Steniel Manufacturing

Steniel Manufacturing EBIT

EBIT yhtiöstä Steniel Manufacturing (STN.PM) 5.11.2026 päivämäärällä on 236,06 M PHP. Edellisenä vuonna EBIT oli 138,49 M PHP — muutos 70,45 % (korkeampi).

EBIT

236,06 MPHP

YoY

70,45%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Steniel Manufacturing:n EBIT oli 236,06 M PHP, joka on 70,45% nousu edellisen vuoden 138,49 M PHP EBIT-suhteeseen verrattuna.

Steniel Manufacturing EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT
Päivämäärä
EBIT
1.1.2017
47,84 M PHP
1.1.2018
17,73 M PHP
1.1.2019
46,64 M PHP
1.1.2020
311,46 M PHP
1.1.2021
33,76 M PHP
1.1.2022
76,89 M PHP
1.1.2023
138,49 M PHP
1.1.2024
236,06 M PHP
Steniel Manufacturing EBIT historia
VUOSIEBITYoY
236,06 MPHP+70,45%
138,49 MPHP+80,12%
76,89 MPHP+127,72%
33,76 MPHP−89,16%
311,46 MPHP+567,75%
46,64 MPHP+163,09%
17,73 MPHP−62,94%
47,84 MPHP+18,64%
40,33 MPHP−6,18%
42,98 MPHP—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Steniel Manufacturing Liikevaihto

Steniel Manufacturing osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2017
60,77 M PHP
47,84 M PHP
34,95 M PHP
1.1.2018
36,00 M PHP
17,73 M PHP
12,00 M PHP
1.1.2019
60,00 M PHP
46,64 M PHP
32,24 M PHP
1.1.2020
40,00 M PHP
311,46 M PHP
300,50 M PHP
1.1.2021
1,28 Mrd. PHP
33,76 M PHP
17,97 M PHP
1.1.2022
2,21 Mrd. PHP
76,89 M PHP
28,36 M PHP
1.1.2023
3,41 Mrd. PHP
138,49 M PHP
81,86 M PHP
1.1.2024
3,28 Mrd. PHP
236,06 M PHP
100,16 M PHP

Steniel Manufacturing Katteprosentit

Steniel Manufacturing osakkeen marginaalit

Steniel Manufacturing Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Steniel Manufacturing osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Steniel Manufacturing liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2017
74,88 %
78,73 %
57,52 %
1.1.2018
61,76 %
49,25 %
33,32 %
1.1.2019
82,69 %
77,74 %
53,74 %
1.1.2020
100,00 %
778,66 %
751,24 %
1.1.2021
10,71 %
2,64 %
1,41 %
1.1.2022
17,31 %
3,49 %
1,29 %
1.1.2023
12,12 %
4,06 %
2,40 %
1.1.2024
16,49 %
7,20 %
3,06 %

Steniel Manufacturing Osakeanalyysi

Mitä Steniel Manufacturing tekee? Steniel Manufacturing Corp. tuottaa tuloja valmistamalla, jalostamalla ja myymällä monipuolisia paperituotteita Caviten ja Cebun tehtaillaan. Yhtiön kokonaan omistamat tytäryhtiöt Steniel Cavite Packaging Corporation (SCPC) ja Steniel Mindanao Packaging Corporation (SMPC) muodostavat sen liiketoimintamallin. SCPC erikoistuu paperilevyn, aaltopahvipakkauksien ja niihin liittyvien tuotteiden tuotantoon, kun taas SMPC hoitaa paperin, paperirullien, paperilevyjen, pahvilaatikoiden, säiliöiden sekä muiden sellu- ja paperimateriaalien tukku- ja vähittäismyyntiä. Molemmat tytäryhtiöt toimivat Steniel Manufacturing Corp. -konsernin puitteissa kohdentaen toimintansa yrityksiin, jotka tarvitsevat pakkausratkaisuja ja paperipohjaisia materiaaleja. Stenielin ensisijaisia asiakkaita ovat pakkaus-, vähittäiskauppa- ja valmistusaloilla toimivat yritykset, jotka tarvitsevat paperipohjaisia materiaaleja. SCPC:n keskittyminen aaltopahvilaatikoihin ja niihin liittyviin tuotteisiin palvelee yrityksiä, jotka tarvitsevat kestävää pakkausta kuljetusta ja varastointia varten, kun taas SMPC:n laajempi valikoima paperituotteita palvelee sekä tukku- että vähittäismarkkinoita. Yhtiön tulovirta koostuu näiden paperituotteiden myynnistä eri alojen yrityksille, jotka riippuvat operaatioissaan pakkaus- ja paperimateriaaleista. Steniel Manufacturing on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

EBIT yksityiskohtaisesti

Analyysi kohteen Steniel Manufacturing EBIT:stä

Kohteen Steniel Manufacturing EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) edustaa yrityksen operatiivista voittoa. Se lasketaan vähentämällä kaikki liiketoiminnan kulut, myytyjen tavaroiden kustannukset (COGS) ja operatiiviset menot, kokonaisliikevaihdosta, mutta jättämällä huomioimatta korot ja verot. Se tarjoaa näkemyksiä yrityksen operatiivisesta kannattavuudesta ottamatta huomioon rahoituksen ja verorakenteiden vaikutuksia.

Vuosi-vuosi -vertailu

Vuotuinen EBIT:n vertailu kohteelle Steniel Manufacturing voi osoittaa suuntauksia yrityksen operatiivisessa tehokkuudessa ja kannattavuudessa. EBIT:n kasvu vuosien mittaan voi viitata parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai liikevaihdon kasvuun, kun taas lasku saattaa herättää huolta kasvaneista operatiivisista kustannuksista tai laskevista liikevaihdoista.

