Chuo Spring Co

Chuo Spring Co P/CF

P/CF (pris till kassaflöde) för Chuo Spring Co (5992.T) per 5 nov. 2026 är 12,84. Föregående år var P/CF (pris till kassaflöde) 9,29 — en förändring på 38,26 % (högre).

P/CF

12,84

YoY

38,26%

Senast uppdaterad:

P/CF (pris till kassaflöde) för Chuo Spring Co är 2026 12,84 . P/CF (pris till kassaflöde) för Chuo Spring Co var 2025 9,29 . Det minskar därmed med 38,26% högre jämfört med året innan.

Chuo Spring Co P/CF Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

P/CF
Datum
P/CF
1 jan. 2019
22,87 JPY
1 jan. 2020
16,53 JPY
1 jan. 2021
33,80 JPY
1 jan. 2022
424,57 JPY
1 jan. 2023
37,75 JPY
1 jan. 2024
15,41 JPY
1 jan. 2025
9,29 JPY
1 jan. 2026
12,84 JPY
Chuo Spring Co P/CF Historik
ÅRP/CFYoY
12,84+38,26%
9,29−39,74%
15,41−59,16%
37,75−91,11%
424,57+1 155,96%
33,80+104,47%
16,53−27,71%
22,87−15,21%
26,97+120,18%
12,25−38,17%
19,81−3,21%
20,47−24,93%
27,27—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Chuo Spring Co Aktieanalys

Vad gör Chuo Spring Co? Chuo Spring Co., Ltd. genererar intäkter genom tillverkning och försäljning av fjädrar, styrkablar och bilresurser över fyra geografiska segment. Japansegmentet fokuserar på chassifjädrar, precisionsfjädrar, kablar, design och utveckling av bildelar, tillverkning av relaterad utrustning, bearbetning av byggmaterialutrustning, spolekonstruktion, pläteringsbearbetning och transporttjänster. Nordamerika- och Kinasegmenten specialiserar sig på precisionsfjädrar och kablar, medan Asiasegmentet utvecklar och säljer precisionsfjädrar, kablar samt design och utrustning för bildelar. Kunderna inkluderar biltillverkare och industriella kunder som kräver precisionskomponenter och fordonstillbehör. Företagets produkter riktar sig mot fordons- och industrimarknader, med Japan som den primära inhemska marknaden och Nordamerika, Kina och Asien som viktiga internationella segment. Intäktsströmmarna härrör från komponenttillverkning för fordonssystem, inklusive suspensionsdelar som chassifjädrar och precisionskablar som används i bilproduktion. Företagets diversifierade produktportfölj över segmenten säkerställer stabil efterfrågan från billeverantörer och utrustningstillverkare. Chuo Springs operativa modell betonar lokaliserad produktion och försäljning inom varje segment, där Japan hanterar omfattande utveckling och tillverkning av bildelar, medan Nordamerika, Kina och Asien koncentrerar sig på produktion av precisionsfjädrar och kablar. Denna struktur gör det möjligt för företaget att möta de regionala behoven inom bilindustrin utan direkt konkurrens på överlappande marknader. Chuo Spring Co är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Chuo Spring Co-aktien

P/CF (pris till kassaflöde) för Chuo Spring Co är 12,84 år 2026.

P/CF (pris till kassaflöde) för Chuo Spring Co förändrades från 9,29 till 12,84, vilket motsvarar en förändring på 38,26 %. Värdet är högre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av P/CF (pris till kassaflöde) Chuo Spring Co sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

Kurs-till-kassaflöde-kvoten mäter aktiekursen i förhållande till det operativa kassaflödet per aktie. Till skillnad från P/E är det svårare att manipulera då kassaflödet inte är lika påverkat av redovisningsanpassningar.

P/CF = Aktiekurs / Operativt kassaflöde per aktie

För att utvärdera P/CF (pris till kassaflöde)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för P/CF (pris till kassaflöde).

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra P/CF (pris till kassaflöde)s Chuo Spring Co med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Värdering — Chuo Spring Co

Alla nyckeltal — Chuo Spring Co