Smec Co

Smec Co ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Smec Co (099440.KQ) 2.11.2026 päivämäärällä on −22,03 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 17,09 % — muutos −228,95 % (matalampi).

ROE

−22,03 %

YoY

−228,95%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Smec Co:n oman pääoman tuotto (ROE) oli −22,03 %, mikä on nousua −228,95% verrattuna 17,09 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Smec Co ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2018
−1,74 KRW
1.1.2019
−17,59 KRW
1.1.2020
−40,06 KRW
1.1.2021
−30,75 KRW
1.1.2022
12,94 KRW
1.1.2023
15,62 KRW
1.1.2024
17,09 KRW
1.1.2025
−22,03 KRW
Smec Co ROE historia
VUOSIROEYoY
−22,03 %−228,95%
17,09 %+9,40%
15,62 %+20,68%
12,94 %−142,08%
−30,75 %−23,23%
−40,06 %+127,78%
−17,59 %+911,79%
−1,74 %−599,25%
0,35 %−84,02%
2,18 %−45,57%
4,00 %+24,07%
3,23 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Smec Co Osakeanalyysi

Mitä Smec Co tekee? SMEC Co., Ltd. tuottaa tuloksentuottavaa toimintaa koneiden ja telekommunikaatiotuotteiden valmistuksen ja myynnin kautta omilla LCV-, PL-, NGTG-, NGMG-, NGSG-, NGSBC- ja WTCP-brändeillään. Konekategoria tarjoaa CNC-hiomakoneita, konekeskuksia, roboteja, laserlaitteita, luetteloarkistoja, kokoonpanoja ja OEM-tuotteita, kun taas viestintäsegmentti tarjoaa ydinportaita, mediaportaita, signaaliportaita, istuntojen rajavalvontalaitteita (session border controllers), langattoman tiedonsiirron ohjausprotokollia (TCP) sekä huolto- ja korvauspalveluita. Kotimaan ja ulkomaan markkinat ostavat näitä tuotteita, ja yritys jakaa niitä globaalisti. Yritys saa myös tuloja viestintälaitteiden korjaus- ja huoltopalveluista, jotka tukevat sen kone- ja viestintätuotelinjoja. Yrityksen konebisnes keskittyy CNC-hiomakoneisiin, konekeskuksiin, roboteihin, laserlaitteisiin, luetteloarkistoihin, kokoonpanoihin ja OEM-tuotteisiin LCV- ja PL-brändien alla. Viestintätuotteet sisältävät ydinportaita, mediaportaita, signaaliportaita, istuntojen rajavalvontalaitteita ja WTCP-protokollia, joita myydään NGTG-, NGMG-, NGSG-, NGSBC- ja WTCP-brändeillä. Nämä tuotteet jaetaan kotimaassa ja kansainvälisesti, ja asiakkaat etsivät luotettavia kone- ja viestintäratkaisuja. Viestintälaitteiden korjaus- ja huoltopalvelut lisäävät further yrityksen tulovirtaa. SMEC Co., Ltd. palvelee asiakkaitaan sekä kotimaan että ulkomaan markkinoilla tarjoten konetuotteita kuten CNC-hiomakoneita ja viestintälaitteita kuten ydinportaita. LCV- ja PL-brändit ovat merkittäviä konealalla, kun taas NGTG-, NGMG-, NGSG-, NGSBC- ja WTCP määrittävät viestintätuotevalikoiman. Viestintälaitteiden huoltopalvelut ovat keskeinen tulonlähde, joka täydentää fyysisten tuotteiden myyntiä. Yrityksen fokus OEM- ja korvauspalveluihin varmistaa tasaisen kysynnän sen tuotelinjoiden yli. Smec Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Smec Co

Yrityksen Smec Co oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Smec Co:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Smec Co ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Smec Co ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Smec Co osakkeesta

Yhtiön Smec Co ROE (Return on Equity) on −22,03 % vuonna 2025.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Smec Co muuttui arvosta 17,09 % arvoon −22,03 %, mikä edustaa −228,95 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Smec Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Smec Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Smec Co

Kaikki tunnusluvut — Smec Co