Smec Co

Smec Co ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Smec Co (099440.KQ) 2.11.2026 päivämäärällä on −7,13 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 7,35 % — muutos −196,97 % (matalampi).

ROA

−7,13 %

YoY

−196,97%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Smec Co:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli −7,13 %, mikä on −196,97% kasvu verrattuna 7,35 % ROA:han edellisenä vuonna.

Smec Co ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
−0,76 KRW
1.1.2019
−7,55 KRW
1.1.2020
−15,89 KRW
1.1.2021
−9,45 KRW
1.1.2022
5,00 KRW
1.1.2023
8,04 KRW
1.1.2024
7,35 KRW
1.1.2025
−7,13 KRW
Smec Co ROA historia
VUOSIROAYoY
−7,13 %−196,97%
7,35 %−8,62%
8,04 %+60,84%
5,00 %−152,93%
−9,45 %−40,52%
−15,89 %+110,47%
−7,55 %+894,56%
−0,76 %−564,32%
0,16 %−82,13%
0,91 %−52,22%
1,91 %+42,34%
1,34 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Smec Co Osakeanalyysi

Mitä Smec Co tekee? SMEC Co., Ltd. tuottaa tuloksentuottavaa toimintaa koneiden ja telekommunikaatiotuotteiden valmistuksen ja myynnin kautta omilla LCV-, PL-, NGTG-, NGMG-, NGSG-, NGSBC- ja WTCP-brändeillään. Konekategoria tarjoaa CNC-hiomakoneita, konekeskuksia, roboteja, laserlaitteita, luetteloarkistoja, kokoonpanoja ja OEM-tuotteita, kun taas viestintäsegmentti tarjoaa ydinportaita, mediaportaita, signaaliportaita, istuntojen rajavalvontalaitteita (session border controllers), langattoman tiedonsiirron ohjausprotokollia (TCP) sekä huolto- ja korvauspalveluita. Kotimaan ja ulkomaan markkinat ostavat näitä tuotteita, ja yritys jakaa niitä globaalisti. Yritys saa myös tuloja viestintälaitteiden korjaus- ja huoltopalveluista, jotka tukevat sen kone- ja viestintätuotelinjoja. Yrityksen konebisnes keskittyy CNC-hiomakoneisiin, konekeskuksiin, roboteihin, laserlaitteisiin, luetteloarkistoihin, kokoonpanoihin ja OEM-tuotteisiin LCV- ja PL-brändien alla. Viestintätuotteet sisältävät ydinportaita, mediaportaita, signaaliportaita, istuntojen rajavalvontalaitteita ja WTCP-protokollia, joita myydään NGTG-, NGMG-, NGSG-, NGSBC- ja WTCP-brändeillä. Nämä tuotteet jaetaan kotimaassa ja kansainvälisesti, ja asiakkaat etsivät luotettavia kone- ja viestintäratkaisuja. Viestintälaitteiden korjaus- ja huoltopalvelut lisäävät further yrityksen tulovirtaa. SMEC Co., Ltd. palvelee asiakkaitaan sekä kotimaan että ulkomaan markkinoilla tarjoten konetuotteita kuten CNC-hiomakoneita ja viestintälaitteita kuten ydinportaita. LCV- ja PL-brändit ovat merkittäviä konealalla, kun taas NGTG-, NGMG-, NGSG-, NGSBC- ja WTCP määrittävät viestintätuotevalikoiman. Viestintälaitteiden huoltopalvelut ovat keskeinen tulonlähde, joka täydentää fyysisten tuotteiden myyntiä. Yrityksen fokus OEM- ja korvauspalveluihin varmistaa tasaisen kysynnän sen tuotelinjoiden yli. Smec Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Smec Co pääoman tuottoa (ROA)

Smec Co pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Smec Co ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Smec Co ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Smec Co ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Smec Co osakkeesta

Yhtiön Smec Co ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on −7,13 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Smec Co muuttui arvosta 7,35 % arvoon −7,13 %, mikä edustaa −196,97 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Smec Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Smec Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Smec Co

Kaikki tunnusluvut — Smec Co