Sata Construction Co

Sata Construction Co ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Sata Construction Co (1826.T) 4.11.2026 päivämäärällä on 8,49 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 3,94 % — muutos 115,75 % (korkeampi).

ROE

8,49 %

YoY

115,75%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Sata Construction Co:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 8,49 %, mikä on nousua 115,75% verrattuna 3,94 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Sata Construction Co ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2019
3,53 JPY
1.1.2020
8,01 JPY
1.1.2021
4,52 JPY
1.1.2022
2,44 JPY
1.1.2023
8,51 JPY
1.1.2024
0,49 JPY
1.1.2025
3,94 JPY
1.1.2026
8,49 JPY
Sata Construction Co ROE historia
VUOSIROEYoY
8,49 %+115,75%
3,94 %+700,13%
0,49 %−94,22%
8,51 %+248,84%
2,44 %−46,06%
4,52 %−43,55%
8,01 %+126,65%
3,53 %−57,54%
8,32 %−21,19%
10,56 %−11,20%
11,90 %−10,23%
13,25 %+59,58%
8,30 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Sata Construction Co Osakeanalyysi

Mitä Sata Construction Co tekee? Sata Construction Co., Ltd. tuottaa tulojaan teollisuus-, kauppa- ja asuinrakennusten rakennuspalveluilla, keskittyen maarakennustyöhön ja rakennustyöhön. Yritys hoitaa tilausten vastaanoton ja rakennussuorituksen sekä myy myös asfalttisekoitteita. Sen tytäryhtiö tarjoaa rakennusmateriaalien ja -kaluston vuokrauspalveluja, mikä vahvistaa yrityksen tulovirtoja. Pääasiakkaita ovat kehittäjät ja kiinteistönomistajat, jotka tarvitsevat infrastruktuuri- ja rakennushankkeita. Liiketoimintamalli perustuu suoriin sopimuksiin asiakkaiden kanssa rakennushankkeista, mukaan lukien maarakennus ja rakennustyöt, joissa Sata Construction hallinnoi koko prosessia tilauksesta valmistumiseen. Asfalttisekoitteiden myynti täydentää ydintoimintana olevia rakennuspalveluja ja luo lisätuloja tie- ja infrastruktuurikehityksessä käytetyistä materiaaleista. Tytäryhtiön kalustovuokrauspalvelu kohdistuu urakoitsijoihin, jotka tarvitsevat väliaikaista pääsyä koneisiin ja työkaluihin kohteiden toteutusta varten. Sata Constructionin tulot tulevat kolmesta pääsegmentistä: rakennuspalvelut teollisuus-, kauppa- ja asuinrakennuksille; asfalttisekoitteiden myynti; sekä rakennusmateriaalien ja -kaluston vuokrauspalvelut tytäryhtiön kautta. Nämä segmentit palvelevat yhteensä rakennus- ja infrastruktuurialan asiakkaita, painottaen maarakennus- ja rakennushankkeita, jotka vaativat kattavia ratkaisuja suunnittelusta toteutukseen. Sata Construction Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Sata Construction Co

Yrityksen Sata Construction Co oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Sata Construction Co:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Sata Construction Co ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Sata Construction Co ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Sata Construction Co osakkeesta

Yhtiön Sata Construction Co ROE (Return on Equity) on 8,49 % vuonna 2026.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Sata Construction Co muuttui arvosta 3,94 % arvoon 8,49 %, mikä edustaa 115,75 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Sata Construction Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Sata Construction Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Sata Construction Co

Kaikki tunnusluvut — Sata Construction Co