Masan Group

Masan Group Velat

Velat yhtiöstä Masan Group (MSN.VN) 7.11.2026 päivämäärällä on 83,88 T VND. Edellisenä vuonna Velat oli 106,83 T VND — muutos −21,48 % (matalampi).

Velat

83,88 TVND

YoY

−21,48%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Masan Group:n velat olivat 83,88 T VND, mikä on −21,48% ero verrattuna 106,83 T VND velkoihin edellisenä vuonna.

Masan Group Velat historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velat
Päivämäärä
Velat
1.1.2018
35,09 T VND
1.1.2019
45,41 T VND
1.1.2020
90,71 T VND
1.1.2021
83,76 T VND
1.1.2022
104,71 T VND
1.1.2023
109,15 T VND
1.1.2024
106,83 T VND
1.1.2025
83,88 T VND
Masan Group Velat historia
VUOSIVelatYoY
83,88 TVND−21,48%
106,83 TVND−2,12%
109,15 TVND+4,24%
104,71 TVND+25,01%
83,76 TVND−7,66%
90,71 TVND+99,75%
45,41 TVND+29,40%
35,09 TVND−27,93%
48,69 TVND−15,70%
57,76 TVND+4,58%
55,24 TVND+45,55%
37,95 TVND—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Masan Group Osakeanalyysi

Mitä Masan Group tekee? Masan Group Corp. tuottaa tuloja tytäryhtiöidensä kautta kulutustuotteiden, rahoituspalveluiden ja raaka-aineiden aloilla. Yritys myy mausteita, kuten kalakastiketta, soijakastiketta ja chilikastiketta, sekä instant-nuudeleita, jalostettua lihaa, energiapitoisia juomia, kahvia, pullotettua vettä ja kotitalouspesuaineita. Se operoi Vinmart-supermarketteja ja Vinmart+-konvehtimyyntipisteitä kulutustavaroiden vähittäismyyntiä varten. Kaivossegmentti jalostaa volframia, fluorispaattia ja vismuttia teollisuusasiakkaille myytäväksi. Liha-arvoketjuun kuuluu sikojen kasvatus ja lihan jalostus, ja se toimittaa tuotteensa vähittäiskaupalle ja ravintolapalveluille. Rahoituspalveluita tarjotaan sijoitusholding-rakenteen kautta, vaikka tarkkoja tuotteita ei kuvauksessa eritellä. Masanin tuotteiden ensisijaisia ostajia ovat kuluttajat, jotka hankkivat mausteita, juomia ja kotitaloustavaroita Vinmart- ja Vinmart+-liikkeistä. Teollisuusasiakat ostavat mineraalien jalostustuotteita, kuten volframia ja fluorispaattia, valmistusta varten. Sikojen kasvatuksesta ja jalostuksesta peräisin olevat lihavalmisteet myydään vähittäisketjuille ja ravintolapalveluntarjoajille. Yrityksen kulutustuotteiden vähittäiskauppasegmentti kohdistuu kotitalouksiin ja yksittäisiin asiakkaisiin, kun taas kaivossegmentti palvelee raaka-aineita tarvitsevia teollisuusvalmistajia. Masanin tuotevalikoima kattaa elintarvike- ja juomateollisuuden, mukaan lukien kalakastike ja instant-nuudelituotteet, jotka jaetaan sen vähittäisketjujen kautta. Liha-arvoketjun segmentti keskittyy sikojen kasvatukseen ja lihan jalostukseen luoden pystysuoran toimitusketjun jalostetuille lihavalmisteille. Kaivostoiminta jalostaa mineraaleja teolliseen käyttöön, ja keskeisiä tuotoksia ovat volframi, fluorispaatti ja vismutti. Rahoituspalvelut on integroitu holding-yhtiön rakenteeseen tukemassa laajempaa liiketoimintaympäristöä ilman, että erillisiä palveluja eritellään. Masan Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Velat yksityiskohtaisesti

Masan Group:n velvoitteiden arviointi

Masan Group:n velvoitteet koostuvat yrityksen ulkopuolisille osapuolille ja sidosryhmille olevista rahoitusvelvoitteista ja veloista. Ne jaetaan lyhytaikaisiin velvoitteisiin, jotka erääntyvät vuoden sisällä, ja pitkäaikaisiin velvoitteisiin, jotka erääntyvät pidemmän aikavälin kuluessa. Näiden velvoitteiden yksityiskohtainen arviointi on kriittistä Masan Group:n taloudellisen vakauden, operatiivisen tehokkuuden ja pitkän aikavälin kestävyyden arvioimiseksi.

Vuoden-vuodelta vertailu

Masan Group:n velvoitteiden vertaileminen vuosittain voi auttaa sijoittajia tunnistamaan trendit, muutokset ja poikkeavuudet yrityksen taloudellisessa asemassa. Velvoitteiden kokonaismäärän väheneminen viittaa usein taloudelliseen vahvistumiseen, kun taas kasvu voi viitata lisääntyneisiin investointeihin, yritysostoihin tai mahdollisiin taloudellisiin rasitteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Masan Group:n kokonaisvelvoitteet ovat merkittävässä roolissa yrityksen vipuvaikutuksen ja riskiprofiilin määritelmässä. Sijoittajat ja analyytikot tutkivat tätä aspektia tarkasti yrityksen taloudellisten velvoitteiden täyttämiskyvyn määrittämiseksi, mikä vaikuttaa sijoitusten houkuttelevuuteen ja luottoluokitukseen.

Velvoitteiden vaihteluiden tulkinta

Masan Group:n velvoitteiden rakenteen muutokset osoittavat muutoksia sen taloudellisessa johtamisessa ja strategiassa. Velvoitteiden vähentyminen heijastaa tehokasta taloudenpitoa tai velkojen maksua, kun taas niiden kasvu voi viitata laajentumiseen, yritysostotoimintaan tai kertyneisiin toimintakustannuksiin, joilla kaikilla voi olla erilaisia vaikutuksia sijoittajiin.

Usein kysytyt kysymykset Masan Group osakkeesta

Yhtiön Masan Group Velat on 83,88 T VND vuonna 2025.

Velat yhtiöstä Masan Group muuttui arvosta 106,83 T VND arvoon 83,88 T VND, mikä edustaa −21,48 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Velat Masan Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velat:n VND on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Velat:n Masan Group historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tase — Masan Group

Kaikki tunnusluvut — Masan Group