Sasol

Sasol P/B

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä Sasol (SSL) 3.11.2026 päivämäärällä on 0,88. Edellisenä vuonna P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) oli 0,94 — muutos −6,18 % (matalampi).

P/B

0,88

YoY

−6,18%

Viimeksi päivitetty:

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä Sasol on 2025 0,88 . P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä Sasol oli 2024 0,94 . Se laskee −6,18% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Sasol P/B historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

P/B
Päivämäärä
P/B
1.1.2018
0,60 USD
1.1.2019
0,62 USD
1.1.2020
0,89 USD
1.1.2021
0,92 USD
1.1.2022
0,71 USD
1.1.2023
0,68 USD
1.1.2024
0,94 USD
1.1.2025
0,88 USD
Sasol P/B historia
VUOSIP/BYoY
0,88−6,18%
0,94+37,69%
0,68−4,21%
0,71−22,34%
0,92+3,06%
0,89+43,88%
0,62+2,65%
0,60−5,06%
0,63−2,23%
0,65−5,08%
0,68−12,98%
0,78—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Sasol Osakeanalyysi

Mitä Sasol tekee? Sasol Limited tuottaa tuloja myymällä monenlaisia kemikaali- ja energiatuotteita, kuten bitumia, teollisia lämmityspolttoaineita, naftaa, voiteluaineita ja nesteytettyä propaani- ja banaanikaasua (LPG). Yritys palvelee useita sektoreita, kuten maataloutta ammoniumnitraatilla ja kalkki-ammoniumnitraatilla, rakennusalaa teollisilla vaahdotusaineilla ja vahapinnoitteilla sekä terveys- ja hyvinvointialaa polyetyleeniglykoleilla. Sasol toimittaa myös ajoneuvojen polttoaineita, lentokoneiden polttoaineita ja kotimaan liikenteen polttoaineita, kuten bensiiniä ja dieselöljyä, loppukäyttäjille ja kaupallisille asiakkaille. Sen teollisen puhdistuksen segmentti käyttää kaustista soodaa ja vetykloridia institutionaalisiin ja teollisiin sovelluksiin. Yrityksen tuotevalikoima ulottuu kaivos- ja öljysektoreille viskositeettimodifikaattoreiden ja kemiallisten kantajien kautta, kun taas katalyytit, kuten alumiiniin perustuvat ja koboltti-FT-katalyytit, tukevat epäorgaanisten materiaalien valmistusta. Sasol tarjoaa metaania rikkaita kaasuja ja maakaasua energiantarpeisiin sekä kemikaaliraaka-aineita ja prosessiliuottimia teolliseen tuotantoon. Nämä tarjoukset kohdistuvat sekä B2B- että B2C-markkinoihin eri maantieteellisillä alueilla. Sasolin maatalousjakso keskittyy typpihapon ja ammoniumnitraatin toimittamiseen viljan tuotantoon, kun taas sen rakennusmateriaaleihin kuuluvat boemiitit ja alumiinioksidit rakennussovelluksiin. Terveys- ja hyvinvointisegmentti jakaa polyetyleeniglykoleista valmistettuja nesteitä, helmejä ja jauheita. Sasolin energiasegmentti toimittaa polttimen polttoaineita ja kotimaista valoparafiinia sekä teollisia lämmitysraaka-aineita kaupalliseen käyttöön. Sasol on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Sasol osakkeesta

Yhtiön Sasol P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) on 0,88 vuonna 2025.

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä Sasol muuttui arvosta 0,94 arvoon 0,88, mikä edustaa −6,18 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) Sasol:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Hinta-kirjanpitoarvo-suhde vertaa yhtiön markkina-arvoa sen kirjanpitoarvoon. Matala P/B voi viitata aliarvostettuun osakkeeseen, kun taas korkea P/B voi osoittaa yliarvostusta tai vahvoja kasvuodotuksia.

P/B = Osakekurssi / Kirjanpitoarvo per osake

Arvioidakseen P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):n Sasol alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Sasol

Kaikki tunnusluvut — Sasol