CSR

CSR EBIT

Delisted

EBIT pentru CSR (CSR.AX) la data de 2 nov. 2026 este 199,80 milioane AUD. În anul anterior, EBIT a fost 219,70 milioane AUD — o variație de -9,06% (mai mic).

EBIT

199,80 milioaneAUD

YoY

-9,06%

Ultima actualizare:

In anul 2024, EBIT al CSR era 199,80 milioane AUD, o crestere de -9,06% fata de EBIT de 219,70 milioane AUD inregistrat in anul anterior.

Istoricul CSR EBIT

  • 3 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

EBIT
Dată
EBIT
1 ian. 2023
219,70 milioane AUD
1 ian. 2024
199,80 milioane AUD
1 ian. 2025 (e)
290,60 milioane AUD
1 ian. 2026 (e)
228,36 milioane AUD
1 ian. 2027 (e)
240,30 milioane AUD
1 ian. 2028 (e)
281,32 milioane AUD
1 ian. 2029 (e)
367,09 milioane AUD
1 ian. 2030 (e)
0,00 AUD
Istoricul CSR EBIT
ANEBITYoY
est0,00AUD-100,00%
est367,09 milioaneAUD+30,49%
est281,32 milioaneAUD+17,07%
est240,30 milioaneAUD+5,23%
est228,36 milioaneAUD-21,42%
est290,60 milioaneAUD+45,45%
199,80 milioaneAUD-9,06%
219,70 milioaneAUD+1,90%
215,60 milioaneAUD+41,56%
152,30 milioaneAUD-22,93%
197,60 milioaneAUD+1,18%
195,30 milioaneAUD-21,22%
247,90 milioaneAUD+3,21%
240,20 milioaneAUD+12,93%
212,70 milioaneAUD+12,96%
188,30 milioaneAUD+45,18%
129,70 milioaneAUD+125,96%
57,40 milioaneAUD-51,40%
118,10 milioaneAUD-34,97%
181,60 milioaneAUD-38,65%
296,00 milioaneAUD+18,31%
250,20 milioaneAUD-20,17%
313,40 milioaneAUD+2,59%
305,50 milioaneAUD-9,32%
336,90 milioaneAUD+19,34%
282,30 milioaneAUD—

Accesați aceste date prin API-ul Eulerpool

100.000 cereri/lună gratuit · fără card

CSR Vânzări

CSR Venituri, EBIT, Venit net

  • 3 ani

  • 5 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

Venituri
EBIT
Venit net
Detalii
Dată
Venituri
EBIT
Venit net
1 ian. 2023
2,61 mld. AUD
219,70 milioane AUD
218,50 milioane AUD
1 ian. 2024
2,63 mld. AUD
199,80 milioane AUD
231,00 milioane AUD
1 ian. 2025 (e)
2,64 mld. AUD
290,60 milioane AUD
203,27 milioane AUD
1 ian. 2026 (e)
2,68 mld. AUD
228,36 milioane AUD
196,66 milioane AUD
1 ian. 2027 (e)
2,82 mld. AUD
240,30 milioane AUD
221,14 milioane AUD
1 ian. 2028 (e)
3,30 mld. AUD
281,32 milioane AUD
444,29 milioane AUD
1 ian. 2029 (e)
3,22 mld. AUD
367,09 milioane AUD
253,01 milioane AUD
1 ian. 2030 (e)
3,32 mld. AUD
0,00 AUD
243,27 milioane AUD

CSR Marje

CSR marje acțiuni

Analiza de marjă CSR afișează marja brută, marja EBIT, precum și marja de profit a CSR. Marja EBIT (EBIT/vânzări) indică procentajul din vânzări care rămân ca profit operațional. Marja de profit arată procentajul din vânzări care rămâne pentru CSR.
  • 3 ani

  • 5 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

Marjă brută
Marjă EBIT
Marjă de profit
Detalii
Dată
Marjă brută
Marjă EBIT
Marjă de profit
1 ian. 2023
29,01 %
8,41 %
8,36 %
1 ian. 2024
29,61 %
7,61 %
8,80 %
1 ian. 2025 (e)
29,61 %
11,02 %
7,71 %
1 ian. 2026 (e)
29,61 %
8,52 %
7,34 %
1 ian. 2027 (e)
29,61 %
8,52 %
7,84 %
1 ian. 2028 (e)
29,61 %
8,52 %
13,46 %
1 ian. 2029 (e)
29,61 %
11,39 %
7,85 %
1 ian. 2030 (e)
29,61 %
0,00 %
7,33 %

