Tivan

Tivan EV/FCF

EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan) yhtiöstä Tivan (TVN.AX) 2.11.2026 päivämäärällä on −108,37. Edellisenä vuonna EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan) oli −76,26 — muutos 42,11 % (matalampi).

EV/FCF

−108,37

YoY

42,11%

Viimeksi päivitetty:

EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan) yhtiöstä Tivan on 2026 −108,37 . EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan) yhtiöstä Tivan oli 2025 −76,26 . Se laskee 42,11% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Tivan EV/FCF historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EV/FCF
Päivämäärä
EV/FCF
1.1.2019
−91,58 AUD
1.1.2020
−62,92 AUD
1.1.2021
−109,88 AUD
1.1.2022
−116,60 AUD
1.1.2023
−82,22 AUD
1.1.2024
−117,37 AUD
1.1.2025
−76,26 AUD
1.1.2026
−108,37 AUD
Tivan EV/FCF historia
VUOSIEV/FCFYoY
−108,37+42,11%
−76,26−35,03%
−117,37+42,75%
−82,22−29,49%
−116,60+6,12%
−109,88+74,64%
−62,92−31,30%
−91,58−56,80%
−211,98+63,16%
−129,92−12,76%
−148,92+29,59%
−114,92−65,70%
−335,07—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tivan Osakeanalyysi

Mitä Tivan tekee? Tivan Ltd. tuottaa tuloa mineraalivarojen kehittämisellä ja jalostuksella, keskittyen erityisesti Mount Peake -hankkeeseen Australian Pohjoisterritoriossa. Yritys käyttää TIVAN-prosessiaan vanadiinipentoksidin, titaniidioksidipigmentin ja rautaoksidin tuottamiseen vanadiini-, tiitani- ja rautavaroista. Näitä tuotteita myydään teollisille ostajille, jotka hankkivat raaka-aineita valmistus- ja rakennusteollisuudelle. Tivanilla on myös 20 prosentin maksuton osuus Cawse Extended -hankkeessa Kalgoorlien lähellä Länsi-Australiassa, mikä täydentää sen varastoa ilman suoraa tulonmuodostusta. Mount Peake -hanke hyötyy läheisyydestä vakiintuneeseen infrastruktuuriin, mukaan lukien Alice Springsin–Darwinin rautatie, Stuart Highway ja lähellä oleva LPG-putki, mikä vähentää toimintakustannuksia. Vanadiinipentoksidia kohdistetaan teräksen tuotantoon ja energian varastointiin, titaniidioksidipigmentti palvelee maali- ja muoviteollisuutta, ja rautaoksidia käytetään rakennusmateriaaleissa. Tivanin jalostustoiminta on keskeinen sen tulomallissa, muuntaen raaka-mineraalit korkean kysynnän teollisuustuotteiksi. Tivanin ensisijaiset asiakkaat ovat teolliset valmistajat, jotka tarvitsevat vanadiini-, tiitani- ja rautapohjaisia materiaaleja. Yrityksen strateginen sijainti lähellä infrastruktuuria tukee kustannustehokasta tuotantoa, kun taas TIVAN-prosessi varmistaa tehokkaan louhinnan ja jalostuksen. Cawse Extended -hanke, vaikka ei tuota suoraa tuloa, parantaa Tivanin resurssitutkimuskykyjä Länsi-Australiassa. Tivan on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Tivan osakkeesta

Yhtiön Tivan EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan) on −108,37 vuonna 2026.

EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan) yhtiöstä Tivan muuttui arvosta −76,26 arvoon −108,37, mikä edustaa 42,11 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan) Tivan:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EV/FCF-suhde mittaa yrityksen arvoa suhteessa vapaaseen kassavirtaan. Se heijastaa yrityksen todellista kassantuottokykyä.

Arvioidakseen EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EV/FCF (Yrityksen arvo suhteessa vapaaseen kassavirtaan):n Tivan alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Tivan

Kaikki tunnusluvut — Tivan