L'Oreal

L'Oreal FCF-tuotto

Vapaan kassavirran tuotto yhtiöstä L'Oreal (OR.PA) 8.11.2026 päivämäärällä on 3,84 %. Edellisenä vuonna Vapaan kassavirran tuotto oli 3,56 % — muutos 7,79 % (korkeampi).

FCF-tuotto

3,84 %

YoY

7,79%

Viimeksi päivitetty:

Vapaan kassavirran tuotto yhtiöstä L'Oreal on 2025 3,84 % . Vapaan kassavirran tuotto yhtiöstä L'Oreal oli 2024 3,56 % . Se laskee 7,79% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

L'Oreal FCF-tuotto historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

FCF-tuotto
Päivämäärä
FCF-tuotto
1.1.2018
2,08 EUR
1.1.2019
2,70 EUR
1.1.2020
2,94 EUR
1.1.2021
3,03 EUR
1.1.2022
2,65 EUR
1.1.2023
3,28 EUR
1.1.2024
3,56 EUR
1.1.2025
3,84 EUR
L'Oreal FCF-tuotto historia
VUOSIFCF-tuottoYoY
3,84 %+7,79%
3,56 %+8,64%
3,28 %+23,93%
2,65 %−12,70%
3,03 %+3,14%
2,94 %+8,93%
2,70 %+29,83%
2,08 %−1,46%
2,11 %+16,72%
1,81 %+9,73%
1,65 %+7,53%
1,53 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

L'Oreal Osakeanalyysi

Mitä L'Oreal tekee? L'Oréal SA on ranskalainen kosmetiikkayritys, joka toimii maailmanlaajuisesti. Se perustettiin vuonna 1909 Eugène Schuellerin toimesta. Nimi L'Oréal on lyhenne sanoista "Laboratoires de recherches cosmétiques". L'Oréalin liiketoimintamalli perustuu kosmetiikkatuotteiden valmistukseen, jakeluun ja markkinointiin. Yritys toimii useilla tasoilla, kuten tutkimus- ja kehitystyössä, tuotannossa, markkinoinnissa sekä ihonhoito-, hiustenhoito-, meikki- ja hajusteaineistojen jakelussa. L'Oréalin eri divisioonat ovat: luksustuotteet, massatuotteet, aktiivikosmetiikka ja ammattituotteet. Jokaisella näillä divisioonailla on oma kohderyhmänsä ja tuotteensa. Luksutuotteet ovat korkeahintaisia ja suunnattu ylellisempään asiakaskuntaan, kun taas massatuotteet ovat edullisempia ja niiden kohderyhmä laajempi. Aktiivikosmetiikan divisioona tarjoaa tuotteita tiettyihin iho-ongelmiin tai -tarpeisiin, kuten aurinkosuojaan, ikääntymisen ehkäisyyn tai herkälle iholle. Ammattituotedivisioona on tarkoitettu partureille ja kauneushoitoloiden käyttöön, ja se tarjoaa tuotteita hiusten hoitoon, muotoiluun ja värjäykseen. L'Oréal tunnetaan lukuisista brändeistään, kuten Lancôme, L'Oréal Paris, Maybelline New York, Garnier, Redken, Matrix ja monet muut. Jokaisella näillä brändeillä on omat tuotteensa ja kohderyhmänsä. L'Oréalilla on myös useita lisenssi- ja kumppanuussopimuksia, kuten Armani, Ralph Lauren ja Yves Saint Laurent kanssa. L'Oréalin pääasiallinen tuote on ihonhoito. Yritys on yksi maailman suurimmista ihonhoitotuotteiden valmistajista. L'Oréal tunnetaan erityisesti ikääntymisen ehkäisyyn tarkoitetuista tuotteistaan, ja viime vuosina se on lanseerannut yhä enemmän tuotteita herkälle ja ongelmalliselle iholle. Toinen tärkeä tuoteryhmä on hiustenhoito, jota edustavat merkit kuten L'Oréal Professionnel, Redken ja Kérastase. L'Oréal panostaa vahvasti tutkimukseen ja kehittämiseen. Yritys operoi lukuisia tutkimuslaboratorioita ympäri maailmaa ja on tehnyt merkittäviä investointeja tutkimukseen viime vuosina. L'Oréal tekee tiivistä yhteistyötä tutkijoiden ja dermatologien kanssa ja pyrkii tuomaan markkinoille innovatiivisia ja tehokkaita tuotteita. L'Oréal on myös kestävyys- ja yhteiskuntavastuuseen sitoutunut yritys. Yritys on käynnistänyt joukon aloitteita vähentääkseen vaikutuksiaan ympäristöön ja parantaakseen eettisiä standardejaan. L'Oréalin tavoitteena olla hiilineutraali vuoteen 2030 mennessä ja ilmastoneutraali vuoteen 2050 mennessä. Yleisesti ottaen L'Oréal on erottuva laajan tuotevalikoimansa, tunnettujen brändiensä ja tutkimus- ja kehitystyönsä ansiosta. Yritys pystyy vastaamaan asiakkaidensa erilaisiin tarpeisiin ja toiveisiin, ja sillä on tuotteita kaikille hintaluokille ja kohderyhmille. L'Oréal on myös kestävyys- ja yhteiskuntavastuuseen sitoutunut yritys, mikä tekee siitä houkuttelevan valinnan niille asiakkaille, jotka kiinnostuvat näistä asioista. L'Oreal on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset L'Oreal osakkeesta

Yhtiön L'Oreal Vapaan kassavirran tuotto on 3,84 % vuonna 2025.

Vapaan kassavirran tuotto yhtiöstä L'Oreal muuttui arvosta 3,56 % arvoon 3,84 %, mikä edustaa 7,79 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Vapaan kassavirran tuotto L'Oreal:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Vapaan kassavirran tuotto mittaa vapaan kassavirran per osake suhteessa osakekurssiin. Se osoittaa, kuinka paljon kassaa yritys tuottaa jokaista sijoitettua euroa kohti.

Arvioidakseen Vapaan kassavirran tuotto:n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Vapaan kassavirran tuotto:lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Vapaan kassavirran tuotto:n L'Oreal alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — L'Oreal

Kaikki tunnusluvut — L'Oreal