CSR Analiza acțiunilor

Ce face CSR? CSR Ltd, o companie cu o istorie de peste 160 de ani, și-a început activitățile ca principal producător de cărămizi din Australia și s-a dezvoltat ulterior într-una dintre companiile de frunte în domeniul materialelor de construcții, materiilor prime și construcțiilor. Compania este implicată în fabricarea și comercializarea de produse pentru constructori, arhitecți, utilizatorii de bricolaj (DIY) și alte industrii. CSR Ltd a fost fondată în 1855 și are sediul central în Sydney, Australia. Rădăcinile companiei se află în producția de cărămizi. CSR Ltd produce o gamă largă de cărămizi pentru construcții civile în Australia, Noua Zeelandă și Asia. Portofoliul de produse include cărămizi pentru construcții rezidențiale, precum și cărămizi destinate zonelor industriale mari. De-a lungul anilor, CSR Ltd și-a extins modelul de afaceri pentru a servi clienții cu o gamă mai largă de produse de construcții. Aceasta include materiale de izolație, panouri pentru ferestre și fațade, acoperișuri și materiale pentru pereți, precum și ciment și gips. CSR Ltd este, de asemenea, un producător lider de fibre de sticlă și produse de izolație. În prezent, CSR Ltd operează mai multe filiale, inclusiv Bradford Insulation, PGH Bricks, Viridian Glass și AFS Logistics. Bradford Insulation este una dintre companiile de frunte în izolarea termică și frigorifică din Australia. PGH Bricks este cel mai mare producător de cărămizi din Australia. Viridian Glass este o companie lider din Australia în produsele din sticlă plană, iar AFS Logistics oferă soluții pentru sisteme de rafturi și transportul materialelor. CSR Ltd a investit recent, de asemenea, în sectorul acoperișurilor, în special prin achiziția producătorului de țigle Monier Group. Această achiziție a permis companiei să își extindă afacerea de acoperișuri pe piețele cheie din Australia, Noua Zeelandă și Asia. CSR Ltd s-a concentrat, de asemenea, pe furnizarea de soluții sustenabile, oferind produse ecologice, cum ar fi panourile solare și sistemele de stocare a apei pluviale. CSR Ltd a priorizat, de asemenea, utilizarea materiilor prime sustenabile, cum ar fi sticla reciclată și plasticul reciclat, în multe dintre produsele sale. În plus față de operațiunile din Australia și Noua Zeelandă, CSR Ltd are sucursale în Asia, inclusiv în China, Singapore și Malaysia, și exportă produsele sale în multe alte țări din întreaga lume. În Australia, compania dispune de o rețea densă de distribuție, cu multiple centre logistice care permit livrarea rapidă a produselor către clienții săi. În ansamblu, CSR Ltd a dezvoltat și extins un model de afaceri de succes timp de peste 160 de ani, oferind o gamă largă de produse și servicii pentru industria construcțiilor. Cu prezența sa locală pe piețele cheie din Australia și Noua Zeelandă și cu expansiunea sa în Asia, CSR Ltd este bine poziționată pentru a continua să crească și să ofere clienților săi soluții de top. CSR este una dintre cele mai populare companii pe Eulerpool.com.

EBIT în detaliu

Analiza EBIT a CSR

EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) al CSR reprezintă profitul operațional al companiei. Acesta este calculat prin scăderea tuturor cheltuielilor operaționale, inclusiv costurile bunurilor vândute (COGS) și cheltuielile operaționale, din venitul total, dar fără a lua în considerare dobânzile și impozitele. Acesta oferă o perspectivă asupra profitabilității operaționale a companiei, fără a fi influențată de structura de finanțare și impozitare.

Compararea an-la-an

O comparație anuală a EBIT-ului CSR poate dezvălui tendințe în eficiența operațională și profitabilitatea companiei. O creștere a EBIT-ului de-a lungul anilor poate indica o eficiență operațională îmbunătățită sau o creștere a vânzărilor, în timp ce o scădere poate ridica îngrijorări privind creșterea cheltuielilor operaționale sau scăderea vânzărilor.

Impactul asupra investițiilor

EBIT-ul CSR este un indicator important pentru investitori. Un EBIT pozitiv indică faptul că compania generează suficiente venituri pentru a acoperi cheltuielile operaționale, un aspect esențial în evaluarea sănătății financiare și stabilității companiei. Investitorii monitorizează îndeaproape EBIT-ul pentru a evalua rentabilitatea și potențialul de creștere viitoare a companiei.

Interpretarea fluctuațiilor EBIT

Variațiile în EBIT-ul CSR pot fi cauzate de schimbările în venituri, cheltuieli operaționale sau ambele. Un EBIT crescător sugerează o îmbunătățire a performanței operaționale sau o creștere a vânzărilor, în timp ce un EBIT în scădere poate indica cheltuieli operaționale crescute sau venituri reduse, ceea ce poate necesita ajustări strategice.

Întrebări frecvente despre acțiunea CSR

EBIT pentru CSR este 199,80 milioane AUD în 2024.

EBIT companiei CSR s-a schimbat de la 219,70 milioane AUD la 199,80 milioane AUD, reprezentând o modificare de -9,06 %. Valoarea este mai mic față de anul precedent.

