NHPC

NHPC Velka

Velkaantuneisuus yhtiöstä NHPC (NHPC.NS) 5.11.2026 päivämäärällä on 395,57 Mrd. INR. Edellisenä vuonna Velkaantuneisuus oli 325,61 Mrd. INR — muutos 21,49 % (korkeampi).

Velka

395,57 Mrd.INR

YoY

21,49%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 oli NHPC velka 395,57 Mrd. INR, muutos 21,49% verrattuna 325,61 Mrd. INR kokonaisvelkaan edellisenä vuonna.

NHPC Velka historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velka
Päivämäärä
Velka
1.1.2018
186,02 Mrd. INR
1.1.2019
190,66 Mrd. INR
1.1.2020
232,26 Mrd. INR
1.1.2021
233,65 Mrd. INR
1.1.2022
260,96 Mrd. INR
1.1.2023
295,40 Mrd. INR
1.1.2024
325,61 Mrd. INR
1.1.2025
395,57 Mrd. INR
NHPC Velka historia
VUOSIVelkaYoY
395,57 Mrd.INR+21,49%
325,61 Mrd.INR+10,23%
295,40 Mrd.INR+13,20%
260,96 Mrd.INR+11,69%
233,65 Mrd.INR+0,60%
232,26 Mrd.INR+21,82%
190,66 Mrd.INR+2,49%
186,02 Mrd.INR+6,01%
175,48 Mrd.INR−11,99%
199,38 Mrd.INR−3,02%
205,59 Mrd.INR−1,25%
208,20 Mrd.INR—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

NHPC Osakeanalyysi

Mitä NHPC tekee? NHPC Ltd tuottaa vesivoimaa voimalaitoksillaan, kuten Salalissa, Dulhastissa, Kishangangassa, Nimoo Bazgossa, Chutakissa, Baira Siulissa, Tanakpurissa, Dhauligangassa, Rangitissa, Loktakissa, Indira Sagassa, Chamera I:ssä, Uri I:ssä, Chamera II:ssa ja Omkareshwassa. Yritys tarjoaa myös projektinhallintaa, rakennusurakoita ja konsultointipalveluita vesivoimaprojekteihin, mukaan lukien kartoitus, suunnittelu, insinööritoimi ja toiminta. Sen tytäryhtiöt – Loktak Downstream Hydroelectric Corporation Limited, Bundelkhand Saur Urja Limited, Jalpower Corporation Limited ja Chenab Valley Power Projects Private Limited – tukevat näitä toimintoja. NHPC Ltd myy projekteistaan tuotettua sähköä eri ostajille, mukaan lukien valtion elimet ja sähkönjakelijat, ja hallinnoi kahdeksaa vesivoimaprojektia, joiden yhteiskapasiteetti on 6434 MW. Yrityksen pääasiallinen tulonlähde on sähkömyynti voimalaitoksista sekä vesivoimaprojektien konsultointipalvelut. Se rakentaa ja ylläpitää vesivoimalaitoksia keskittyen suurikokoisiin hankkeisiin, kuten 6434 MW:n kapasiteetin projekteihin. NHPC Ltd:n tytäryhtiöt hoitavat tiettyjä alueellisia tai projektiin liittyviä tehtäviä, kuten Loktak Downstream Hydroelectric Corporation Limited, joka vastaa Loktakin voimalaitoksen toiminnasta. NHPC:n sähkön pääostajia ovat valtion ja sähkönjakelijayritykset, jotka ostavat sähköä jakeluun loppukäyttäjille. NHPC Ltd:n liiketoimintamalli perustuu pitkän aikavälen sopimuksiin sähkön ostopalveluista valtion elinten ja sähkönjakelijoiden kanssa sen vesivoimatuotannosta. Yrityksen konsultointipalvelut, jotka sisältävät suunnittelun, suunnittelun ja insinööritoimen, myydään muille kehittäjille tai valtion elimille, jotka haluavat rakentaa tai päivittää vesivoimainfrastruktuuria. Sen tytäryhtiöt, kuten Jalpower Corporation Limited, todennäköisesti tukevat alueellista toimintaa ja projektinhallintaa varmistaen tehokkaan energian ja palveluiden toimituksen. Yrityksen tulovirrat ovat vakaita näiden sopimusten pitkän aikavälen luonteen ja uusiutuvan energian vakaan kysynnän ansiosta. NHPC on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Velka yksityiskohtaisesti

Ymmärrys NHPC:n velkarakenteesta

NHPC:n kokonaisvelka viittaa kumulatiivisiin rahoitusvelvoitteisiin, joita yritys on velkaa ulkopuolisille tahoille. Tämä voi sisältää sekä lyhyt- että pitkäaikaiset lainat, joukkovelkakirjalainat, luotot ja muut rahoitusinstrumentit. Yrityksen velan arviointi on ratkaisevan tärkeää sen taloudellisen terveyden, riskiprofiilin ja kyvyn rahoittaa toimintaa ja laajentumista arvioimiseksi.

Vuosi-vuodelta vertailu

NHPC:n velkarakenteen analysointi vuosien mittaan tarjoaa näkemyksiä yrityksen rahoitusstrategiasta ja vakauden tasosta. Velan vähentäminen voi viitata taloudelliseen voimaan ja toiminnalliseen tehokkuuteen, kun taas velan kasvattaminen voi viitata kasvuinvestointeihin tai mahdollisiin taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset investointeihin

Sijoittajat kiinnittävät tarkkaa huomiota NHPC:n velkaantumiseen, sillä se voi vaikuttaa yrityksen riski- ja tuottoprofiiliin. Liiallinen velkaantuminen voi johtaa taloudelliseen rasitukseen, kun taas kohtuullinen ja hyvin hallittu velkaantuminen voi olla katalysaattori kasvulle ja laajentumiselle. Tämä tekee siitä kriittisen näkökohdan sijoitusarvioinneissa.

Velkaantumisen vaihteluiden tulkinta

NHPC:n velkatason muutokset voivat johtua erilaisista operatiivisista ja strategisista tekijöistä. Velan lisääntyminen voi olla suunnattu rahoittamaan laajennusprojekteja tai kasvattamaan operatiivista kapasiteettia, kun taas velan väheneminen voi viitata voittojen realisoitumiseen tai lähestymistapaan minimoida taloudellista riskiä ja vipuvaikutusta.

Usein kysytyt kysymykset NHPC osakkeesta

Yhtiön NHPC Velkaantuneisuus on 395,57 Mrd. INR vuonna 2025.

Velkaantuneisuus yhtiöstä NHPC muuttui arvosta 325,61 Mrd. INR arvoon 395,57 Mrd. INR, mikä edustaa 21,49 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Velkaantuneisuus NHPC:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velkaantuneisuus:n INR on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Velkaantuneisuus:n NHPC historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tase — NHPC

Kaikki tunnusluvut — NHPC