Sata Construction Co

Sata Construction Co ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Sata Construction Co (1826.T) 3.11.2026 päivämäärällä on 3,80 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 2,22 % — muutos 71,07 % (korkeampi).

ROA

3,80 %

YoY

71,07%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Sata Construction Co:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 3,80 %, mikä on 71,07% kasvu verrattuna 2,22 % ROA:han edellisenä vuonna.

Sata Construction Co ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
1,89 JPY
1.1.2020
3,94 JPY
1.1.2021
2,58 JPY
1.1.2022
1,37 JPY
1.1.2023
4,95 JPY
1.1.2024
0,28 JPY
1.1.2025
2,22 JPY
1.1.2026
3,80 JPY
Sata Construction Co ROA historia
VUOSIROAYoY
3,80 %+71,07%
2,22 %+680,23%
0,28 %−94,24%
4,95 %+260,61%
1,37 %−46,89%
2,58 %−34,46%
3,94 %+108,65%
1,89 %−55,90%
4,28 %−21,61%
5,47 %−7,96%
5,94 %−2,68%
6,10 %+83,69%
3,32 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Sata Construction Co Osakeanalyysi

Mitä Sata Construction Co tekee? Sata Construction Co., Ltd. tuottaa tulojaan teollisuus-, kauppa- ja asuinrakennusten rakennuspalveluilla, keskittyen maarakennustyöhön ja rakennustyöhön. Yritys hoitaa tilausten vastaanoton ja rakennussuorituksen sekä myy myös asfalttisekoitteita. Sen tytäryhtiö tarjoaa rakennusmateriaalien ja -kaluston vuokrauspalveluja, mikä vahvistaa yrityksen tulovirtoja. Pääasiakkaita ovat kehittäjät ja kiinteistönomistajat, jotka tarvitsevat infrastruktuuri- ja rakennushankkeita. Liiketoimintamalli perustuu suoriin sopimuksiin asiakkaiden kanssa rakennushankkeista, mukaan lukien maarakennus ja rakennustyöt, joissa Sata Construction hallinnoi koko prosessia tilauksesta valmistumiseen. Asfalttisekoitteiden myynti täydentää ydintoimintana olevia rakennuspalveluja ja luo lisätuloja tie- ja infrastruktuurikehityksessä käytetyistä materiaaleista. Tytäryhtiön kalustovuokrauspalvelu kohdistuu urakoitsijoihin, jotka tarvitsevat väliaikaista pääsyä koneisiin ja työkaluihin kohteiden toteutusta varten. Sata Constructionin tulot tulevat kolmesta pääsegmentistä: rakennuspalvelut teollisuus-, kauppa- ja asuinrakennuksille; asfalttisekoitteiden myynti; sekä rakennusmateriaalien ja -kaluston vuokrauspalvelut tytäryhtiön kautta. Nämä segmentit palvelevat yhteensä rakennus- ja infrastruktuurialan asiakkaita, painottaen maarakennus- ja rakennushankkeita, jotka vaativat kattavia ratkaisuja suunnittelusta toteutukseen. Sata Construction Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Sata Construction Co pääoman tuottoa (ROA)

Sata Construction Co pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Sata Construction Co ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Sata Construction Co ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Sata Construction Co ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Sata Construction Co osakkeesta

Yhtiön Sata Construction Co ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 3,80 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Sata Construction Co muuttui arvosta 2,22 % arvoon 3,80 %, mikä edustaa 71,07 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Sata Construction Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Sata Construction Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Sata Construction Co

Kaikki tunnusluvut — Sata Construction Co