MAAS Group Holdings

MAAS Group Holdings ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä MAAS Group Holdings (MGH.AX) 3.11.2026 päivämäärällä on 3,61 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 4,59 % — muutos −21,30 % (matalampi).

ROA

3,61 %

YoY

−21,30%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 MAAS Group Holdings:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 3,61 %, mikä on −21,30% kasvu verrattuna 4,59 % ROA:han edellisenä vuonna.

MAAS Group Holdings ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
11,13 AUD
1.1.2019
3,78 AUD
1.1.2020
5,71 AUD
1.1.2021
7,07 AUD
1.1.2022
6,49 AUD
1.1.2023
4,49 AUD
1.1.2024
4,59 AUD
1.1.2025
3,61 AUD
MAAS Group Holdings ROA historia
VUOSIROAYoY
3,61 %−21,30%
4,59 %+2,30%
4,49 %−30,85%
6,49 %−8,19%
7,07 %+23,67%
5,71 %+51,10%
3,78 %−66,03%
11,13 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

MAAS Group Holdings Osakeanalyysi

Mitä MAAS Group Holdings tekee? MAAS Group Holdings Ltd tuottaa tuloja asuinrakennustoiminnan kautta, joka kehittää, sijoittaa, rakentaa ja myy asuntotontteja ja asuntoja. Kiinteistötoiminta tarjoaa kaupallisia kiinteistöjä ja teollisuuskohteita rakennus-, kehitys- ja satoimintojen avulla. Rakennus- ja vuokraustoiminta tarjoaa maarakennuspalveluja, sähköasennuksia, koneiden vuokrausta sekä maanalaisen kaluston myyntiä ja korjauspalveluita. Valmistustoiminta valmistaa, myy ja jakaa maanalaiseen rakentamiseen ja kaivostoimintaan tarkoitettua kalustoa ja osia. Rakennusmateriaalitoiminta toimittaa louhittuja materiaaleja rakennushankkeisiin murskaus- ja sihtauslaitosten kautta. Yrityksen ensisijaisia asiakkaita ovat asuntokauppaan osallistuvat yksityishenkilöt, kiinteistökehitykseen sijoittavat yritysklietit sekä rakennusyhtiöt, jotka tarvitsevat kalustoa ja materiaaleja. Asuinrakennusten ostajat etsivät asumusratkaisuja, kun taas yritysklietit keskittyvät kiinteistöinvestointeihin ja -hankkeisiin. Rakennusyhtiöt luottavat rakennus- ja vuokraustoimintaan kalustovuokrauksen ja -myynnin sekä Construction Materials -segmenttiin louhittujen materiaalien ja murskauspalveluiden osalta. MAAS Group Holdings Ltd palvelee useita markkinasegmenttejä räätälöidyillä tarjonnalla. Asuinrakennustoiminta kohdistuu yksittäisiin kodinostajiin ja sijoittajiin asuntomarkkinoilla. Kaupallinen kiinteistötoiminta palvelee yrityksiä, jotka hakevat kaupallisia kiinteistöinvestointeja ja -hankkeita. Rakennus- ja vuokraustoiminta palvelee rakennusyhtiöitä, jotka tarvitsevat kalustoa ja sähköasennuksia. Valmistustoiminta keskittyy kaluston ja osien myyntiin kaivos- ja rakennusteollisuudelle. Rakennusmateriaalitoiminta toimittaa louhittuja materiaaleja ja murskauspalveluita raaka-aineita tarvitseviin rakennushankkeisiin. MAAS Group Holdings on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen MAAS Group Holdings pääoman tuottoa (ROA)

MAAS Group Holdings pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

MAAS Group Holdings ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät MAAS Group Holdings ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

MAAS Group Holdings ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset MAAS Group Holdings osakkeesta

Yhtiön MAAS Group Holdings ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 3,61 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä MAAS Group Holdings muuttui arvosta 4,59 % arvoon 3,61 %, mikä edustaa −21,30 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) MAAS Group Holdings:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n MAAS Group Holdings alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — MAAS Group Holdings

Kaikki tunnusluvut — MAAS Group Holdings