Inspirisys Solutions

Inspirisys Solutions ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Inspirisys Solutions (INSPIRISYS.NS) 18.10.2026 päivämäärällä on 35,05 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 48,25 % — muutos −27,36 % (matalampi).

ROCE

35,05 %

YoY

−27,36%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Inspirisys Solutions:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 35,05 %, mikä on kasvua −27,36% verrattuna 48,25 % edellisen vuoden ROCEen.

Inspirisys Solutions ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
−177,71 INR
1.1.2020
103,40 INR
1.1.2021
35,01 INR
1.1.2022
−874,68 INR
1.1.2023
−290,08 INR
1.1.2024
101,95 INR
1.1.2025
48,25 INR
1.1.2026
35,05 INR
Inspirisys Solutions ROCE historia
VUOSIROCEYoY
35,05 %−27,36%
48,25 %−52,67%
101,95 %−135,14%
−290,08 %−66,84%
−874,68 %−2 598,16%
35,01 %−66,14%
103,40 %−158,19%
−177,71 %−833,11%
24,24 %−21,20%
30,76 %−105,53%
−555,96 %−1 969,73%
29,73 %+22,07%
24,36 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Inspirisys Solutions Osakeanalyysi

Mitä Inspirisys Solutions tekee? Inspirisys Solutions Ltd, listed on the National Stock Exchange of India with ticker INSPIRISYS.NS and ISIN INE020G01017, is an information technology company headquartered in Chennai, India. The company has 1,628 employees and went public through an IPO on October 30, 2006. Inspirisys Solutions provides integrated IT services to enterprises of various sizes, operating through three business segments. The System Integration segment focuses on the sale of servers, IT, and network-related products and software across India, primarily under customer contracts. The Services segment offers maintenance for hardware, software, and network components, including outsourcing certain maintenance contracts to third-party providers. The Warranty Management Services (WMS) segment delivers vendor-agnostic, full-service warranty management solutions for IT, telecom, security surveillance, and home automation sectors. The company's website is https://www.inspirisys.com/in. Inspirisys Solutions operates within the technology sector, serving clients across multiple industries with a focus on integrated IT solutions and support services. Inspirisys Solutions on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Inspirisys Solutions

Yrityksen Inspirisys Solutions sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Inspirisys Solutions ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Inspirisys Solutions ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Inspirisys Solutions ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Inspirisys Solutions osakkeesta

Yhtiön Inspirisys Solutions ROCE (Return on Capital Employed) on 35,05 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Inspirisys Solutions muuttui arvosta 48,25 % arvoon 35,05 %, mikä edustaa −27,36 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Inspirisys Solutions:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Inspirisys Solutions alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Inspirisys Solutions

Kaikki tunnusluvut — Inspirisys Solutions