Vaikutukset sijoituksiin

Kohteen Steniel Manufacturing EBIT on tärkeä mittari sijoittajille. Positiivinen EBIT viittaa siihen, että yritys tuottaa tarpeeksi liikevaihtoa kattamaan sen operatiiviset kulut, mikä on olennainen seikka yrityksen taloudellisen terveyden ja vakauden arvioinnissa. Sijoittajat seuraavat EBIT:tä tarkasti arvioidakseen yrityksen kannattavuutta ja potentiaalia tulevalle kasvulle.

EBIT-vaihteluiden tulkinta

Vaihtelut kohteen Steniel Manufacturing EBIT:ssä voivat johtua muutoksista tuloissa, liiketoiminnan kuluissa tai molemmissa. Nouseva EBIT viittaa parantuneeseen operatiiviseen suorituskykyyn tai kasvaneisiin myynteihin, kun taas laskeva EBIT voi viitata nousseisiin operatiivisiin kustannuksiin tai vähentyneisiin tuloihin, mikä saattaa vaatia strategisia säätöjä.

Usein kysytyt kysymykset Steniel Manufacturing osakkeesta

Yhtiön Steniel Manufacturing EBIT on 236,06 M PHP vuonna 2024.

EBIT yhtiöstä Steniel Manufacturing muuttui arvosta 138,49 M PHP arvoon 236,06 M PHP, mikä edustaa 70,45 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT Steniel Manufacturing:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Earnings before interest and taxes", lyhennetty EBIT, jota kutsutaan myös yrityksen käyttötulokseksi. Se on keskeinen luku, jonka avulla voitto voidaan arvioida tietyltä ajanjaksolta, yleensä tilikaudelta. Verot ja korko ei vähennetä EBIT:sta, joten se sopii kansainvälisiin eri yritysten vertailuihin.

Nettotulo
+ Verokulut
+ Korkokulut ja muut rahoituskulut
- Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
= EBIT (käyttötulos)

EBIT:n PHP on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata EBIT:n Steniel Manufacturing historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto on tärkeä osakkeen arvioinnissa.

EBIT on lyhenne sanoista "Earnings Before Interest and Tax" (voitto ennen korkoja ja veroja) ja edustaa yrityksen bruttovoittoa ennen veroja ja korkoja vähennetään. EBIT-summaa käytetään usein mittarina yrityksen arviointiin.

Historia

EBIT otettiin alun perin käyttöön 1940-luvulla, kun Yhdysvaltojen veroviranomaiset (IRS) hyväksyivät uuden verolain. Tämä laki vaati yrityksiä laskemaan voittonsa ennen veroja ja lainakorkoja (tai "korkoja ja veroja") vähentämistä. Siitä lähtien EBITia on käytetty yhtenä tärkeimmistä rahoitumindikaattoreista yrityksen arviointiin.

Käyttö

EBITia voidaan käyttää yrityksen arvioimiseen vertaamalla sen rahoitustuloksia vertailuarvoon tai vertailuarvoon. EBITia käytetään myös määrittämään, kuinka paljon yrityksen osakkeenomistajat saavat sen liiketuloksesta.

Laskeminen

EBIT lasketaan vähentämällä yrityksen nettovoitosta verot ja lainakorkot. Tämän summan voidaan laskea eri tavoin, mutta yleisin menetelmä on seuraava:

EBIT = Nettotulos + korot ja verot

Esimerkki:
XYZ Co:n nettotulos = 1 000 000 €
Korot ja verot = 500 000 €
XYZ Co:n EBIT = 1 500 000 €

Soveltaminen

EBIT-arvoa käytetään usein yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen ja arvioimiseen. EBIT-arvoa voidaan myös käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi käyttää sijoituksiin tai osinkeihin.

EBITin käyttö osakesinvestoinneissa

Sijoittajat käyttävät EBITia määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu. Jos yrityksen EBIT-arvo on korkea, se voi osoittaa, että sen osake on yliarvostettu, koska sen tuottama voitto voi olla pienempi kuin voitto, jonka se tuottaisi eri osakkeella.

EBITin edut

EBIT on hyödyllinen mittari yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen. EBITin käytöllä liittyy useita etuja, kuten:
- EBIT eliminoi rahoituksen vaikutuksen yrityksen tuottoon.
- Se on hyödyllinen mittari määritettäessä voittoja, jotka yritys voi jakaa osakkeenomistajille.
- Sitä voidaan käyttää määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu.

EBITin haitat

EBITin käytöllä on myös joitakin haittoja, kuten:
- EBITia ei voida käyttää ainoana mittarina yrityksen arvioimiseen, koska se ei heijasta yrityksen kokonaisvoittoa.
- EBITia voivat vaikuttaa odottamattomat tapahtumat, kuten verojen nousu.
- EBIT ei aina ole luotettava indikaattori yrityksen tulevalle voittojen kehitykselle.

Johtopäätös

EBIT on tärkeä mittari, jota käytetään yrityksen arvioimiseen. Sitä voidaan käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi tuottaa liiketoimintansa tuloksista ja onko osake yli- vai aliarvostettu. EBITilla on kuitenkin myös joitain haittoja, koska se ei heijasta yrityksen kokonaiskannattavuutta ja voi vaikuttaa odottamattomat tapahtumat. Siksi on tärkeää tarkastella EBITia yhdessä muiden rahoitusindikaattoreiden kanssa saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Steniel Manufacturing

Kaikki tunnusluvut — Steniel Manufacturing