YM Tech Co

YM Tech Co ROIC

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä YM Tech Co (273640.KQ) 6.11.2026 päivämäärällä on 5,56 %. Edellisenä vuonna Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) oli 8,84 % — muutos −37,13 % (matalampi).

ROIC

5,56 %

YoY

−37,13%

Viimeksi päivitetty:

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä YM Tech Co on 2025 5,56 % . Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä YM Tech Co oli 2024 8,84 % . Se laskee −37,13% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

YM Tech Co ROIC historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROIC
Päivämäärä
ROIC
1.1.2018
22,64 KRW
1.1.2019
6,88 KRW
1.1.2020
15,10 KRW
1.1.2021
13,18 KRW
1.1.2022
21,42 KRW
1.1.2023
11,27 KRW
1.1.2024
8,84 KRW
1.1.2025
5,56 KRW
YM Tech Co ROIC historia
VUOSIROICYoY
5,56 %−37,13%
8,84 %−21,52%
11,27 %−47,39%
21,42 %+62,52%
13,18 %−12,74%
15,10 %+119,63%
6,88 %−69,62%
22,64 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

YM Tech Co Osakeanalyysi

Mitä YM Tech Co tekee? YM Tech Co., Ltd. tuottaa tuloa releiden valmistuksesta ja jakelusta, keskittyen erityisesti energianvarauslaitteisiin, sähköajoneuvoihin, sähköautojen latauslaitteisiin ja aurinkoinverttereihin tarkoitettuihin EV-releisiin. Yritys myy myös tasavirtareleitä (DC) sähköajoneuvoihin, tasasuojustajiin ja matalajännitteisiin tasavirtavalonohjausjärjestelmiin. Sen pääasiakkaita ovat sähköajoneuvo- ja uusiutuvan energian sektorilla toimivat valmistajat, jotka tarvitsevat tuotteisiinsa erikoistuneita relekomponentteja. Yrityksen tuotevalikoima on räätälöity vastaamaan puhdasta energiaa ja automotiv-sovelluksia koskevaa kasvavaa kysyntää tehokkaaseen virranhallintaan. YM Techin liiketoimintamalli keskittyy korkean kysynnän kohteisiin sähköliikkuvuuden ja uusiutuvan energian markkinoilla, joissa sen EV- ja DC-releet ovat olennaisia komponentteja. Yritys hyödyntää valmistuskapasiteettiaan palvelemalla asiakkaitaan automotivi- ja energianvarausaloilla korostaen erityisesti sähköajoneuvoinfrastruktuuria ja aurinkovoimajärjestelmiä. Tuottamalla teollisuudenalojen vaatimusten mukaisia releitä YM Tech varmistaa vakaan kysynnän näillä aloilla toimivilta vakiintuneilta valmistajilta. Yrityksen tulovirrat tulevat releiden suorista myynneistä teollisille asiakkaille, eikä lisäpalveluista tai tilausmalleista mainita. Toiminnan painopiste on edelleen sähköajoneuvojärjestelmien, energianvarauksen ja aurinkoinvertereiden releiden valmistuksessa ja jakelussa, mikä vastaa kestävää energiaa koskevia markkinatrendejä. YM Techin tarjonta on suunniteltu vastaamaan sähköajoneuvo- ja uusiutuvan energian sektoreilla toimivien asiakkaiden teknisiä tarpeita, mikä ajaa jatkuvaa myyntiä näillä erikoistuneilla markkinoilla. YM Tech Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset YM Tech Co osakkeesta

Yhtiön YM Tech Co Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) on 5,56 % vuonna 2025.

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä YM Tech Co muuttui arvosta 8,84 % arvoon 5,56 %, mikä edustaa −37,13 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) YM Tech Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROIC mittaa, kuinka tehokkaasti yritys käyttää sijoitettua pääomaansa voittojen tuottamiseen. ROIC, joka ylittää pääoman kustannukset, luo osakkeenomistajille arvoa.

ROIC = NOPAT / Sijoitettu pääoma

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n YM Tech Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — YM Tech Co

Kaikki tunnusluvut — YM Tech Co