, inklusive suspensionsdelar som chassifjädrar och precisionskablar som används i bilproduktion. Företagets diversifierade produktportfölj över segmenten säkerställer stabil efterfrågan från billeverantörer och utrustningstillverkare. Chuo Springs operativa modell betonar lokaliserad produktion och försäljning inom varje segment, där Japan hanterar omfattande utveckling och tillverkning av bildelar, medan Nordamerika, Kina och Asien koncentrerar sig på produktion av precisionsfjädrar och kablar. Denna struktur gör det möjligt för företaget att möta de regionala behoven inom bilindustrin utan direkt konkurrens på överlappande marknader. Chuo Spring Co är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Chuo Spring Co-aktien

P/B (pris till bokfört värde) för Chuo Spring Co är 1,01 år 2026.

P/B (pris till bokfört värde) för Chuo Spring Co förändrades från 1,15 till 1,01, vilket motsvarar en förändring på −12,52 %. Värdet är lägre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av P/B (pris till bokfört värde) Chuo Spring Co sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

Kurs-till-bokfört värde-kvoten jämför ett företags börspris med dess bokförda värde. Ett lågt P/B kan indikera en undervärderad aktie, medan ett högt P/B kan tyda på övervärdeing eller starka tillväxtförväntningar.

P/B = Aktiekurs / Bokfört värde per aktie

För att utvärdera P/B (pris till bokfört värde)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för P/B (pris till bokfört värde).

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra P/B (pris till bokfört värde)s Chuo Spring Co med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Värdering — Chuo Spring Co

Alla nyckeltal — Chuo Spring Co