Rigolleau

Rigolleau ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Rigolleau (RIGO2.BA) 4.11.2026 päivämäärällä on −1,66 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 0,56 % — muutos −397,27 % (matalampi).

ROA

−1,66 %

YoY

−397,27%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Rigolleau:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli −1,66 %, mikä on −397,27% kasvu verrattuna 0,56 % ROA:han edellisenä vuonna.

Rigolleau ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2017
3,43 ARS
1.1.2018
0,78 ARS
1.1.2019
−5,60 ARS
1.1.2020
1,42 ARS
1.1.2021
7,61 ARS
1.1.2022
11,98 ARS
1.1.2023
0,56 ARS
1.1.2024
−1,66 ARS
Rigolleau ROA historia
VUOSIROAYoY
−1,66 %−397,27%
0,56 %−95,34%
11,98 %+57,35%
7,61 %+436,45%
1,42 %−125,34%
−5,60 %−820,50%
0,78 %−77,33%
3,43 %−58,96%
8,35 %+9,75%
7,61 %−11,36%
8,59 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Rigolleau Osakeanalyysi

Mitä Rigolleau tekee? Rigolleau SA käsittelee ja kehittää lasituotteita kolmen liiketoiminta-alueen kautta: Lasiesineet, Astiat ja Promootiolasit. Lasiesineet -alue tuottaa lautasia, mukeja, maljakoita, kulhoja, astioita ja purkkeja, kun taas Astiat-valmistaa elintarvikeastioita ja pulloja hajusteille, kosmetiikalle, lääkkeille ja juomille. Promootiolasit tarjoaa muita yrityksiä varten brändättyjä lasiesineitä. Yrityksellä on tytäryhtiöitä, kuten Amposan SA, joka valmistaa lasisia ampulleja ja injektiolääkkeiden säiliöitä, ja Industrias Integrales del Vidrio SA toimii enemmistöosakkaana. Rigolleau SA myy lasituotteensa eri aloille, mukaan lukien elintarvike-, kosmetiikka-, farmasia- ja promootiosektorit. Lasiesineet -alue kohdistaa tuotteensa kuluttajille ja yrityksille, jotka tarvitsevat pöytä- ja keittiöastioita, kun taas Astiat-palvelut palvelevat elintarvike- ja juomayrityksiä, jotka tarvitsevat pakkausratkaisuja. Promootiolasit palvelee brändejä, jotka hakevat räätälöityjä lasiesineitä markkinointitarkoituksiin. Yrityksen tytäryhtiöt, kuten Amposan SA, tukevat erikoistunutta tuotantoa farmaseuttiselle sektorille. Liiketoimintamalli perustuu lasituotteiden valmistamiseen ja myymiseen useilla segmenteillä. Lasiesineet- ja Astiat-alueet tuottavat tuloja myymällä standardi- ja räätälöityjä lasiesineitä suoraan elintarvike-, kosmetiikka- ja farmasiayrityksille. Promootiolasit luo lisätulovirtoja tarjoamalla brändättyjä tuotteita yritysasiakkaille. Industrias Integrales del Vidrio SA, enemmistöosakkaana, vaikuttaa todennäköisesti strategiseen suuntaan ja taloudelliseen tukemiseen. Rigolleau on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Rigolleau pääoman tuottoa (ROA)

Rigolleau pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Rigolleau ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Rigolleau ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Rigolleau ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Rigolleau osakkeesta

Yhtiön Rigolleau ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on −1,66 % vuonna 2024.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Rigolleau muuttui arvosta 0,56 % arvoon −1,66 %, mikä edustaa −397,27 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Rigolleau:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Rigolleau alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Rigolleau

Kaikki tunnusluvut — Rigolleau