Sasol

Sasol ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Sasol (SSL) 3.11.2026 päivämäärällä on 4,44 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli −30,96 % — muutos −114,34 % (korkeampi).

ROE

4,44 %

YoY

−114,34%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Sasol:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 4,44 %, mikä on nousua −114,34% verrattuna −30,96 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Sasol ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2018
3,91 USD
1.1.2019
1,56 USD
1.1.2020
−60,77 USD
1.1.2021
6,17 USD
1.1.2022
20,65 USD
1.1.2023
10,93 USD
1.1.2024
−30,96 USD
1.1.2025
4,44 USD
Sasol ROE historia
VUOSIROEYoY
4,44 %−114,34%
−30,96 %−383,26%
10,93 %−47,08%
20,65 %+234,97%
6,17 %−110,15%
−60,77 %−3 995,41%
1,56 %−60,15%
3,91 %−59,32%
9,62 %+50,63%
6,39 %−57,76%
15,12 %−12,58%
17,30 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Sasol Osakeanalyysi

Mitä Sasol tekee? Sasol Limited tuottaa tuloja myymällä monenlaisia kemikaali- ja energiatuotteita, kuten bitumia, teollisia lämmityspolttoaineita, naftaa, voiteluaineita ja nesteytettyä propaani- ja banaanikaasua (LPG). Yritys palvelee useita sektoreita, kuten maataloutta ammoniumnitraatilla ja kalkki-ammoniumnitraatilla, rakennusalaa teollisilla vaahdotusaineilla ja vahapinnoitteilla sekä terveys- ja hyvinvointialaa polyetyleeniglykoleilla. Sasol toimittaa myös ajoneuvojen polttoaineita, lentokoneiden polttoaineita ja kotimaan liikenteen polttoaineita, kuten bensiiniä ja dieselöljyä, loppukäyttäjille ja kaupallisille asiakkaille. Sen teollisen puhdistuksen segmentti käyttää kaustista soodaa ja vetykloridia institutionaalisiin ja teollisiin sovelluksiin. Yrityksen tuotevalikoima ulottuu kaivos- ja öljysektoreille viskositeettimodifikaattoreiden ja kemiallisten kantajien kautta, kun taas katalyytit, kuten alumiiniin perustuvat ja koboltti-FT-katalyytit, tukevat epäorgaanisten materiaalien valmistusta. Sasol tarjoaa metaania rikkaita kaasuja ja maakaasua energiantarpeisiin sekä kemikaaliraaka-aineita ja prosessiliuottimia teolliseen tuotantoon. Nämä tarjoukset kohdistuvat sekä B2B- että B2C-markkinoihin eri maantieteellisillä alueilla. Sasolin maatalousjakso keskittyy typpihapon ja ammoniumnitraatin toimittamiseen viljan tuotantoon, kun taas sen rakennusmateriaaleihin kuuluvat boemiitit ja alumiinioksidit rakennussovelluksiin. Terveys- ja hyvinvointisegmentti jakaa polyetyleeniglykoleista valmistettuja nesteitä, helmejä ja jauheita. Sasolin energiasegmentti toimittaa polttimen polttoaineita ja kotimaista valoparafiinia sekä teollisia lämmitysraaka-aineita kaupalliseen käyttöön. Sasol on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Sasol

Yrityksen Sasol oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Sasol:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Sasol ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Sasol ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Sasol osakkeesta

Yhtiön Sasol ROE (Return on Equity) on 4,44 % vuonna 2025.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Sasol muuttui arvosta −30,96 % arvoon 4,44 %, mikä edustaa −114,34 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Sasol:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Sasol alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Sasol

Kaikki tunnusluvut — Sasol