Masan Group

Masan Group ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Masan Group (MSN.VN) 15.10.2026 päivämäärällä on 3,19 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 1,35 % — muutos 135,19 % (korkeampi).

ROA

3,19 %

YoY

135,19%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Masan Group:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 3,19 %, mikä on 135,19% kasvu verrattuna 1,35 % ROA:han edellisenä vuonna.

Masan Group ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
7,61 VND
1.1.2019
5,71 VND
1.1.2020
1,07 VND
1.1.2021
6,79 VND
1.1.2022
2,52 VND
1.1.2023
0,28 VND
1.1.2024
1,35 VND
1.1.2025
3,19 VND
Masan Group ROA historia
VUOSIROAYoY
3,19 %+135,19%
1,35 %+376,80%
0,28 %−88,74%
2,52 %−62,84%
6,79 %+536,93%
1,07 %−81,33%
5,71 %−24,97%
7,61 %+55,88%
4,88 %+27,79%
3,82 %+85,75%
2,06 %+0,89%
2,04 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Masan Group Osakeanalyysi

Mitä Masan Group tekee? Masan Group Corp is a Vietnamese investment holding company based in Ho Chi Minh City, operating across consumer products, financial services, and resources sectors. The company went public on November 5, 2009, and currently employs 37,112 full-time staff. Its business activities span food and beverage manufacturing, trading, and distribution, including meat value chain operations such as pig farming and meat processing. The company also engages in mining and mineral processing, focusing on tungsten, fluorspar, and bismuth. Masan Group operates retail chains under the Vinmart and Vinmart+ brands, which are part of its consumer products retailing segment. The company's product portfolio includes condiments like fish sauce, soy sauce, and chili sauce, as well as instant noodles, processed meat, energy drinks, coffee, bottled water, and household items such as detergent. It does not specify any acquisitions, founding year, or additional financial figures beyond the IPO date and employee count. The company's website is https://masangroup.com/ and it is listed under the ticker MSN.VN with ISIN VN000000MSN4. Masan Group's operations are centered in Vietnam, with a focus on consumer staples and food products within the broader consumer goods industry. Masan Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Masan Group pääoman tuottoa (ROA)

Masan Group pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Masan Group ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Masan Group ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Masan Group ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Masan Group osakkeesta

Yhtiön Masan Group ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 3,19 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Masan Group muuttui arvosta 1,35 % arvoon 3,19 %, mikä edustaa 135,19 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Masan Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Masan Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Masan Group

Kaikki tunnusluvut — Masan Group