Pe Eulerpool găsiți evoluția istorică completă a CSR companiei EBIT din 2006 – cu valori anuale, grafice și analize detaliate.

"Castig inainte de dobanzi si impozite", abreviat EBIT, este, de asemenea, denumit rezultatul operativ al unei companii. Aceasta este o cifra cheie care permite evaluarea profitului intr-o perioada specifica de timp, de obicei un an fiscal. Impozitele si dobanzile nu sunt deduse din EBIT, ceea ce o face potrivita pentru comparatii internationale ale diferitelor companii.

Venit net
+ Cheltuiala cu impozitul
+ Cheltuiala cu dobanzi si alte cheltuieli financiare
- Venit din dobanzi si alte venituri financiare
= EBIT (profitul operativ)

AUD al EBIT este un factor cheie pentru investitori. Modificările acestei metrici pot semna fundamentale în îmbunătățire sau deteriorare, impactând direct prețul acțiunilor. Pe Eulerpool, puteți urmări CSR al EBIT în mod istoric și în timp real.

Venitul din vânzări este important pentru evaluarea unei acțiuni.

EBIT este un acronim pentru "Earnings Before Interest and Tax" (Câștiguri înainte de dobândă și impozit) și reprezintă profitul brut al unei companii înainte ca taxele și dobânzile să fie scăzute. Valoarea EBIT este adesea utilizată ca o măsură pentru a evalua o companie.

Istoric

EBIT a fost introdus inițial în anii 1940 când Serviciul de Venituri Interne din SUA (IRS) a adoptat o nouă lege fiscală. Această lege a obliga companiile să calculeze profitul lor înainte de deducerea taxelor și dobânzilor la împrumuturi (sau "dobândă și taxe"). De atunci, EBIT a fost utilizat ca una din principalele măsuri financiare în evaluarea unei companii.

Utilizare

EBIT poate fi utilizat pentru a evalua o companie prin compararea rezultatelor sale financiare cu o valoare de referință sau o valoare comparativă. EBIT este de asemenea utilizat pentru a determina cât vor primi acționarii companiei din venitul operațional al acesteia.

Calcul

EBIT se calculează prin scăderea taxelor și dobânzilor la împrumuturi din profitul net al companiei. Această valoare poate fi calculată în diverse moduri, dar cea mai comună metodă este următoarea:

EBIT = Profit net + dobânzi și taxe

Exemplu:
Profit net al XYZ Co. = 1.000.000 €
Dobânzi și taxe = 500.000 €
EBIT al XYZ Co. = 1.500.000 €

Aplicație

Valoarea EBIT este adesea utilizată pentru a determina și a evalua stabilitatea financiară a unei companii. Valoarea EBIT poate fi, de asemenea, utilizată pentru a determina cât bani poate cheltuii o companie pentru investiții sau dividende.

Utilizarea EBIT în investițiile în acțiuni

Investitorii utilizează EBIT pentru a determina dacă o acțiune este supra- sau subevaluată. Dacă o companie are o valoare EBIT ridicată, aceasta poate indica faptul că acțiunea sa este supraevaluată, deoarece profitul pe care îl generează ar putea fi mai mic decât profitul pe care l-ar genera cu o acțiune diferită.

Avantajele EBIT

EBIT este o măsură utilă pentru determinarea stabilității financiare a unei companii. Există mai multe avantaje asociate cu utilizarea EBIT, cum ar fi:
- EBIT elimină impactul finanțării asupra câștigurilor companiei.
- Este o măsură utilă pentru determinarea profiturilor pe care o companie poate le distribui acționarilor săi.
- Poate fi utilizat pentru a determina dacă o acțiune este supraevaluată sau subevaluată.

Dezavantajele EBIT

Există și unele dezavantaje ale utilizării EBIT, cum ar fi:
- EBIT nu poate fi utilizat ca singura măsură pentru a evalua o companie, deoarece nu reflectă profitul global al companiei.
- EBIT poate fi influențat de evenimente imprevizibile, cum ar fi o creștere a impozitelor.
- EBIT nu este întotdeauna un indicator fiabil al dezvoltării profitului viitor al unei companii.

Concluzie

EBIT este o măsură importantă utilizată pentru a evalua o companie. Poate fi utilizat pentru a determina cât bani poate genera o companie din rezultatele sale operaționale și dacă o acțiune este supraevaluată sau subevaluată. Cu toate acestea, EBIT are și unele dezavantaje, deoarece nu reflectă profitabilitatea globală a unei companii și poate fi influențat de evenimente imprevizibile. Prin urmare, este important să se ia în considerare EBIT în conjunction cu alte măsuri financiare pentru a obține o imagine completă a companiei.

Accesați aceste date prin API-ul Eulerpool

100.000 cereri/lună gratuit · fără card

Contul de profit și pierdere — CSR

Toate Indicatorii Cheie — CSR