Shreyas Intermediates

Shreyas Intermediates ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Shreyas Intermediates (526335.BO) 4.11.2026 päivämäärällä on 4,19 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −12,81 % — muutos −132,73 % (korkeampi).

ROCE

4,19 %

YoY

−132,73%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Shreyas Intermediates:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 4,19 %, mikä on kasvua −132,73% verrattuna −12,81 % edellisen vuoden ROCEen.

Shreyas Intermediates ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
6,47 INR
1.1.2020
−10,86 INR
1.1.2021
−9,10 INR
1.1.2022
−8,98 INR
1.1.2023
−10,79 INR
1.1.2024
−11,62 INR
1.1.2025
−12,81 INR
1.1.2026
4,19 INR
Shreyas Intermediates ROCE historia
VUOSIROCEYoY
4,19 %−132,73%
−12,81 %+10,21%
−11,62 %+7,73%
−10,79 %+20,18%
−8,98 %−1,31%
−9,10 %−16,22%
−10,86 %−267,88%
6,47 %+0,42%
6,44 %−7,85%
6,99 %−23,55%
9,15 %−119,23%
−47,55 %−673,95%
8,28 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Shreyas Intermediates Osakeanalyysi

Mitä Shreyas Intermediates tekee? Shreyas Intermediates Ltd valmistaa ja myy pigmenttejä sekä pigmenttien välituotteita, keskittyen ftalosyaaninisävyjen raaka-aineisiin ja niiden jalostettuihin tuotteisiin. Yritys tuottaa kupariftalosyaanin sinistä raaka-ainetta kuukausikapasiteetilla 1 500 metrikkatonia, alfa-sinistä 200 metrikkatonia kuukaudessa ja pigmentti vihreää 7:ää 50 metrikkatonia kuukaudessa. Sen globaali läsnäolo kattaa yli 15 maata, ja se palvelee kansainvälisiä markkinoita näillä erikoistuneilla kemikaaleilla. Yrityksen pääasialliset tulonlähteet tulevat kupariftalosyaanin sinisen raaka-aineen, alfa-sinisen ja pigmentti vihreän 7:n myynnistä teollisuusasiakkaille, jotka tarvitsevat korkealaatuisia väriaineita eri sovelluksiin. Nämä tuotteet valmistetaan Maharashtran osavaltion Ratnagirin piirikunnassa sijaitsevalla tehtaalla Intiassa ja jaetaan maailmanlaajuisesti yrityksen vakiintuneen verkoston kautta. Yritys hyödyntää tuotantokapasiteettiaan täyttääkseen kysynnän sekä kotimaassa että kansainvälisillä markkinoilla. Shreyas Intermediates Ltd kohdistaa toimintansa maal-, muovi- ja tekstiilialan teollisuusasiakkaisiin, jotka tarvitsevat luotettavia pigmenttoimittajia. Yrityksen Ratnagirissa sijaitsevat tuotantovalmiudet mahdollistavat laadukkaiden ja yhdenmukaisten tuotteiden toimittamisen asiakkaille useilla eri alueilla. Keskittymällä niche-pigmenttituotteisiin yritys erottuu kemianteollisuuden kilpailijoista. Shreyas Intermediates on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Shreyas Intermediates

Yrityksen Shreyas Intermediates sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Shreyas Intermediates ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Shreyas Intermediates ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Shreyas Intermediates ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Shreyas Intermediates osakkeesta

Yhtiön Shreyas Intermediates ROCE (Return on Capital Employed) on 4,19 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Shreyas Intermediates muuttui arvosta −12,81 % arvoon 4,19 %, mikä edustaa −132,73 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Shreyas Intermediates:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Shreyas Intermediates alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Shreyas Intermediates

Kaikki tunnusluvut — Shreyas Intermediates