NHPC

NHPC Bruttotulos

Bruttotulos yhtiöstä NHPC (NHPC.NS) 5.11.2026 päivämäärällä on 73,20 Mrd. INR. Edellisenä vuonna Bruttotulos oli 90,79 Mrd. INR — muutos −19,37 % (matalampi).

Bruttotulos

73,20 Mrd.INR

YoY

−19,37%

Viimeksi päivitetty:

Bruttotulos yhtiöstä NHPC on 2026 73,20 Mrd. INR. Bruttotulos yhtiöstä NHPC oli 2025 90,79 Mrd. INR. Se laskee −19,37% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

NHPC Bruttotulos historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttotulos
Päivämäärä
Bruttotulos
1.1.2019
112,60 Mrd. INR
1.1.2020
123,22 Mrd. INR
1.1.2021
81,03 Mrd. INR
1.1.2022
78,74 Mrd. INR
1.1.2023
91,58 Mrd. INR
1.1.2024
80,40 Mrd. INR
1.1.2025
90,79 Mrd. INR
1.1.2026
73,20 Mrd. INR
NHPC Bruttotulos historia
VUOSIBruttotulosYoY
73,20 Mrd.INR−19,37%
90,79 Mrd.INR+12,93%
80,40 Mrd.INR−12,22%
91,58 Mrd.INR+16,31%
78,74 Mrd.INR−2,82%
81,03 Mrd.INR−34,24%
123,22 Mrd.INR+9,43%
112,60 Mrd.INR+17,65%
95,71 Mrd.INR−13,55%
110,71 Mrd.INR+2,08%
108,46 Mrd.INR−1,25%
109,84 Mrd.INR+21,97%
90,06 Mrd.INR+2,21%
88,11 Mrd.INR−15,38%
104,12 Mrd.INR+37,30%
75,83 Mrd.INR−17,63%
92,07 Mrd.INR+58,58%
58,06 Mrd.INR+11,75%
51,95 Mrd.INR+30,29%
39,87 Mrd.INR—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

NHPC Liikevaihto

NHPC osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2022
90,62 Mrd. INR
47,12 Mrd. INR
35,24 Mrd. INR
1.1.2023
104,79 Mrd. INR
70,36 Mrd. INR
39,03 Mrd. INR
1.1.2024
92,52 Mrd. INR
44,11 Mrd. INR
35,96 Mrd. INR
1.1.2025
103,74 Mrd. INR
45,38 Mrd. INR
30,07 Mrd. INR
1.1.2026
116,15 Mrd. INR
40,82 Mrd. INR
27,82 Mrd. INR
1.1.2027 (e)
169,74 Mrd. INR
61,46 Mrd. INR
42,52 Mrd. INR
1.1.2028 (e)
208,69 Mrd. INR
77,45 Mrd. INR
53,83 Mrd. INR
1.1.2029 (e)
224,57 Mrd. INR
89,69 Mrd. INR
67,36 Mrd. INR

NHPC Katteprosentit

NHPC osakkeen marginaalit

NHPC Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin NHPC osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus NHPC liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2022
86,89 %
51,99 %
38,88 %
1.1.2023
87,40 %
67,14 %
37,25 %
1.1.2024
86,89 %
47,67 %
38,86 %
1.1.2025
87,52 %
43,74 %
28,98 %
1.1.2026
63,02 %
35,15 %
23,95 %
1.1.2027 (e)
63,02 %
36,21 %
25,05 %
1.1.2028 (e)
63,02 %
37,11 %
25,79 %
1.1.2029 (e)
63,02 %
39,94 %
30,00 %

NHPC Osakeanalyysi

Mitä NHPC tekee? NHPC Ltd tuottaa vesivoimaa voimalaitoksillaan, kuten Salalissa, Dulhastissa, Kishangangassa, Nimoo Bazgossa, Chutakissa, Baira Siulissa, Tanakpurissa, Dhauligangassa, Rangitissa, Loktakissa, Indira Sagassa, Chamera I:ssä, Uri I:ssä, Chamera II:ssa ja Omkareshwassa. Yritys tarjoaa myös projektinhallintaa, rakennusurakoita ja konsultointipalveluita vesivoimaprojekteihin, mukaan lukien kartoitus, suunnittelu, insinööritoimi ja toiminta. Sen tytäryhtiöt – Loktak Downstream Hydroelectric Corporation Limited, Bundelkhand Saur Urja Limited, Jalpower Corporation Limited ja Chenab Valley Power Projects Private Limited – tukevat näitä toimintoja. NHPC Ltd myy projekteistaan tuotettua sähköä eri ostajille, mukaan lukien valtion elimet ja sähkönjakelijat, ja hallinnoi kahdeksaa vesivoimaprojektia, joiden yhteiskapasiteetti on 6434 MW. Yrityksen pääasiallinen tulonlähde on sähkömyynti voimalaitoksista sekä vesivoimaprojektien konsultointipalvelut. Se rakentaa ja ylläpitää vesivoimalaitoksia keskittyen suurikokoisiin hankkeisiin, kuten 6434 MW:n kapasiteetin projekteihin. NHPC Ltd:n tytäryhtiöt hoitavat tiettyjä alueellisia tai projektiin liittyviä tehtäviä, kuten Loktak Downstream Hydroelectric Corporation Limited, joka vastaa Loktakin voimalaitoksen toiminnasta. NHPC:n sähkön pääostajia ovat valtion ja sähkönjakelijayritykset, jotka ostavat sähköä jakeluun loppukäyttäjille. NHPC Ltd:n liiketoimintamalli perustuu pitkän aikavälen sopimuksiin sähkön ostopalveluista valtion elinten ja sähkönjakelijoiden kanssa sen vesivoimatuotannosta. Yrityksen konsultointipalvelut, jotka sisältävät suunnittelun, suunnittelun ja insinööritoimen, myydään muille kehittäjille tai valtion elimille, jotka haluavat rakentaa tai päivittää vesivoimainfrastruktuuria. Sen tytäryhtiöt, kuten Jalpower Corporation Limited, todennäköisesti tukevat alueellista toimintaa ja projektinhallintaa varmistaen tehokkaan energian ja palveluiden toimituksen. Yrityksen tulovirrat ovat vakaita näiden sopimusten pitkän aikavälen luonteen ja uusiutuvan energian vakaan kysynnän ansiosta. NHPC on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset NHPC osakkeesta

Yhtiön NHPC Bruttotulos on 73,20 Mrd. INR vuonna 2026.

Bruttotulos yhtiöstä NHPC muuttui arvosta 90,79 Mrd. INR arvoon 73,20 Mrd. INR, mikä edustaa −19,37 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Bruttotulos NHPC:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Bruttotulos on liikevaihto myytyjen tuotteiden kustannuksista vähennettynä. Se osoittaa, kuinka tehokkaasti yritys käyttää resurssejaan tuotteiden tai palveluiden tuotantoon.

Bruttotulos:n INR on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Bruttotulos:n NHPC historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — NHPC

Kaikki tunnusluvut — NHPC