MAAS Group Holdings

MAAS Group Holdings ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä MAAS Group Holdings (MGH.AX) 3.11.2026 päivämäärällä on 8,21 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 10,75 % — muutos −23,60 % (matalampi).

ROE

8,21 %

YoY

−23,60%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 MAAS Group Holdings:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 8,21 %, mikä on nousua −23,60% verrattuna 10,75 % ROE:hen edellisenä vuonna.

MAAS Group Holdings ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2018
39,89 AUD
1.1.2019
12,25 AUD
1.1.2020
21,49 AUD
1.1.2021
13,59 AUD
1.1.2022
13,50 AUD
1.1.2023
10,44 AUD
1.1.2024
10,75 AUD
1.1.2025
8,21 AUD
MAAS Group Holdings ROE historia
VUOSIROEYoY
8,21 %−23,60%
10,75 %+2,96%
10,44 %−22,67%
13,50 %−0,64%
13,59 %−36,76%
21,49 %+75,42%
12,25 %−69,29%
39,89 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

MAAS Group Holdings Osakeanalyysi

Mitä MAAS Group Holdings tekee? MAAS Group Holdings Ltd tuottaa tuloja asuinrakennustoiminnan kautta, joka kehittää, sijoittaa, rakentaa ja myy asuntotontteja ja asuntoja. Kiinteistötoiminta tarjoaa kaupallisia kiinteistöjä ja teollisuuskohteita rakennus-, kehitys- ja satoimintojen avulla. Rakennus- ja vuokraustoiminta tarjoaa maarakennuspalveluja, sähköasennuksia, koneiden vuokrausta sekä maanalaisen kaluston myyntiä ja korjauspalveluita. Valmistustoiminta valmistaa, myy ja jakaa maanalaiseen rakentamiseen ja kaivostoimintaan tarkoitettua kalustoa ja osia. Rakennusmateriaalitoiminta toimittaa louhittuja materiaaleja rakennushankkeisiin murskaus- ja sihtauslaitosten kautta. Yrityksen ensisijaisia asiakkaita ovat asuntokauppaan osallistuvat yksityishenkilöt, kiinteistökehitykseen sijoittavat yritysklietit sekä rakennusyhtiöt, jotka tarvitsevat kalustoa ja materiaaleja. Asuinrakennusten ostajat etsivät asumusratkaisuja, kun taas yritysklietit keskittyvät kiinteistöinvestointeihin ja -hankkeisiin. Rakennusyhtiöt luottavat rakennus- ja vuokraustoimintaan kalustovuokrauksen ja -myynnin sekä Construction Materials -segmenttiin louhittujen materiaalien ja murskauspalveluiden osalta. MAAS Group Holdings Ltd palvelee useita markkinasegmenttejä räätälöidyillä tarjonnalla. Asuinrakennustoiminta kohdistuu yksittäisiin kodinostajiin ja sijoittajiin asuntomarkkinoilla. Kaupallinen kiinteistötoiminta palvelee yrityksiä, jotka hakevat kaupallisia kiinteistöinvestointeja ja -hankkeita. Rakennus- ja vuokraustoiminta palvelee rakennusyhtiöitä, jotka tarvitsevat kalustoa ja sähköasennuksia. Valmistustoiminta keskittyy kaluston ja osien myyntiin kaivos- ja rakennusteollisuudelle. Rakennusmateriaalitoiminta toimittaa louhittuja materiaaleja ja murskauspalveluita raaka-aineita tarvitseviin rakennushankkeisiin. MAAS Group Holdings on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä MAAS Group Holdings

Yrityksen MAAS Group Holdings oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla MAAS Group Holdings:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen MAAS Group Holdings ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen MAAS Group Holdings ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset MAAS Group Holdings osakkeesta

Yhtiön MAAS Group Holdings ROE (Return on Equity) on 8,21 % vuonna 2025.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä MAAS Group Holdings muuttui arvosta 10,75 % arvoon 8,21 %, mikä edustaa −23,60 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) MAAS Group Holdings:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n MAAS Group Holdings alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — MAAS Group Holdings

Kaikki tunnusluvut — MAAS Group Holdings