GreenPlus Co

GreenPlus Co ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä GreenPlus Co (186230.KQ) 4.11.2026 päivämäärällä on −11,78 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 0,77 % — muutos −1 635,44 % (matalampi).

ROA

−11,78 %

YoY

−1 635,44%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 GreenPlus Co:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli −11,78 %, mikä on −1 635,44% kasvu verrattuna 0,77 % ROA:han edellisenä vuonna.

GreenPlus Co ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
3,45 KRW
1.1.2019
3,45 KRW
1.1.2020
−2,17 KRW
1.1.2021
−3,98 KRW
1.1.2022
−2,54 KRW
1.1.2023
−14,42 KRW
1.1.2024
0,77 KRW
1.1.2025
−11,78 KRW
GreenPlus Co ROA historia
VUOSIROAYoY
−11,78 %−1 635,44%
0,77 %−105,32%
−14,42 %+466,89%
−2,54 %−36,05%
−3,98 %+83,68%
−2,17 %−162,79%
3,45 %+0,08%
3,45 %+12,92%
3,05 %−16,34%
3,65 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

GreenPlus Co Osakeanalyysi

Mitä GreenPlus Co tekee? GreenPlus Co Ltd tuottaa liikevaihtoa neljän liiketoimintasegmentin kautta. Alumiiniliiketoimintasegmentti myy alumiiniprofiileita sähkö- ja elektroniikkalaitteisiin, arkkitehtonisiin sovelluksiin, teollisuuskäyttöön sekä puolustusvoimiin. Älykkään maatalouden liiketoimintasegmentti suunnittelee ja rakentaa lasisia kasvihuoneita sekä asentaa maatilojen tehdaslaitteistoja. Akvakulttuuriliiketoimintasegmentti keskittyy angerviljelyyn. Kasviviljelyliiketoimintasegmentti viljelee myyntitarkoituksessa mansikoita. Nämä segmentit palvelevat useita toimialoja, kuten rakennus-, maatalous- ja puolustussektoreita. Yrityksen tuotteet on suunnattu kaupallisille asiakkaille, jotka tarvitsevat erikoisratkaisuja alumiiniin ja maataloustuotantoon. Alumiiniliiketoimintasegmentin profiilit ovat käytössä sähkö- ja elektroniikkalaitteissa, arkkitehtonisissa hankkeissa, teollisuuskoneissa ja puolustussovelluksissa. Älykkään maatalouden liiketoimintasegmentin lasikasvihuoneet ja maatilojen tehdasasennukset palvelevat kaupallisia maatalousyrittäjiä. Angerviljely akvakulttuuriliiketoimintasegmentissä toimittaa mereneläviä elintarvikemarkkinoille. Mansikoiden viljely kasviviljelyliiketoimintasegmentissä tarjoaa tuoretta hedelmää vähittäiskaupalle ja ravintolapalveluille. GreenPlus Co Ltd:n alumiiniprofiilit palvelevat teollisuus- ja puolustusasiakkaita, kun taas sen kasvihuoneratkaisut kohdistuvat maatalousyrittäjiin. Angerviljelytoiminta toimittaa mereneläviä kaupallisille markkinoille, ja mansikkaviljely toimittaa tuoretta hedelmää vähittäiskanaviin. Yrityksen tuotevalikoima vastaa tiettyjä toimialakohtaisia tarpeita useilla sektoreilla ilman, että yksittäisiä asiakkaita tai kumppaneita nimetään. GreenPlus Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen GreenPlus Co pääoman tuottoa (ROA)

GreenPlus Co pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

GreenPlus Co ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät GreenPlus Co ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

GreenPlus Co ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset GreenPlus Co osakkeesta

Yhtiön GreenPlus Co ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on −11,78 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä GreenPlus Co muuttui arvosta 0,77 % arvoon −11,78 %, mikä edustaa −1 635,44 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) GreenPlus Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n GreenPlus Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — GreenPlus Co

Kaikki tunnusluvut — GreenPlus Co